Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Küçük Masters’ın hazin sonu
Sezon: 2 Bölüm: 7

Galiba ben de artık Estabrooks’a güvenmiyorum ama yine de Bill’den daha çok seviyorum.

Masters of Sex yavaş hikayesine bir bölümde birkaç zaman atlaması koyarak ilerletti bu hafta. Tek ilerleyen zaman değildi. Bill Masters sonunda iki sezondur aldığı kadınların ahını ödüyor. Cinsellikle ilgili konuları ele aldığını düşünürsek vajinismus ve erekte olamamanın aynı bölüm ele alınması güzel olmuş hatta erken ejekülasyon bile vardı. Kısa süreli eski sekreter Barbara’nın cinsel bir problemi olduğu açıkça belliydi ama cinsel hayatı olmayan katılımcıları kabul etmemelerine şaşırdım. Bunun da başka bir durum olduğunun farkında değillermiş demek ki. Bir diğer şaşırdığım konu ‘iktidarsız’ erkek pozisyonuna Bill’in düşmesi. Yani böyle ‘erkekçe’ şeylerin noksanlığı pek baş rolde gözükmez. Bu sezon Penny Dreadful’da Ethan’ın Dorian Grey ile kaçamağını da düşünürsek Showtime bu konuda cesur davranıyor diyebiliriz. Estabrooks’un gelişinin olaylara etkisine değineceğim ama Bill’in cinsel problemini düşündüğümüzde annesinin birden ortaya çıkması da gülümseten denk gelmelerdendi. Dizideki herkesin, küçük bir yardım dokunulan, herkesin sürekli bir yerlerden karşımıza çıkması kader denilen şeyin kurgusunu bile geçti çünkü.


Virginia aşırı teknik konuşurken hala uyduruyor gibi geliyor bana.

İşler ne alemde derseniz bu sezon atlattığımız üç başarısızlıktan sonra Bill ve Gini sonunda kendi yerlerinde çalışmaya başlamışlar ve bayağı yol almışlar. Lester’ın geri dönüşü ve belgesel fikri döneme göre adamın ne kadar ileri görüşlü olduğunu gösteriyor. Jane’in acısı olgunlaştırmış olmalı. Bill ve Gini’nin araştırmadaki rolü sekteye uğramış olsa da, ilişkileri Bill’in çiğ yönü sayesinde anlamlanmaya devam ediyor. Bill, Gini’nin hayatındaki erkekleri daha ne kadar kıskanabilirdi ki? Bill’in ereksiyon sorunu yaşadığı döneminde tipik bir gıcık erkek oluşu güzel bir ironi olsa da bölüm çok fazla kadındı yine. Gini’nin özgür seks hayatından, Libby ve Betty’ye kadar. Bu arada Gini’nin Shelley’sini nereden tanıyorum diyordum adam Gossip Girl’deki Serena’nın son sezondaki olgun sevgiliymiş, bu bölüm hatırladım. Shelley’yi pek itici bulmuştum ama benden Gini’ye tavsiye Kenny çıtırı fena değil. Tabii ki yine de bir Ethan değil. Bunlar hep Ethan’ın ahları bu arada. Bebekleri ağlatanların yüzü gülmezmiş.

Sarışın kızlar ekibi.

Geçen bölümün sonunda en çok merak edilen Betty’nin ne olacağıydı bence. Betty’nin giydikleri ve hayatı özel ilgi alanıma giriyor. Ben kocasının öleceğini ve Betty’nin mirasa konacağını düşünmüştüm ama kızımız çalışan kadın kartına oynamış. Bu rol çok yakışmış; kendisini daha yerel konularda geliştirmiş olması Betty’yi biraz normal hissettirmiş olmalı. Hayat konusunda bir pencereden başka bir pencereye kondu Betty. Bill’in ‘erkeklik’ sorunları sokak aralarında karşımıza çıkarken kadınların sorunları bağıra çağıra karşımızdaydı. Virginia’nın yine sorunlarını yansıtırken büyük bir gerçeklik eksikliğine sahip olduğunu düşünüyorum ama Libby, aslan yürekli Libby, bu bölüm Bill’e tam da aklımdan geçenleri söyledi. Gerçekten Bill bu dünyada sorunu olan tek kişi değil, daha önce söylemiştim. Acılar çeken ve ailevi sorunları olan tek kişi değil bunu da söylemiştim. Hepsini Libby’nin ağzından duymak bu yüzden bin kat iyi geldi. Libby ile Bill uzun süredir beraber olmadıklarına göre ikinci çocukları da aşılatma ile oldu galiba. İkinci bebeklerine sahip oluş hikayeleri Libby’nin bahçeye bir şeyler ekme sevdasından; yeni bebeği yapmaları aslında çok bilindik bir kadınsal hikaye. Libby, yeni bebeğe karar verirken buna ihtiyacım var dedi ve oldu. Kadınların doğurma istekleri bazen böyle kendilerini yetersiz hissetmelerinden kaynaklanabiliyor. Sanki çok doğurgan gibi konuşuyorum ama o yetersizlik hissinden ortaya bir bebek salıvermenin sağlıksızlığı ve büyüleyiciliği Libby’den başka kimseye bu kadar çok yakışmazdı. Austin’e gelirsek: Hikayesini beğenmedim. Fazla hızlı, oldu bittiydi sanki. Olmasa olurmuş. Betty, Libby ve Estabrooks arasında finansal gizli ortaklık iyi ki olmuş ama.

Libby, Virginia’nın neresinde sigara söndüreceğini düşünürken.

Gini ve Bill oğlanın doğum gününde sıkıcı sıkıcı iş konuşurken Libby’nin gelmesi ve üçünü bir arada görmemiz esas uyumun üçü arasında olduğuna karar vermeme sebep oldu. Bunun üzerine Libby "beraber tatile çıkalım"lar falan yaptı ama o bence benim gibi nihai mutlu sonun bu olduğunu düşündüğünden değil, yılanlıktan yaptı. Bu kadar uzun süredir anlamaması dışarıdan bakınca imkansız gözükebilir ama Libby ile ilgili gözden kaçan en büyük nokta onun kendi içindekilerden başka kimseyi görememesi. Kesinlikle aylarca gizlice görüştüğü Estabrooks’un Libby’ye Bill ve Gini’yi anlattığını düşünüyorum. Bill annesi konusunda yine yanılmadı yani. Aynı oteldeki çocuğun Bill’in Bill olduğunu bildiğini düşündüğüm gibi. Gerçi bu düşünce değil, açık açık ortada. Neyse işte Libby artık kokuyu almanın dışında biliyor bence. Bu bölüm yaşadığı soruna rağmen Bill ve Libby’yi uyumlu görsem de mutlu son çok eşlilik gibi gözüküyor. O da belki Libby’e de bir tane Afro-Amerikan bulursak.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR