Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Altınkoy’da dev dalga
Sezon: 1 Bölüm: 38

Mira gündemi takip eden bir white girl olduğunu, ülkeler arası problemlere gönderme yapmasıyla belli etti.

MedCezir bizi hazırlıksız olduğumuz bir şekilde yaza uğurladı sezon finaliyle. Ben o kadar bilet muhabbeti dönünce havaalanında biter sanmıştım ama sezonun bütün davetlerini gölgede bırakan bir düğünle bitti sezon. Bir taraftan babasını kaybetmekle, bir taraftan manevi annesinin cadı bir üvey anneye dönüşmesiyle uğraşan Yaman galiba biraz olayların buhranıyla ümizsizliğe düştü ve Mira’ya "Düş yakamdan," dedi. Yani evet Mira biraz sırnaşık bir sevgili ama sen de onu sevdiğin için sakıncası yok bence Çokoprens? Yaman ile Mira’dan sezon finali için önemli bir beklenti ilişkilerinin boyutunu arttırmalarıydı ama olmadı. Yaman ile Mira’nın kavgası yüzünden değil ama, Ender ve Selim’in kazası yüzünden olmadı. Kaza olmasa Mira ne yapar ne eder, ulaşırdı bence alacağına. Aralarında geçen konuşmadan anladığım kadarıyla -ya da bilmiyorum bana öyle geldi- Yaman ve Mira’nın ikisi için de ilk olacak. Leyla konusunda şüphelerimiz vardı evet ama tam olarak bilmiyorduk ne kadar ileri gittiler (ileri gitmek de neyse). Eğer böyleyse, bekleme olayı sadece kadının sırtına yüklenmemişse çok harika, çok tatlı olmaz mı ya? Ayrıca Mira’nın "Kendi adıma asla pişman olmayacağım," çıkışının da çok mantıklı olduğunu söylemeliyim. Yaman belki de İzmir’e gidecek diye istemedi ama Mira’ya, kızın Amerika’ya attığı ilk adımda "Bitti,' diye mail atsa yine pişman olmazdı.


Yaman: Beni affet Mert, haydi eve gidip Looking izleyelim.

Sezon finalinin birkaç yükselen yıldızı var. Bunlardan biri kesinlikle Mert. Mira ile vespa sahneleri, bombayı bulduktan sonra Selim gelince "Avukatım geldi," demesi çok çok güzeldi de esas Yaman ile ayrılık sahneleri çok harikaydı. Galiba geçen bölüm Yaman’ın gizli saklı Orkun ile buluştuğunu öğrendi de söyleyemiyor, tribi esas bundan. Sezon finali ile ilgili en güzel şey, karakterlerle ilgili çok doğru hamleler olmasıydı. Mert’in ‘şebek’ halleri ve Eylül’ün boş boğazlığının Yaman ve Mira’ya kavga edecek bir cephe daha açması mesela. Evet Eylül çok laf taşıdın, bunun en sonunda patlayacağı belliydi. Benim sana tavsiyem bu olay unutulana kadar -gerçi kaza oldu çoktan unutulmuştur- biraz laf taşıma sonra yine devam edersin. Zaman aşımı kavramı bu durumlar için var.


Hasanman iş başında!

Bir diğer yıldızı parlayan kesinlikle Hasan! Arabanın altına bombayı koyanın Hasan olduğunu görünce çok yıkılmıştım. "Bu kadar kötü değilsin!" diye bağırdım. Sonra ne oldu ama? Hasan, Nevin’e aşkını ve biraz da olsa Yaman ve Kenan’ı sevdiğini itiraf etti. Hem de Turunç Nadir’e! Hasan çok çok iyiydi bu bölüm. Turunç Nadir’e gelirsek, kötülüğü biraz karakter kazanmaya başladı. O üstünü değiştirip gecelere akmalar falan hoş oldu ama madem Turan’ı öldürdün, düş artık çocukların yakasından. Evet düşününce Yaman’ın babasının ölmesi kötü bir şey (araba patladığında Yaman’ın "Babam mıydı ağabey?" diye ağlaması çok vurucuydu ama) ancak karakterin sırtındaki yüklerden birisiydi resmen. Nevin’i de İzmir’e zincirlersek her şey çok güzel olacak.

Sude Beylice, söz konusu bombalar adam kaçırmalar bile olsa, bunun bir zengin toplantısı olduğunu belli etmek için koltuğun koluna hatta tepesine oturmuş.

Nevin’in bavuluyla göründüğü an dedim "Hah, yürüyen bela geldi." Sude ve Faruk çok haklı, üzgünüm ama. Okey fantastik bir şekilde romantik düşününce olabilir gözüküyor her şey ve Mira’nın aynı bu şekilde düşündürtecek bir aşkı var. Asla tehlikeli olduğunu düşünmüyor ancak annesi babası ne düşünsün? Sude ve Faruk’un haksız olduğunu kimse söyleyemez. Gölge gibi belayla dolaşan Nevin ise bunları duydum diye hiç gözlerini falan devirmesin. Suzi de anlar anlar destek oluyor Nevin’e. Ne varsa artık Suzi’nin geçmişinde hiç tereddütsüz tarafını belli etti. Ender’in tepkilerine gelirsek, çok haklıydı. Kesinlikle cadı üvey annelik falan değildi ama çıkışının sebebi kendi günahıymış. Ender’in asla şaşmayan adalet duygusunun, günahı kendi işleyince nasıl etrafındakilere haksızlık ettiğini gördük. Kontrolünü bir kere kaybedersen böyle olur tatlım. Ender biraz huzur istemekte haklı ama eminim Sinan olayı olmasa bunu bu şekilde dile getirmezdi.


Beren adına olgunlaşma entitüsü açalım, sadece hayat üzerine.

Bölümün en önemli anlarından biri Beren’in ablası için duyduğu endişenin ortaya çıkışıydı. Kızın ergenliği başkalarını düşünmekle geçti resmen. Mira’ya ağlarken o kadar çok etkilendim ki anlatamam. Kuzum senin şimdi annene babana kapıları çarpman, okulda arkadaşlarına kötülükler yapman ve ölecek diye üzüldüğün ablana gün aşırı beddua etmen lazım. Ne bu olgunluk? Ender gibi sonradan patlayacaksın diye korkuyorum ama bir yandan da güveniyorum sana, sağlamlığına. Yok, yok, Beren tam bir demir irade!


Önümüzdeki sezonun en komik ikilisi Orkun’un toz pembe ceketinden kendisini belli ediyor.

Sezon finalinde yeni yeni cepheler kankalıklar da oluşmadı değil. Reyhan Arsen ile Orkun’un birden zarar eden projesi zengin kötülerin klasik sonunu hatırlatsa da (Orkun Selim’e neden düşman? Çünkü kimle karşı karşıya gelse Selim hemen onun yanında. Üzgünüm ama yok bu Selim çok fesat. Sonra Ender neden delirdi?), olayın iç yüzü Turunç Nadir ve Orkun ittifakıymış. Eğer salt kötülükse olmasın ama komikliyse olsun diyorum ben. Giray’a bir sempatim vardır bilirsiniz. Bu yüzden sezon finalindeki çıkışına rağmen Hasan’dansa Giray’ın Orkun’un şoförü olması daha güzel. Daha hoş bir ikili oldular bence. Ayrıca Giray’ın sunroofu açma teklifi, Orkunstar’ın hoşuna nasıl gitti öyle? Aynı şekilde feedback almasa da Ayşe de kovulduğu evin yeni sahibine ‘hoşgeldiniz’ paspası almış. Turunç Nadir, Orkun, Hasan, Giray ve Ayşe Roket Takımı gibi olacaklar galiba. Tozludere’yi çok ama çooook seven Leyla’nın da neden Sude Beylice olacağına inandığını anladım. Orkun’un Tozludere’den ev arayacağını düşünüyorsa eğer, kendisinin de Altınkoy’da oturacağına inanıyordur. Tek yatırımı sence bu kentsel dönüşüm müdür Leyla?

Sedef, olayları duyunca saçını şöyle bir yapıverip evden çıkmış. Aa yok yok kesin saatlerce bozup tekrar yapmıştır ve bu halini beğenmiştir.

Babası belki de ezeli düşmanı ile evlenirken gülümseyebilen Sedef yapısına keşke herkes sahip olsaydı. Ya da hayır ya, böyle özel çok güzel. "Ayağına bas baba!" Sedef’in efsanelerinin arasına da girdi. Sedef ve Faruk yan yana evlerde yağlanırken ilişkilerinin yeni bir gündemi oluştu: Turunç Nadir. Gerçi hissetmiyor değildik aradaki güçlü bağı ama Turunç Nadir ilk kez dile getirdi. Sude’nin düğününe gitmediği için benden sezon finalinde eksi puan alan Faruk, Sedef’i elinde tutmaya baksa iyi olacak doğrusu.


Acar Star TV muhabirinden Altınkoy’dan çıkaracağı sırlardan sonra ‘Barones Ziyaretleri’ adlı ev gezmesi programı beklenir. İlk konuk yeni evinde Sude Kaya.

Daha geçen gün aramızdan ayrılan Barones’in torunu yaman bir haber muhabiri olarak karşımıza çıktı bu hafta. Beren’in röportajını kestirmesiyle daha ilk günden biraz özgüven kaybı yaşasa da çabuk toparlanacağına eminim. Kiminle olur bilemiyorum ama. Şimdi Selim belki Ender kendisini aldattı diye Barones’e sarabilir. Ama Reyhan Arsen de var onun için. Gerçi Reyhan Arsen bütün titrek vamplığıyla kızının yanına gidebilir. Barones Kenan ile de olabilir gibi geliyor bana. Neyse ortalığı karıştıracak belli de, bekleyeceğiz önümüzdeki sezonu.

Yeni Çocuk sakallı olmamış, eskilerden Osman iken daha iyiydi.

Bir başka yeni karakter Uzay. Eylül ve Mert ilişkisine dadanacağını anladık ama neden yine Tuğçe’den geçmek zorunda? Yazık değil mi ya, çok üzülüyorum. Bunu da Eylül’e kaptırırsa Tuğçe’nin evinde Eylül’ün tablolarını asıp, rujla üzerine çarpı koymaması için hiçbir neden yok. Bu Uzay, Burak’ın kuzeniymiş ama biz onun Osman Eminof olduğunu biliyoruz. Ya Burak’ın kuzeni hiç Osman olur mu? Tam denk gelmiyor ama bu Tuğçe’nin kuzeninin Alya olması gibi bir şey. Yazık değil mi Burak’a? Kuzeni gruptaki yerini sarsabilir Burak’ın, ben söyleyeyim. Doruk ve Eda aynı. O kadar sıkıcılar ki eğlence arıyorlar, düğünü beğenmediler. Kaza haberini alınca biraz heyecanlanırlar herhalde. Hale ile Orkun ise cemiyet hayatının toplantılarında sevişmeyi gelenek haline getirdiler. Gelini kıskandığı için beyaz giyen Orkun’un süzülerek geçişi Hale’yi fazla sakin tutmadı, peşine koyuldu.

Ve Olimpos tanrıları halka iniyor.

Sude ile Asım Şekip Kaya’nın düğününü görünce anladım ki Kenan Menan dünyevi olaylar. İşin felsefesi Asım Şekip Kaya. Helal be Sude, ezdin geçtin ortalığı. Hem çok güzel bir gelindin hem de azmin gerçekten ilham verici (Leyla’nın bir suçu yok yani). Sude kendi düğününde eski hesapları asla unutmadı ve resmen üvey kızının hayatını daha en başından mahvetti. İş zehirli elmalara kalmadan Ender’in hayatıyla oynadı Sude. Selim’in Sinan’a vurmasını sığ buldum ve o an Faruk’un neden düğüne gelmediğini anladım: Böyle vurdulu kırdılı şeylere bulaşmaz çünkü tatlı hayat Faruk. Şimdi ne olduğu üzerine düşünelim biraz. Bence ikisi de ölmeli. Böylece Yaman, İzmir’e dönmez. Hatta Selim ölürken Mert’i Yaman’a emanet eder falan. Eğer Selim ölürse, Ender’in Sinan ile kocasını aldattığı asla ortaya çıkmaz. Vicdan azabı süresi dolana kadar Sude de sessiz kalır. Ender de eski hayatına güzelce devam edebilir. Eğer Ender ölürse incelik üzerine kurulu bir hayatın nasıl bir hatayla son bulduğunu görürüz. Yaşam anlayışımıza karşı olur ama Ender sezon boyunca taktığı küpelerden çok daha güzel bir küpe olarak kulağımıza kalır. Bu ölümlerden her ikisi ya da biri bile Altınkoy’da tsunami etkisi yaratacak belli; merkez üssü de Sude Kaya fayı. Benim fikrim ikisi de ölmeyecek. Ender komaya girer ya da herhangi bir problemi olur kazadan sonra sakatlık gibi falan. Böylece ihaneti de affedilmiş olur subliminal bir şekilde.

Kaza yüzünden ne olursa olsun Mira hemen ertesi günü gitmez bence. Eğer üçüncü kez Orkun’a bilet değiştirtmediyse bu sefer denk gelebilirler. Yaman ile Mira da bu olayın üstüne ayrılmazlar yaz uzaktan kıskançlıklarla geçer ama tatlı geçer (tabii kimsenin ölmediğini varsayıyorum).

Şahane bir sezona yıldırım gibi bir finali geride bıraktık, önümüzdeki sezon her MedCezir bölümünden sonra görüşmek üzere!
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR