Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
O Ses Türkiye’de bazlama kazandı
Sezon: 3 Bölüm: 12
Tuğçe Gendigelen şarkının sözlerini kafasına göre uydurmuş olabilir. Peki provalar sırasında koçu Ebru Gündeş neredeydi?
 
O Ses Türkiye’de canlı yayınlara yaklaşırken Birebir aşamasında ilginç anlar yaşanıyor. Ancak son bir iki programda jüri öyle tercihler yapıyor ki giderek “O Ses” in bulunabileceğine yönelik umudumu kaybediyorum. Bu tür bir ses yarışmasının misyonu halkı iyi bir sesin nasıl olduğu konusunda biraz bilinçlendirmekse eğer, yarışma giderek amacından uzaklaşıyor.

Yarışmanın en iddialı adaylarından Tuğçe Gendigelen’in elenmesi örneğin. Tuğçe Gendigelen Ebru Gündeş’in takımına “Artık Türkiye’de her anlamda iyi bir kadın vokale ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ses, görüntü, her şey, dans da dahil,” açıklamaları yaparak girmişti. “Gel beraber şampiyon olalım,” diyen Ebru Gündeş’le zirveye koşacağına inanmıştı. Düellolarda birlikte şarkı söylediği arkadaşlarını neredeyse iterek en öne çıkıp, en fazla bağırarak ve en dikkat çekici dansları yaparak ‘ezmişti’ eeeer, elemişti. O ‘kaliteli’ ortamda olmaktan çok mutluydu. Memleketimizi uluslararası arenada temsil edecekti. Fakat coşkun egosu, kibirli tavırları yüzünden sevilmedi.Tuğçe, iş yerinde bin türlü dalavere çevirip terfi eden departman müdürü, okulda sınıf arkadaşlarını öğretmene şikayet eden, mahallede bir tane kız arkadaşı bile olmayan ve herkesten daha iyi, daha güzel olduğunu söyleyip duran kız. Sürekli gürültü patırtı edip dünyayı yaratmış havasını veren. Muktedirlere karşı son derece dikkatli ve kibar, arkadaşlarına karşı kötü. O kadar hırslı o kadar başarıya aç ki, bu yolda önüne kim gelirse ezer, bir dakika bile durup kendini sorgulamaz. O her zaman ayrıcalıklı ve herkesten daha iyisini hakeden. Bunları herkes kadar ben de görüyorum.

Ebru Gündeş’in takımından Tuğçe Gendigelen ve Elvan Özyurtlu Birebir’de karşılaştılar. Elvan Özyurtlu Anlayamazsın şarkısını, Tuğçe Gendigelen ise Euphoria’yı söyledi.

Yine de tüm bu iticiliğine ragmen ben Tuğçe’nin hakkının yendiğini düşünüyorum. Rakibiyle karşılaştırdığımda, Tuğçe’nin sesi ve performansı çok daha iyi. Elvan ne yazık ki vasat bir aday. Deliler gibi çalıştığı öyle belli ki. Her hareket tek tek düşünülmüş, ezberlenmiş. Şarkının sözlerini uydurmuş, İsveç şarkısı yerine İsviçre şarkısı olduğunu söylemiş, iddialı tavırlarıyla herkesi sinirlendirmiş olabilir. Peki ama Ebru Gündeş’e ne demeli? Adayının şarkının sözlerini bilmediğini orada mı öğrenir bir koç? İnsan merak edip şarkıyı bir dinlemez mi? Koçlardan beklenen adayları eğitmeleri, sivriliklerini törpülemeleri ve oraya iyi sesleri çıkartmaları değil midir? Kamuoyunun ne dediğini bir yana bırakıp, profesyonelce adaylarla ilgilenmeleri ve onların değişimine katkı sağlamaları gerekir.Bir diğer büyük hata ise, Murat Boz’un takımından Şadi ve Derviş’in karşılaşmasında yaşandı. Derviş Emmoğlu’nu, Şadi ise Kızıl Mavi’yi söyledi. Derviş, bu yarışamada bazlama ve ayranı temsilen yer alıyor, destekçisi çok. Koçu Murat Boz da gereğinden fazla dedikodulara, etrafın ne söylediğine kulak vererek, çok daha iyi bir şarkıcı olan Şadi’yi ne yazık ki eledi.

Birbirine uymayan şarkılar, denk olmayan rakiplerin yanı sıra kimin önce kimin sonra kimin söyleyeceği konusunda bile bir sürü dümen döndüğünü düşünüyorum. Umarım bazlama, gözleme, ayran ekseninden acil olarak kopar, yetenekli insanları küstürmezler. Geçen senenin birincisinin yanlış tercihler konusunda en somut örnek olduğunu görüyorlardır umarım.

Eh bu arada Teoman Gemiler’i elbette nefis söyler ama şarkının bestesi Ercüment Vural’a sözleri de Orhan Atasoy’a ait. KJ’ci arkadaşlara ne yazacaklarını kim söylüyorsa ekipten en azından bir google search yapsa ne iyi olur.

.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR