Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Neymiş, kimse vazgeçilmez değilmiş Bill!
Sezon: 2 Bölüm: 12

Dr. Masters’ı tuluk gibi ıslansa bile evime almam

Masters of Sex, ideal sezon finali nedir bize gösterdi ve çekip gitti. Sezonun ana konuları, hepsi sonuçlanmasa da belirli bir yol kat etti bu bölüm.

Dr. Masters’ın büyük günü sonunda geldi çattı. Aylardır insanları birbiriyle eşleye eşleye yaptığı çalışmasının sonuçlarına, insanların verdiği tepkiler rahatsız ediciydi. Erkeklerin cinsel güçleri, penis boyu gibi konular söz konusu olduğunda, ellerinde martinileri ile ergen esprileri yapan koca koca doktorlar; kadınların cinselliğini kabul edemediler. Gökyüzüne gönderilen adamın tema verdiği sezon finali, insanların o zamanki cinsiyetçiliğinden, eşcinselliğin hastalık olarak algılanmasına kadar dizinin geçtiği dönem hakkında nokta atışları yaptı. Öfkeli doktorlar tarafından yuhalanan Dr. Masters, sezon boyunca yaptığı kötülüklerin bedelini, hem işinden olarak hem de ellerinde çiçek olmadan Virginia’nın kapısında sırılsıklam kalarak ödedi. Ha insanların çalışmayı anlamaması tabii üzücü. Ama insan sadece bir an düşünüyor Dr. Masters’ın yüzündeki hayal kırıklığını görmeye değer miydi diye? Sonuçta "En çok istediğim şeyi gördüm yüzünde: Hayal kırıklığı!" diyerek Dr. Masters’ın karşısında Sertab Erener’den Bu Böyle eşliğinde dans etmek istiyorum galiba. Ama bölümde yaptığı tek iyi şeyin hakkını yememem gerek. Scully’yi son anda kurtarması iyiydi. Bunu ona borçluydu.


Yorgan gitti kavga bitti dönemine gelebilir miyiz artık?

Sezon finalinde kalbimizde karmakarışık aşk ilişkileri ile kalakaldık. Öncelikle Lester ve Jane’in çok yakıştıklarını söylemeliyim. Austin de patlamaya hazır volkan gibi önüne gelen kadına asıldığı için, Jane’e tekrar geri dönmek istiyor diyebiliriz. Uzun zamandır gıcık olduğum Austin’e en büyük darbeyi Jane ile Lester vuracak gibi gözüküyor. Ne dersiniz? Ethan ile Virginia yeniden başladıklarında, Virginia’nın onu üzeceğini söylemiştim. Ve oluyor. Ethan, Virginia’ya kendisi için oldukça romantik bir yerde evlenme teklif etti. Virginia her ne kadar görmese de Ethan, okyanus kıyısındaydı. Biraz garip evet ama olsun sonuçta romantik fikir. Virginia’nın asla doğru adamı seçme yeteneği olmadığını biliyoruz zaten. Bu yüzden tabii ki Ethan’ı reddedip, Dr. Masters’ın aşkının peşinden koşacak. Ancak papyonların tarafında işler pek öyle kolay değil. Virginia’nın farkında olmadığı, Libby ile aralarında süren soğuk savaş ikinci sezon su yüzüne çıkacak bence. Ancak bu Libby’nin tamamen inattan sürdürdüğü bir savaş olur. Belki de ikisini birbirlerine bırakır. Zaten Ethan’sız Virginia’yı ben ne yapayım. Tekrar Libby’e dönersek bu bölüm, kadının cinsel olarak daha üstün olduğu hazır ortaya çıkmışken; Libby’nin bebeğiyle Dr. Masters olmadan mümkün olduğunca fazla yalnız zaman geçirmek istemesi güzeldi. Libby’nin hayatında ilk kez kendine ait bir şey oldu. Dr. Masters’ı istemeyen güçlü hali dışında bu bölüm sınanan başka bir tarafı da vardı çıtır annemizin. Libby, Afro-Amerikan hastanesinde doğurmak istemedi ilk başta. Zaten sizin hastane/bizim hastane muhabbeti döndü. Ancak Libby’nin kanı kaynadı. Libby’nin çok yönlü bahçıvanı ile aralarında bir şeyler başlaması için güzel fırsat olabilir aslında bu erken doğumun yıktığı önyargılar. Farkında olmadığımız, dönemin önyargıları karakterler üzerinde oldukça güzel işleniyor. Hatta güzel atlatılıyor. Libby ise her zerresi ile dizinin en kadın karakteri. Virginia filan hep erkeğin hayallerdeki kurmaca kadın.


O kadar çok ortak noktaları var ki, erkek zevkleri bile aynı.

Çok önemli bir ‘gerçek kesit’ gözümüze sokuldu. Lillian rektörü ikna etmeye çalışırken, kadınların kadın jinekologlara gitmek istemediğini söyledi rektör. Düşününce aslında ürologlar hep kadın, jinekologlar ise erkek. Güzel tespitleri gerçekten var dizinin. Dr. Masters’ın kovulmasıyla, Lillian’ın istediği ödeneğe kavuşacağını düşünüyorum. Lillian’ın Dr. Masters’ın araştırma sunumu sırasında "Siz kim?" diye cevabı bilerek sormasını ayakta alkışladım. Bu jestin, Dr. Masters’ın araştırma kapağına Virginia’nın adını da yazmasından daha iyi olduğunu düşünüyorum. Margaret ve Scully’e gelirsek ise tahmin ettiğimiz gibi güçlü bir ortaklık başlıyor. Scully ile beraber yürümeye karar veren Margaret, bakalım Scully’nin gizli gizli elektro şok alacağını duyunca ne yapacak?

Masters of Sex tam olması gerektiği gibi bir sezon finali yaptı. Fazladan bir sahne ya da eksik herhangi bir kare bile yoktu. Aynı elibol tutumluluğu ikinci sezonda da görmek isteriz.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR