Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Annenin kaderi kıza mı?
Sezon: 11 Bölüm: 4

Annesinin videosunu izleyen Meredith’in don’t mess with the Grey bakışı.

11. sezonun dördüncü bölümü, tıp camiasının en unutulmaz kadınlarından Ellis Grey ile açılıyor, zaten o anda kendimize bir çekidüzen veriyoruz, kariyerimizi gözden geçiriyoruz filan. Daha asistanken kendi ameliyat yöntemini geliştirmiş, metoda adını vermiş koskoca bir doktor. Sonradan görüyoruz ki Meredith annesinin konuşma videosunu izliyormuş meğer.

Sonra annesinin intiharı ile Alzheimer olduğu süre arasında bir takım flashback’ler izleyip Meredith’e üzülüyoruz her şeye rağmen. Bölüm boyunca da flashback’ler devam ediyor. Her şeye rağmen diyorum zira kendisine üzülünmesini son isteyecek insandır herhalde Meredith. Derek’le beklenen kavgayı yapıyorlar sonra nihayet, Derek ona "Senin parlaman için burada kaldık, işte fırsat senin," dedi ve Meredith’in bu sorumluluğu ve baskıyı taşımayı reddetmesi üzerine "Aynı annen gibi konuştun," diyerek kilit cümleyi söyledi (Behlül’ün Bihter’e "Sen gerçekten Firdevs Hanım’ın kızısın," demesi kadar acıklıydı adeta). Meredith’in bu laf üzerine hatırladığı, Ellis’in "Herkes aşık olup mutlu olabilir, ama herkes eline neşter alıp hayat kurtaramaz. Ben seni sıradan olman için büyütmedim," konuşması da oldukça acıklıydı gerçekten. Meredith’in neden hiçbir zaman mutlu olamadığını uzaklarda aramıyoruz şükür.

Asansörde Karev ve Stephanie’yi görünce öğreniyoruz ki Karev tekrar pediatri uzmanı olarak işe alınmış. Böylece kendime başka bir dizi aramama gerek kalmadı tabii. Hem kurul oyları da çok yakınmış, Robbins öyle demiş. Canım Alex’im, buna inanmayı seçtiğin çok açık. Durduk yere neden işinden olasın nihayetinde. Zaten bu mutluluğu da çok süremedi, zira Stephanie elbette susmadı ve "Bailey’e oy birliği var demişler, naber?" dedi Alex’e.


Stephanie asla susmaz.

Bu sırada, (Carrie Bradshaw’un daimi deyişiyle, meanwhile across the town diyesim geldi), meğersem Meredith’in yeni kardeşi Maggie bir mail atarak istifa etmiş. Hadi o neyse de, yeni kurul üyesi Bailey’nin hevesli ergen gibi hemen "Kurul toplansın, istifa edemez," demesi ne çirkindi, hiç yakışan hareketler mi bunlar Bailey’e? Bir de üstelik öğrendik ki Stephanie’ye gidip o söylemiş oybirliği ile seçildim diye, o da gitti Alex’e, Alex de gitti Meredith’e neden ona oy vermediğini sordu, olaylar olaylar. Bir Bailey bunu yapmazdı benim bildiğim.

Amy’nin Derek’i ameliyathaneye çağırıp "Benim başka işlerim var, bununla sen ilgilenir misin?" diye bölüm şefi havası yapmasına ise Derek’e son zamanlarda sinir olmama rağmen gülmedim. Çünkü Amy zaten o kadar asap bozucu bir insan ki, bu işine dört elle sarılıp yeniden doğmuş havalarını yiyecek değilim. Derek bu ameliyata Maggie ile girdi ve o sırada Maggie farketti ki Derek’in bu yeni baldızından hiç haberi yok.

Bölüm boyunca Meredith ve Richard, Ellis ile ilgili bazı sahneleri hatırlayarak, onun günlüklerini okuyarak ve birbirlerine sorarak Maggie ile ilgili bir şey bulmaya çalıştılar. Maggie ise o sırada, felç olmuş bir hastayı açık kalp ameliyatı ile düzelterek kahramanlaşmakla meşguldü tabi. Ama dostum, ne kadar kahraman olursan ol, Meredith’i geçemezsin, zira kendisi bu olaylar gelişirken farketmeden Grey’s move çakıp hastanın hayatını kurtardı. Ameliyat sonrası, gelip kendisinden "Annenle ilgili söylediklerim için özür dilerim," diyen Derek, hala "Senin için DC’deki işten vazgeçtim," deyip durarak dilediği özre aslında hiç inanmadığını gayet net anlattı. Zaten Meredith de ona gitmesini söyledi.

Annesinin günlüklerini okumaya devam eden Meredith, üzerinde kırmızı bir halka olan boş bir sayfa gördüğünde, haliyle annesinin intihar sahnelerini hatırladı, ki artık o esnada hamile olduğunu da biliyoruz.

Ellis bize bir şey anlatmaya çalışıyor.

Nihayetinde Maggie Derek’e Meredith ile kardeş olduklarını söyledi ve şu koskoca hastanede buna sevinen tek insan nedense Derek oldu. Koştu Maggie’ye sarıldı filan, sanırsın yıllardır yeni bir baldız bekliyor kendisine. Sonra Richard da Bailey’e verdi bu haberi ve Bailey de en az Derek kadar coşkulu karşıladı bunu. Gerçi o, Richard Maggie ile yattı sandığı için bunu çok daha kabul edilebilir bulduğundan sevinmiş, sayılmaz yani. Daha sonra Richard, cesaretini topladı ve daha önce "Hiç hatırlamıyorum," dediği o atlıkarıncadaki günü anlattı Meredith’e. Adam resmen, Ellis’in başarısını kıskanmış, ona hiçbir zaman yetişemeyeceğini anlamış ve Ellis Grey’in Harper Avery adaylığının açıklandığı, Ellis ve Richard’ın eşlerinden ayrılıp beraber olmaya karar verdikleri gün Ellis’i terketmiş ve Ellis de o akşam intihar etmiş. Ellis’le ilgili çoğu şey bir anda yerine oturdu tabi.

Bunca duygusallığın üzerine Arizona Alex’e ‘sana oy vermedim kurul için çünkü ben ihtisas yapıp evliliğimi kurtarırken senin burda benim yaptıklarımı yapacağını bilirsem ancak içim rahat olur’ konulu bir konuşma yaparak bir kez daha bencilliğini gösterdi.

Derek’in Meredith’e "Kavga etmeye devam edeceğiz ama önce kardeşin olduğunu konuşmamız lazım," demesi, Marshall ve Lily’nin meşhur pause’larını hatırlattı bana. Meredith Boston’a gittklerinde, annesinin doğum yaptığını hatırladı nihayet. Bölüm biterken, Meredith annesinin günlüklerini Maggie ile paylaşıp, üstelik ‘bu sayfadan itibaren şarap lekeleri kesiliyor, sanırım hamile olduğunu öğrendi ve senin sağlıklı olmanı istedi’ gibi süper sevecen dipnotlarla ona bunları göstererek dev bir adım attı kardeşliklerine. Ve bölüm, başladığı gibi, Ellis Grey ile, onun "İlk Harper Avery’mi benden sonra gelecek tüm kadın cerrahlara adadım," diye biten şahane konuşması ile sona erdi.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR