Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Ne demiş Metallica “And Justice for All”

Bugünlerde televizyonda ve sinemanın en kötüleri, para işleriyle ilgilenen insanlar. Bir sürü havalı konuşmalar, numaralar dönen The Big Short’u tam olarak anlamasanız da izlemişsinizdir, Billions ise yine benzer tellerde çalan, zengin ve güçlü olmanın uğursuzlukları hakkında bir dizi. Paul Giamatti tarafından canlandırılan ABD Savcısı Chuck Rhoades, serbest yatırım fonu yöneticisi Bobby “Axe” Axelrod’un (Damian Lewis) peşinde. Sezon tekrarı her Pazar 21:30’da FX’te gösteriliyor, kaçırmayın derim.

 Savcı demişken Kadir İnanır’ın savcı rolünü oynadığı bir dizi vardı aklıma geldi.Savcı Tahir. Hey gidi.

Şimdi bu dizinin savcısı Chuck Rhoades’un şöyle özel bir durumu var, karakterin kimi kaynaklara göre ülkemizin gündemine güm diye oturan Preet Bharara’dan esinlenerek yazıldığı söylenmekte. Malumunuz, İran'a yönelik uygulanan yaptırımları ihlal etmekle suçlanan Reza Zarrab aleyhindeki iddianameyi hazırlayan Bharara, ABD'de adını diplomatları, siyasileri ve 2008 küresel krizinin ardından 100'e yakın bankacıyı soruşturarak duyurmuş bir isim. Bharara'nın kamuoyunda tanınan bir isim haline gelmesi ise ABD'deki üst düzey bankacıları yargılamaya başlamasıyla gerçekleşmişti.

Araştırmalarını derinlemesine yapan dizinin yaratıcıları David Levien ve Brian Koppelman, röportajlarda Chuck Rhoades karakterinin tek bir kişiye dayanmadığını ifade ediyorlar. Ancak bu karakterin birden fazla kişinin bileşimi olmadığı anlamına da gelmiyor.

İşte dizinin ezeli düşmanları. Ayrıca Axe’ın nadir olarak takım elbise, kravatlı anlarından birini görüyoruz. Öte yandan Chuck’ın hayatı düzen, tertip, intizam...

Chuck Rhoades, hilekar bir milyarderin foyasını ortaya çıkarmaya kararlı bir savcı. Ama bu onun kendi çıkarlarını gözetmediği ya da melek olduğu anlamına gelmesin. Psikoterapist karısı Wendy Rhoades (Maggie Siff)  ile hareketli bir cinsel yaşamları var. İşte Wendy dominatriks, kocasını tatmin etmek için türlü numaraları var falan. Fakat dizinin esas sadistinin Chuck’ın babası büyük Charles (Jeffrey DeMunn)  olduğunu çabuk anlıyoruz. Zengin, baskıcı, ikiyüzlü ve nüfuzlu bir babanın oğlu olan Charles büyük çıkmazlarda. Billions’daki savcımız şımartılmış bir çocuk, güç açlığı içinde, kendini olduğundan daha büyük ve güçlü gören bir adam aslında.

Charles’ın birlikte çalıştığı insanlara yaklaşımına acayip sinirleniyorum. Çocuklarıyla ilişkisi yok gibi. Karar verirken kimseye danıştığı yok. Ona göre tek yol kendi yolu ve başkalarıyla uzlaşma olasılığı çok düşük. İnandığı yolda ne pahasına olursa olsun ilerlemeye kararlı, kolay kolay vazgeçmeyen bir karakter.

İşte Chuck Rhoades karakterinin esin kaynağı olduğu iddia edilen Preet Bharara. Fakat ne yalan söyleyeyim Preet, Chuck’tan daha havalı.

Dizinin yaratıcıları David Levien, Brian Koppelman ve Andrew Ross Sorkin, Savcı Bharara ile birlikte 2014 yılında bir yemekte bir araya gelmişler. Savcı onları yalnızca ofisteki işleyiş hakkında değil, işinin etik zemini konusunda da bilgilendirmiş. Chuck Rhoades’u canlandıran Paul Giamatti de daha sonra Bharara ile rolüne hazırlık sürecinde görüşmüş. Prodüksiyon hazırlık sürecinde ise dizinin yaratıcıları Manhattan’da bulunan savcılık bürosunu ziyaret etmişler. Ayrıca, dizinin iki danışmanını da anlatmakta fayda var; biri geçmişte Doğu Bölgesi Savcılık Bürosu’nda görev yapan Duncan Levin diğeri ise Bharara’nın en bilinen hüküm giydirmelerinden Raj Rajaratnam ile bir zamanlar birlikte çalışan eski borsacı Turney Duff. Son olarak şunu da ekleyip paralel mevzuları kapatayım, Preet Bharara yıllarca Serbest Yatırım Fonu milyarderi Steve Cohen’in peşindeydi, tıpkı bizim dizideki savcı gibi.

Öte yandan, Paul Giamatti, Sideways’de Miles olarak bir dünya tatlısı değil miydi? Pinot Noir mı artık ne içiyorsan afiyet olsun ukala Miles.

Billions’daki gözü pek savcı Chuck Rhoades karakterine esin veren Preet Bharara, hayatımıza Zarrab’ın Miami’de havaalanında gözaltıya alınması, ardından tutuklanmasıyla girdi, şimdi yürüttüğü soruşturmada yer alan 91 Türk’ün arasında siyasetçiler ve iş adamlarının da yer aldığı ortaya çıktı. İlerledikçe neler ortaya dökülecek bakalım. Ama ben bu kulvarı uzmanlarına bırakmayı tercih ederim, bildiğim konuya diziye döneyim.

Finansal suçlar, bir takım haydutlar ellerinde silah dükkân soymadığı için olacak, kamuoyunda gerçek değilmiş hissi veriyor. Hâlbuki bu tür dolandırıcılıklar adi soygunlardan çok daha kötü. Çünkü zaten zengin, sosyal bakımdan avantajlı insanların bile isteye, çok iyi düşünerek yaptığı tercihlerin sonucunda gerçekleşiyorlar. Dizideki Axe 11 Eylül’ü fırsat bilmeden önce de hali vakti yerinde bir adamdı sonuçta. Axe ve türevi insanlar, ne götürebileceksek götürelim, sonra diğerleri paralarını bürokrasi sarmalından kurtarabilirse kurtarsın diyor. Eğer adalet mülkün temeliyse, bu tipler bunu temelden sarsmanın peşinde. Adalet koşullara göre değişince, ister istemez gerçeklik bağı kopuveriyor.

Chuck Rhoades, hepimizin geleceğinden çalındığını gördüğü için bu kadar sinirli ve elinden geleni ardına koymayacak gibi görünüyor. Bakalım ikinci sezonda neler olacak? Axe’ın da en sevdiği grup olan Metallica’nın da dediği gibi “And Justice for all”.

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI