Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Glee 100’de elli-2
Sezon: 5 Bölüm: 13

Rachel ve Santana bölümlerdir süren savaşlarını bacakları ve sesleri ile bitirdiler.

Glee yüzüncü bölümünün ikinci kısmı, ‘New Directions’ adında biraz metaforik bir isimle karşımıza çıktı. New Directions, McKinley’in Glee Kulübü’nün adıydı şimdi ise tam da Glee Kulübü kapatılırken bölümün adı oldu. Aslında dizinin yeni konseptine bir gönderme. Bundan sonra Ohio yok, hep New York’tayız biliyorsunuz. McKinley’deki yeni çocuklara ayrılan süre doldu, orijinal ekipten elimizde kalanlarla New York’a devam ediyoruz.

Santana, Funny Girl için bütün gösterimleri istediğini ve bunun için Rachel’ı zehirleyebileceğini bile kabul etti sonunda. Özlediğimiz Santana aslında 100.bölüm için geri döndü aramıza. Ben bundan önceki bütün Funny Girl çekişmelerinde Rachel’ın şımarıklık yaptığını düşünüyordum ama bu iki part’a ayrılmış özel bölümde sanki Santana eskisi gibi çok kötüymüş gibi gösterildi. Rachel’ın burnu büyüklüğüne rağmen Santana’yı Santana yapan bu kötülüklerin geri gelmesine sevindim. İlk üç sezondaki olay temposunu düşündüğümüzde iki sezondur Santana için doğru düzgün bir şeyin olmadığının farkındayız sonuçta. Rachel’a hiç üzülmediğimi de eklemeliyim. Yani sen kaç yıllık arkadaşını (aslında %90’ında düşman, %10’unda arkadaş gibi) tanımıyor musun? Santana’nın arada bir Funny Girl olma fikrini kabul edebileceğini nereden düşündün? Hayır bu nasıl aklına yattı? Santana az ile yetinebilen birisi asla olmadı. Az kalsın şüpheli bir ölüme kurban gidecektin ki Brittany imdadına yetişti. Tabii ki senin hatrına değil. Glee’nin en büyük aşklarından olan Brittany-Santana aşkı, 100.bölümde mutlu sona ulaşanlardan. Tekrar bir araya gelmeleri bende dahil bir sürü Glee izleyicisini mutlu etti. Brittany önce Santana’yı Rachel konusunda ikna etti, daha doğrusu Santana’nın olayının Funny Girl olmadığı konusunda ikna etti. Sonra da Lezbiyen Adası’na gitmeye ikna etti büyük aşkını. Santana ve Brittany gerçekten mutlu olmayı hak ediyorlardı. Ancak bu tatil planı, Santana/Naya Rivera’nın da diziden ayrılacağı söylentisini başlattı. Merak etmeyin son Cheerio’yu da kaybetmeyeceğiz. Hatta önümüzdeki sene final sezonuna Brittany’nin de 11 bölümlüğüne geri döneceğine dair dedikodular var.

Mercedes ve Kurt de küçük bir crush vakası yaşamıştı.

100.bölümde unutulmayan bir diğer ayrıntı da Mercedes ve Kurt kankalığıydı. İlk yakın arkadaşlıklardan biriydi. Hatta Mercedes bir ara Kurt’e aşıktı. Devam etmeden önce, madem 100.bölümde bütün Glee klasiklerini hatırlıyoruz ben de bütün Glee romantik ilişkilerini yazayım.

Rachel: Finn, Puck, Jesse St. James, Brody resmi erkek arkadaşları. Blaine ile bir kez çıkmışlar ve Mr.Schue da küçük platonik aşık olmaları ve şimdilik Sam ile kaçamak bakışmalar.

Finn: Quinn, Rachel resmi kız arkadaşları. Santana, Brittany ile bir üçlü randevu olarak ve Finn’in fuck buddy’si olarak hayatında yer aldı. Emma ile de küçük bir öpücük.

Quinn: Finn, Puck (çocukları var: Beth), Sam (sözlenmişlerdi), 40 yaşındaki kaykaycı ve Biff resmi erkek arkadaşları. Joe ümitsizce Quinn’e aşıktı. Üniversitedeki evli psikoloji hocası yasak aşkı. Santana ise tek gecelik lezbiyen kaçamağı.

Kurt: Blaine nişanlısı. Adam kısa süreli erkek arkadaşı. Brittany gey olduğunu saklamak için fake kız arkadaşı, Rachel’a da aynı sebepten aşıkmış gibi davranmıştı. Karofsky ise Kurt’e aşık ama bunu bastırıyordu. Mercedes de Kurt’e aşık olmuştu. Tek gecelik tutulma: Cody ve bir de Kurt’ün platonik aşkları var: Finn ve Sam.

Puck: Quinn, Santana, Rachel, Mercedes, Lauren, Kitty kız arkadaşları, April ve Brittany fuck buddy’leri. Rachel’ın annesi Shelby ise gizli aşkı olmuştu.

Santana: Puck, Sam, Karofsky erkek arkadaşları, Finn fuck buddy’si. Brittany ve Dani kız arkadaşları, ve Quinn ile de tek gecelik bir kaçamak.

Brittany: Artie, Kurt (fake), Mike Chang ve Sam erkek arkadaşları. Santana kız arkadaşı ve Puck ile bir fuck buddy’lik durumu var. Finn ile de bir kez çıkmışlardı.

Blaine: Kurt nişanlısı, Sebastian belalı aşığı. Tina da Blaine’e manyak gibi aşıktı ve onu Vicks ile taciz etmişti. Rachel ile bir kez çıkmış, hiç görmediğim Eli ile de Kurt’ü aldatmıştı. Bir de Blaine’in büyük platonik aşkı Sam var.

Mercedes: Puck, Shane ve Sam erkek arkadaşları, Kurt’e de platonik bir şekilde aşıktı.

Artie: Tina, Brittany, Kitty, Sugar, Betty kız arkadaşları ve Becky ile de bir kez çıkmışlardı.

Tina: Artie, Mike Chang erkek arkadaşları. Blaine platonik aşkı, Sam ile de tek bir öpücük.

Sam: Quinn (sözlenmişlerdi), Santana, Mercedes, Brittany, Penny kız arkadaşları. Şimdinin nişanlıları Kurt ve Blaine de ayrı ayrı aşık olmuştu. Tina ile de küçük bir öpücük. Rachel durumu bıçak sırtı.

Mike Chang: Brittany, Tina.

Bebek Blaine’in spermleri ile olursa daha ılımlı bir insan olur. Kurt ve Quinn’den olursa çok kibirli bir çocuk olur. İkisi bu yüzden pek iyi anlaşamıyor zaten.

100.bölümde Kurt ve Blaine’in nerdeyse hiç önemi olmadığını düşünüyordum ki, Blaine’in NYADA’ya kabulu geldi. Bu mutluluk verici haberi açıklayacakları zaman Sam’in ikiz Rus bebekleri evlat edinmeye karar verdiklerini düşünmesi en çok kahkahaya boğulduğum an olabilir. Glee’nin açık açık Rusya düşmanlığı yapması tabii ki homofobi yüzünden. Kurt ve Blaine ile ilgili bir diğer önemli gelişme, Mr.Schue’ya glee çocuklarının Holly sayesinde hazırladıkları duygu yüklü videoda ilerideki çocukları Little Hepburn ve Tracy’den bahsetmeleri oldu. Sürprizin benim için en önemli anı Kurt ve Blaine’e çocukları için yumurtayı Quinn’in vermiş olmasıydı tabii ki de. Dünyanın en fabulous bebekleri olacaklar kesin. Mr.Schue’ya hazırladıkları video ise bütün Glee’nin bir özetiydi neredeyse.

Tina’nın daha önce de karakterlerin birbiriyle değiştiği bir rüyası da vardı.

Brown’a girip girmediği muallak olan Tina’nın, Sam kafasına yanlışlıkla kupayla vurdu diye kendilerini Friends’in içinde görmesi güzeldi, hatta hayalinde starring’in kendisi, Rachel ve Santana’nın co-starring olması Tina’nın rüyalarında bile kıskanç olduğunu gösteriyordu. Mike Chang de zaten yapmacık Friends hayalinde hala kendisine aşıktı. Neyse ki Tina bölüm sonunda, anladık ki Brown’a girmiş. Şimdilik New York’ta değil gibi. Kep attıkları sahne de ayrı bir güzeldi. Brittany aslında gerçekten liseden mezun olmadan M.I.T.’ye başladı biliyorsunuz. Hem Brittany’nin kep atması hem de Becky ile Sue’nun duygu yüklü vedalaşması çok güzeldi.

Holly Holliday insan değil

Holly Holliday, Glee Kulübü’nü kurtaramadı ama Will’e duygusal bir son verdi. Bunun yanında Holly Holliday bonusu disco sahneleri vardı ki tadından yenmedi. Eski Glee koreografileri gibiydi, yeni çocukların yaptıklarının pek tadı yoktu çünkü. Sadece New York tayfası güzel işler çıkartıyordu ama onlarda da bir türlü ilerleme olmuyordu. Glee oyuncularının dizi ile ilgili söyledikleri en önemli şey bir aile gibi olduklarıydı. Bu yüzden galiba dizi seti de ev gibi. Herkesin hayatında belli işleri var ve buna göre bölüm hikayeleri, setler yapılıyor. Üçüncü sezondan sonra hikayenin durgunlaşmasının en büyük sebebi de bu aslında. İlk üç sezon iş olarak Glee’ye daha çok bağlılardı. 100.bölümün bu ikinci yarısında yeni çocuklara da değindiler. Marley, Jake, Ryder, Kitty ve Unique konuştukları gibi sık görüşürler mi bilinmez ama ben Kitty ve Unique dışındakileri görmek istemiyorum.


Quinn ve Puck, Quinn’in hevesi geçene kadar yeniden bir aradalar

O kadar aşk ilişkisi saydık Glee’de biri finale kaldı. Glee Kulübü’nün koro odasındaki son toplanması, yani Mr.Schue’nun resmi olarak New Directions’ın kapatıldığını söylediği andan önce Quinn ve Puck tekrar bir araya geldiklerini açıkladılar. Quinn tabii ki yine ‘’Bir söz vermiyorum,” dedi ama mutlu sonu en çok hak eden çiftlerden birisiydiler. 100.bölümde Santana ve Brittany ile Quinn ve Puck’ın bir araya gelmesi çok doğru bir karardı. İkisi de dizinin en önemli dört aşkındandı. Diğer ikisi tabii ki Finn ve Rachel ile Kurt ve Blaine. Kurt-Blaine ilişkisi artık Kurt’ün sömürüsüne dönüştüğü için pek desteklemiyorum. Finn-Rachel aşkı ise Rachel’ın kibri yüzünden zedelendi ama Finn öldüğü için buruk bir şey olarak kaldı. Quinn ve Puck, beraberliklerini açıklarken Rachel’ın onları kıskançlık, içinde kalmışlık ve mutluluk ile izlemesi beni etkiledi ama. Bu yola beraber başlamışlardı sonuçta. Finn, Rachel, Puck ve Quinn birbirleri ile çıkıp durdular ancak işte mutlu son Quinn ve Puck’ın oldu. Rachel bunun burukluğunu yaşıyor sadece. Hayran olduğu Quinn ile yeni arkadaş oldu, kötülük yapmak istemez. Rachel ve Quinn’in, iki kişi olarak hiç sahnesinin olmadığı 100.bölüm, iki kadının arasındaki dostluk, hayranlık ve nefret arasındaki ilişkiyi vurgulayan bakışlarla kaldı sadece.

Don't Stop Believin'de Finn'in söylediği kısmı Kurt seslendirince, Will'in yukarıya gözleri dolu dolu bakması can yaktı.

Ve Mr.Schue’ya çocukların hazırladığı duygu yüklü video ile bir Glee klasiği Don’t Stop Believin’ var. Beşinci kez dizide coverlanıyor. İlki bir avuç loserdan oluşan Glee Kulübü ve Finn tarafından pilotta seslendirilmişti. İkincisi Rachel yerine Quinn soloda olarak Rachel, New Directions’tan kısa süreli ayrıldığında. Üçüncüsü birinci sezon finalinde yarışmada ve dördüncüsü ise Finn’in dizideki son performansı olan Rachel’ın Funny Girl seçmelerinde olmuştu. Rahmetli Cory Monteith’in dizideki ilk ve son coverının Don’t Stop Believin’ olması insanı illuminatiye inandıracak cinsten olsa da 100.bölüm bu şarkıyı kesinlikle hak ediyordu. Hiyerarşik olarak, ‘mabedimiz’ dedikleri McKinley’in sahnesine çıkan New Directions çocukları Will’e güzel bir veda, onun doğacak bebeğine ise harika bir merhaba dediler. Bölümün en büyük sürprizi ise New Directions’ı kapatan Sue’nun Will’e Vocal Adrenaline’in koçluğu işini ayarlaması oldu.

McKinley’e ve yeni çocuklara veda ettik evet. Bundan sonra Sue ve Will nasıl olaya dahil olacaklar bilinmez ama ben de artık orijinal kastı New York’ta görmek istiyorum sadece. 100.bölüm eski Glee’ye güzel bir vedaydı. İki sezonun bütün vasat bölümlerini götürdü. Bakalım New York, yeni Glee ile nasıl olacak?
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR