Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Glee 100’de elli-1
Sezon: 5 Bölüm: 12

Toxic coverına aşık olduğum yalan değil

Ve beklenen bölüm geldi çattı. Glee 100, özlenen yüzlerin neredeyse tümünün olduğu, eski tadında bir bölümdü. Eski tadında diyorum çünkü orijinal kadrosunun geri döndüğü bölümlerde, geçmiş hesaplaşmaları vermeyi sever. Rachel, Kurt, Santana, Blaine, Sam, Tina, Artie, Will, Sue, Becky, Yeni Çocuklar (diziden ayrıldı sayılırlar ama hala çocukların adı ‘’New Kids’’) kadrosuna dahil olarak: Sansasyonlarla Glee 100’e gelen Quinn ve Brittany, Puck, Mercedes ve Mike Chang ile special konuklar April Rhodes, Holly Holliday ve en sevdiğimiz golden boy eski Nate Archibald, Biff McIntosh vardı. Gönül isterdi ki, Finn de olaydı. Ölümü bir kenara bırakalım hadi geçtiğimiz bölümler Emma, Beiste ve Roz Washington gözüktü ama bence Glee 100’de Sugar Motta ve Jesse St. James de olmalıydı. Sue’nun beş sezon süren Glee Kulübünü kapatma çabaları sonunda meyvesini vermiş ve New Directions kapanmıştı geçen bölüm biliyorsunuz. Bütün orijinal üyeler de son kez Glee Kulübünde şarkı söylemek için bir araya geliyor. Tema da daha önce söyledikleri şarkıları tekrar söylemek.


Rachel mutlu olmasın istiyorum ama o mutlu olmazsa Sam de mutlu olmaz.

Bir klasik olarak Glee’nin milyonlarca bölümüne konu olan diva çekişmesi 100.bölümde de unutulmamış. Bir başka Glee klasiği, Brittany’nin Fondue For Two programında aralarındaki rekabeti açıkça dillendiren Rachel ve Mercedes karşı karşıya geldiler. Kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanan Rachel ve Mercedes, mezun olduktan sonra okullarının çıkardığı en büyük yıldızın kim olduğuna ilişkin bir düello yaptılar. Evet diva karşılaşmasına en uygun insanlar Rachel, Mercedes, Kurt ve Santana. Yıllar önce Kurt ile diva çekişmesini kazandığını sanmıştı Rachel ama aslında Kurt bilerek yenilmişti hatırlarsınız. Rachel ve Mercedes’in yarışmalarına Kurt de bir yerden girdi ama anlamadım ben orasını. Neyse işte konuya dönelim. Rachel’ın sesi güzel, kuvvetli evet ama beni etkilemiyor açıkçası. Belki kişisel husumetimden ama, yok ben beğenmiyorum o kızın şarkı söylemesini. Kesinlikle sesi çirkin demiyorum ama, beğenmiyorum. Mercedes’e gelirsek, Rachel’dan daha iyi bir performansçı olduğu kesin ama o da bana hitap etmiyor. Mercedes ve Rachel savaşa dursun, Rachel’ın sinsi düşmanı Santana belden aşağı vurmalarına devam etti. Rachel’ın, Santana’nın iddia ettiği gibi Ryder’ın adını bilmemesi çok güzeldi. Hatta çocuğa Rick dedi ya orada kahkahayı kopardım çünkü Ryder’da Rick tipi gerçekten var. Eski yeni New Directions üyeleri, Rachel ve Mercedes arasında oylama yaparken Jake’in afro-amerikanlığı ve yahudiliği arasında gidip gelmesi çok güzeldi. Bir de zaten bebeğim Sam’in de solak olduğunu öğrendik. Canım ya, her şeyinle çok şapşiksin. Neyse işte bütün bunlar olurken Santana, Rachel’ın önce kıllı olduğunu söyledi ve bunu aynı evde yaşadığı bir diğer kişi olan Kurt’ün hiç kılı olmamasıyla savundu. Santana’yı koro odasında laf sokarken görmek çok güzel. Şimdi düşünüyorum da, Glee, eskisi gibi bir bölüm verdi evet ama ben isterdim ki malzemeler böyle zamanlarda kullanılmasın. Yani biraz ilerlesin, daha iyiye gitsin ama öyle olmadı. İlk üç sezonu o kadar tempoluydu ki bir daha asla yakalayamadı aynı hızı.

Brittany özleyenlere müjde: Altıncı ve son sezonda 11 bölümlüğüne geri dönüyormuş.

100.Bölüm, ortaya çıkmasını beklediğim önemli bir sırrı gün yüzüne çıkardı. Mezuniyet Balosunda, Prom Queen için Santana ve Quinn finale kalmışlardı hatırlarsınız. Quinn, kazadan sonra sakat kalmıştı ve sonradan yürüyebildiği halde, Prom Quinn olmak için herkese hala yürüyemediğini söylüyordu. Hatta bu sırrı da bir tek rahmetli Finn biliyordu. Neyse işte Quinn, Rachel’ın o dönem hayatı çok kötü olduğu için ve aralarında dramatik bir konuşma geçtiği için Santana ile anlaşıp, oyları değiştirip Rachel’ı kraliçe yapmıştı. Santana sırf Rachel’ı üzmek için bu gerçeği herkesin önünde söyledi ve Rachel’dan en çok nefret eden iki kişi olarak ona acıdıkları için bunu yaptıklarını söyledi. Bu sırrın ortaya çıkması içimin yağlarını eritti evet, ama neden gerçek mezuniyet kraliçesinin Quinn olduğunu da söylemedin Santana? E tabii, işine gelmez. Ömrün Quinn’i kıskanmakla geçti. Bir başka Glee klasiği olan Ladies Room dramatik konuşmaları da 100.bölümde atlanmamış. Rachel ve Mercedes, Santana-Puck-Quinn üçlüsünün lise hayatlarını nasıl zehir ettiklerini konuşup, aralarını düzelttiler.

Puck’a üniformaların yakıştığını reddedemem ve sırf bu yüzden Quinn ve Puck’ı destekleyebilirim.

Tabii ki benim için en önemli ve en güzel sahneler Quinn Fabray’in gözüktüğü sahnelerdi. Bilen bilir Quinn Fabray sansasyoneldir. Dianna Agron’un 100.bölüm için geri dönüşü de olay oldu, bölüm içerisindeki hikayesi de. Apple’ın varislerinden Biff McIntosh’u kafalayan Quinn, onunla evlenmek ve rahat içinde yaşamak adına kirli geçmişini Biff’ten saklamış. Tabii ki Quinn Fabray, zengin bir aileye kapağı atmak için böyle dolaplar çevirecekti. Pembe dizilere selam niteliğinde bir karakter olan Quinn’in geçmişine bakarsak: Lucy Caboosey olduğunu saklama, çocuğunun babası hakkında yalan söyleme, ailesinin onu evden kovması, bebeğini evlatlık verme, sayısız erkek arkadaş aldatma (genellikle sevgililerinin en yakın arkadaşları ile), sürekli arkadaşlarına ihanet etme-sabote etme, bir ara saçını pembeye boyatıp varoşlarla takılıp okulda haraç kesme, bebeğini evlatlık verdiği Rachel’ın biyolojik annesinden geri almak için ona tuzaklar kurma, Finn ve Rachel’ın düğününe giderken trafik kazası geçirip ilk kez istemeden onların ilişkisine engel olma, sakatlık numarası, Yale’de evli profesörüyle ilişki yaşaması, Santana ile tek seferlik lezbiyen ilişki ve tokatlar... Glee en büyük malzemesini Dianna Agron’u elinden kaçırarak kaybetti yalan değil. Yeni avı Biff ise tam bir Zengin Kötü Çocuk. Chace Crawford, Gossip Girl’ün beşinci sezonunda dudağına yerleşen uçuğu ile diğer bütün karakterleri gıcık etti. Ama Santana, lezbiyen olduğu halde Biff’e bir şans verebileceğini çünkü zengin olduğunu söyledi. Santana’nın bombaları bu bölüm bayağı iyiydi. Quinn yeni, zengin, elmalı hayatına emin adımlarla yol alırken; Puck ise orduya katılmış, gerçekten kanat adamı olmuştu. Kendine güveni yerindeydi, Quinn dışında. Biff’in, kızları Beth’den bile haberi olmadığını öğrenince Puck, Quinn’i ikna etmek için yıllar önce Finn’in hamileyken ailesi Quinn’ reddettiğinde diğer New Directions üyeleriyle yaptığı serenatın aynısını yaptı. Bu cover sırasında Rachel ve Quinn’in bakışmaları, 100.bölümde hiç yer verilmeyen Quinn-Rachel sahnelerinin yerini tuttu. Rachel’ı galiba en çok Quinn’e hayranlıla baktığı sahnelerde seviyorum. Dizinin dört lokomotif karakteri olan Rachel-Quinn-Santana-Kurt birbirlerine hep derin ilişkilerle bağlıydılar. Çoğu zaman kötü ama aslında iyi olan. Ama yine de kim ne derse desin Sue’nun dediği çoğu şeyin doğru olmasına rağmen, söylediği en doğru şey Quinn Fabray’in piramidin tepesinde olduğu.


‘5’ Numara Finn’in üniformasıydı.

Finn’i anma bölümünde olmayan Quinn, 100.bölümde genel bir Finn’i anma sahnesi olsa da kendisine özel bir anı hak etmişti ve aldı da. Puck’ın, geçmişte Finn’in yaptığı serenatının aynısına, sadece kendisi için üzülüp ‘’Hiçbiriniz umrumda değilsiniz’’ imajı veren Quinn, Puck Finn ile ilgili ‘’Sence bizi affetmiş midir?’’ diye sorunca, hiçbir vicdan azabı çekmediğini, Finn’in onları uzun zaman önce affettiğini söyledi. Biraz sıfır vicdan azaplı bir cümle olsa da gerçekçi bir yaklaşımdı, bence de Finn, Quinn ve Puck’ı bağışlamıştı. Biff ise bu kadar iyi kalpli olmadı. Quinn’in yalanlarını öğrenince biraz ahlaksızlaştı ve bir başka Glee klasiği Quinn Fabray için kavga eden iki erkek sahnesi yaşandı. Biff, Yale’e geri döndü ve Glee’nin en önemli aşklarından olan Quinn-Puck ilişkisi McKinley’in koridorlarında tekrar bir araya geldi.

Best friends yeniden aşka mı yelken açıyor dersiniz?

Brittany MIT’den gelir de Santana ile Brittany bir araya gelmez mi hiç? Yarıda kalmış bir başka aşk olan Santana ile Brittany’nin ilişkisi daha çok Brittany’nin ‘çağımızın dahisi’ sayılması ve MIT de tek hayatının matematik olması üzerine kurulmuş. Glee 100-Part 1’da Santana, Brittany’e hayatını düzene sokması için akıl veriyor Part 2’da da tam tersi. Brittany, Santana’ya aynı eskisi gibi yıkıcı bir güç haline gelmesiyle ilgili nutuk çekti. 100.Bölümün ilk partında en çok havada kalan ve merak edilen aynı Brittany’nin canlı satranç taşları ile oynadığı satrancı gibi Santana ile Brittany’nin ne olacağı oldu. Ben derim barışsınlar. Santana’nın New York’taki aşkitosu Dani’den haz etmiyorum biliyorsunuz.


Glee melaikeleri oldukça dertli.

Glee Kulübüne konuk olan insanların üye olduğu Facebook sayfasından tanışan Holly ile April, bölüme gelmeleri en uygun mentorlar olmuş kesinlikle. Ben April’ı pek sevmem ama Holly’yi sevmemem düşünülemez bile. Verdiği bağış sayesinde New Directions’ı kurtarmaya çalışan April, Sue ve Becky’nin Vikipedi araştırması sayesinde hiç parası olmadığını hatta, bir suçlu olduğunu öğreniyor. Bölümün finaline doğru gelen Holly ise iyice delirmiş. Zorla okullarda ders girmek ne ya? Bir türlü teröristlik? Orijinal ekibin Finn’i andığı sahnenin sonunda April ve Holly, Glee Kulübünü kurtarmak için kafa kafaya veriyor ve o da Glee 100-Part 2’ya kalıyor

TO BE CONTINUED....
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR