Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Kime güveniyorsun?
Sezon: 2 Bölüm: 6
Halbuki her şey pek tatlı başlamıştı.
 
Geçtiğimiz hafta Sarah ve Helena Rachel’ın babası, LEDA Projesi’nin kurucularından olan Ethan Duncan’ı –namı diğer Kuğu Adam’ı- bulmak için yollara düşmüşlerdi. Fakat elbette ki bu yolculukta yalnız değildiler. Paul Sarah’yı yakalamak için ve Prolethean’lardan tanıdığımız bir bey de Helena’yı geri götürmek için peşlerine düşmüştü. Bir nevi zincirleme bir takip durumu mevcuttu. Bu dörtlünün yolları ise bir kilisede kesişti, Helena ve Sarah’nın son durağı da burasıydı. İstediği cevabı bulmak için çıktığı yolculuk Sarah için her seferinde bir başka çıkmaz doğuruyor. Bir labirentte tam çıkışı bulduğunu zannederken, bir başka engel çıkıyor önüne ve o da durup dinlenmeye dahi fırsat bulamıyor. Bu hafta da Sarah için hem yeni cevaplar hem de yeni sorular bulma zamanıydı. Ethan Duncan’ı –hem de Mrs S’nin yanında- bulmuştu ve en sonunda hem O’ndan istediği cevapları alacaktı hem de Felix’i kurtarmak için Leekie ile pazarlık kozuna sahip olacaktı. Fakat yolun sonunda öğrendiği bilgi O’nu yine bir tercihe sürüklemişti. Ethan’ı geri götürüp hem Felix’i kurtarabilir hem de Cosima’nın ve diğer klonların tedavisi için kullanabilirdi. Diğer yandan da Susan’ı öldüren Leekike’nin, Ethan’ı da öldüreceği gerçeği vardı. Sarah, çıktığı yolculukta Rachel ile ilgili de bir bilgi edindi; Rachel’ın şu an olduğu canavara dönüşmesinin sebebi Ethan ve Susan değil, Leekie idi. Rachel, Leekie tarafından kaçırılmıştı. Mrs S ise gizemini çözmeyi bırakın, her seferinde insanı daha da hayrete düşürüyor. Her yolun sonunda işin ucu bir şekilde Mrs S’e de dokunuyor, farkında olmadığı hiçbir şey yok. Paul’u dahi fark edip hemen oracıkta O’nu saf dışı bırakmaya çalıştı.

Sarah da Helena’yı kabullendi derken…

Helena ve kayıp duyguları.

Helena ve Sarah’nın bol yaşlı konuşmasından sonra Sarah için de Helena’ya karşı bir şeylerin değişeceğini düşünmüştüm. Evet, Sarah’nın başında inanılmaz büyük dertler var fakat Helena da O’nun sorumluluğunda artık. O’nu yüzüstü bırakıp gitmemeyi öğrenmesi gerek, Helena’yı “başından atılacak bir dert” olarak görmeyi de bırakmalı. Helena’ya gelince; o insani duyguları daha yeni yeni keşfediyor. Sevgi, hayal kırıklığı ve ailenin yanında aşkı da yavaş yavaş keşfetmeye başladı bu bölüm. Fakat bu ufak aşk hikâyesinin sonu pek hoş şekilde bitmedi, daha doğrusu tam Helena’ya yakışır şekilde bittiğini söylemek daha doğru olacaktır. Helena ve “erkek arkadaşı” öpüşürken daha önce de kendisine musallat olan iri yarı bey tekrar kendilerini rahatsız edince Helena, “her genç kızın yapacağı gibi” kendisini ve “erkek arkadaşını” rahatsız eden beyin gözlerini oymaya çalıştı. Neden karakolluk oldu anlamadım, bundan daha doğal ne olabilir ki? Helena’nın karakoldaki küçük misafirliğini fırsat bilen Prolethean’lar “tatlı tatlı” Helena’yı ikna ederek “eve” götürdüler. Helena’yı nikâhımsı bir olay ile aileye kattıktan sonra bir operasyonla yumurtalıklarını alarak Sarah’da olduğu gibi O’nun da çocuk sahibi olup olamayacağını test ederek, pozitif sonuç elde etmişlerdi. Her duyguyu yeni yeni keşfeden Helena; içinde bir yerlerde hissettiği annelik güdüsü ile birlikte bir an dahi düşünmeden Prolethean’lara geri döndü. Elbette ki bunda, Sarah’nın kendisini arkada bırakmasının da etkisi büyüktü.

Cosima her çareyi tek tek deniyor, şimdi elinde umut da var.

Tabii ki Delphine’in desteğiyle, sakladığı bilgiler köstek olmasa bari.
 
Cosima ise hem kendisini hem de diğer klonları kurtarmak amacıyla araştırmalarını sürdürüyor. Bebek dişi kökünden oluşturacakları formül ile tedavi deneyecek olan Cosima’nın, kendisine enjekte edilen ilacın olumlu sonuç vermesiyle birlikte içinde umut yeşermeye başladı. Daha önceki örneklere bakarak umutsuzluğa kapılan Cosima, çabasından vazgeçmemenin meyvesini alacak gibi duruyor. Tabii bu yolda her şeyden haberi yok ne yazık ki… Cosima’nın fikir almak için üstü kapalı olarak yardım istediği Scott’un Leekie’ye yaptığı başvurunun kabul edilmesi ve işe alınması yeni haberleri de beraberinde getirdi.

Bu Victor’un öylesine ortaya çıktığını düşünmüyorum.
 
Allison’ın ise rehabilitasyon merkezinde dahi başı beladan kurtulmuyor. Toplu seansta Victor ile karşılaşan Allison, elbette ki bunun bir oyun olduğunda bir haberdi. Uzun zamandır aradığı cevapları bulmak amacıyla Allison’un peşinde dolaşan Angie, şimdi de Victor aracılığıyla Allison’a ulaşmaya çalışıyor. Ben Victor’un, istediğini aldığı an Allison ve diğerlerini rahat bırakacağını düşünmüyorum. İlk iş Sarah’nın yanında bitip başına bir bela açacaktır.

“Beni bebeklerime götürün.”

Orphan Black’in çok güzel bir bölümünü daha ardımızda bıraktık. Kaldı dört hafta.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR