Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Chris Colfer’in Glee’si
Sezon: 5 Bölüm: 19

Giderayak Ekibi ve Kurt sahnede.

Glee, Chris Colfer(Kurt)’ın yazdığı bir bölümle sezon finaline bir kala ekranlara geldi. Chris Colfer’ın nasıl yazacağını çok merak ediyordum. Glee tarzı bir komedi yapısına sahip olduğunu reddedemem ama kesinlikle aynı tempoda değildi. Glee bu kadar göstere göstere yapmıyor komedisini. Daha hızlı geçiyordu. Chris Colfer keşke kendisine başka bir rol yazsaymış ama tamamen bölümün tek kahramanıydı. Huzur evi olayları biraz zorlama olmuş. Yani Kurt tabii ki huzur evindeki insanları düşünecek bir karakter ancak kendisini iki senedir değerli hissettiği tek şey bu olamaz. O kadar maruz kaldık ki karakterlerin çözümlemesine artık bunu anlayabiliyoruz. Daha önce evsiz çocuklar için yılbaşında yemek dağıtılacağında Kurt ekipçe yapacakları tv show’u yüzünden gitmemişti. Bir tek Quinn ve Sam evsiz çocukların yanına gitmişti. Sonra yalandan, yok çekimi erken bitirip geldik falan demişlerdi. Neyse keşke bu kadar iyilik perisi olmadığı bir bölüm yazsaymış kendi adına. Gerçi iyilik perisi falan sayılmaz sözde Maggie ve onun huzur evindeki arkadaşları için bir gösteri olacaktı ama yine kendisini ön plana çıkarmış. Yaşlı insanların yapamayacağı bir takım dans şovları falan. Maggie rolüyle de June Squibb’i görüyoruz. Bu sezon şaka maka bayağı baba konuk oyuncuları oldu Glee’nin. Kurt’ün Maggie ve küs olduğu kızını barıştırma muhabbetleri konusunda nötrüm. Bilmiyorum bana çok işgüzarlık gibi geldi desem başıma bir şey geleceğini hissediyorum. Ama çok açık bir şekilde Chris Colfer’ın Darren Criss’e az rol yazmasından bahsedebilirim sanırım. Yani kıskançlığın gözünü değil, benim de gözümü bürüdü Chris Colfer, bölümde Darren Criss’i göremedim düşün yani. Pırlanta Blaine nasıl olsa bunu düzeltir. Zorlama bir iyilik perisindense gerçek altın kalp kimde biliyoruz biz çünkü.


Soldaki köpeğin üstünden gözüken surat görüldüğü üzere Lea Michele’e ait değil.

Rachel Berry’nin Chris Colfer’ın Glee’sindeki haline gelirsek; ben oldukça eğlendim. Rachel’ı sevdiğim o küçük entrikalarıyla dolu bir bölümdü. Funny Girl gösterimine bir dizi seçmesi için yalan söyleyerek gelmediği yayılmış ve şanını korumak için barınaktaki köpekleriN tuvalet ihtiyaçlarını gidermek üzere Santana ile planladıkları organizasyon başarılıydı evet. Köpekler bütün gazetecilerin önünde Rachel’ı sürüklemeselerdi bu kadar başarılı gelmezdi bana bu arada. Sonra bir de Santana ile Rachel’ın cehennemdeki yerlerini sağlamlaştırdıkları üç bacaklı köpek üzerinden yaptıkları sömürü var. Rachel’ın Kurt’ün huzur evindeki gösterisini küçümsemesinden çok daha büyük bir fiyaskoydu. Sonra zaten gelmişler gösteriye. Hiç gelmezler mi? Son anda her şeyin yoluna girmesiyle beş yılımız geçti sonuçta. Rachel ve Santana gerginliğinin bu kadar uzun sürmesine şaşırmıştım ben. Lea Michele’in iki sene öncesine dayanan bir repliğe olan kıskançlığının da bu bölüm ortaya çıktığını söylemeliyim. Mezuniyet balolarında Rachel, Quinn ve Finn’i mezuniyet kral ve kraliçesi adayı oldukları için kıskanmıştı. Üstelik aralarında eskiye dair hiçbir şey yoktu. Sonra Rachel problem çıkardığı için Quinn’den özür dilemişti ve Quinn’e ne kadar ilham verici olduğunu söylemişti. Nasıl yıllarca kıskanmış kıskanmış gitmiş Chris Colfer’a aynısını söyletmiş Rachel için. Yok öyle bir dünya! Gerçek ilham perisi Quinn Fabray’dir. İki senedir dizide yok ama resmen topu topu geldiği beş bölümde oynayan bir sürü insandan daha güzel hikayeleri oldu. Karakteri ilerledi resmen. Lea Michele, köpeklerin yuvarladığı sahne ile ilgili de, böyle bir şeyi ancak Chris Colfer için yapabileceğini söylemişti ancak bunun da doğru olmadığını belgelerle kanıtlıyorum. Yukarıdaki fotoğraftaki Rachel Berry değil, yerlerde sürüklenen de o değil. Her yakın çekimde yüzünün bir köpek tarafından kapatılmış olmasına da dikkat çekerim.


Santana da sarışın olduğuna göre Unholy Trinity’nin adını artık Golden Unholy Trinity olarak değiştirebiliriz.

Kimse üzerinde durmadı ama katran karası saçlarına alıştığımız Santana’yı Naya Rivera’nın gerçek hayatındaki gibi sarışın gördük bu bölüm. Ben çok sevdim. Herhangi bir sarı saçı sevmeme ihtimalim yok zaten. Chris Colfer, Mercedes ile albüm çalışmasında olan Santana’ya Rachel’ın halkla ilişkiler uzmanı görevini vermiş. Santana’nın sesi olsun, dansı olsun çok tatmin edici ancak bence de böyle kıvrak zekalı işlere de bulaşabilir. Ama Rachel Berry’nin değil. Onun kaprisini çekemez!


Sam’in köpeğine taklit yaptırmaya çalışmasını yerim.

Chris Colfer, resmen en güzel hikayeyi Sam’e yazmış. Sam’in köpek sığınağından eve getirdiği köpek de çok güzel rol yapıyor ha. Maket Salem’den ve kafasına estiğinde sahneden çıkan Taci’den sonra çok başarılı buldum. Mercedes’in Sam’i neredeyse bir ev hayvanı gibi görmesinin sevimli olduğunu düşünüyorum ben. Ben de Mike Chang ve Sam’in ev hayvanım olmasına ilişkin duygular beslemiştim. Bütün bu fabulous salaklığa Sam’in ailesi battığında bütün evin geçimini sağladığının hatırlanması güzel olmuş ama. O günleri çabuk unuttuk gerçekten. Sam biraz kafası dağınık bir arkadaş ama bir sürü şeyin üstesinden geldi. Para kazanmak için striptiz yaptığını ne çabuk unuttuk? Simay Tekinoğlu bir, Sam Evans iki!

Chris Colfer’ın yazdığı bölümü beğenmedim değil, ama ben kendisiyle ilgili bu kadar ideal bir öykü yazmasını doğru bulmadım. Lea Michele ise madem dublör kullanacaktı, o kadar "Ay bir tek Chris için sürüklenirim," muhabbeti yapmasaydı keşke. Artie, Mercedes ve Santana stabil, Blaine neredeyse yoktu. Sam ise dizinin yıldızıydı. Chord Overstreet’in bu torpili nereden geliyor bilmiyorum ama iyi geliyor!
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR