Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
O Ses Türkiye’de siyahlar gecesi
Sezon: 3 Bölüm: 13
Cemal&Soysal kardeşler “Karadeniz kazanacak” diye yola çıkmışlardı. Ama temcit pilavı gibi habire aynı yöreden şarkılar söyleyince olmadı.
 
O Ses Türkiye’de çeyrek finallere doğru yaklaşılırken, canlı yayınlarda SMS oylarının belirlediği elemeler sürüyor. Gökhan Özoğuz’un altı, Ebru Gündeş’in beş, Murat Boz’un üç ve Hadise’nin tüm mızmızlığına ragmen bir yarışmacısı çeyrek finale kalmayı başardı.

Ebru Gündeş kapalı siyah kıyafeti, kısa konuşmaları ve asık suratıyla bütün gece cezalı gibi otururken, diğer jüri üyelerinin de siyah kıyafetleri dikkat çekti. Şarkı seçimlerinin de ağlaklığı göz önüne alınırsa yarı cenaze atmosferinde bir program izledim diyebilirim. Yılbaşına bir kala bu kasvet atmosferiyle adeta içim açıldı. Neşelendim.

O Ses Türkiye, Derviş Küçük’ün Ahirim Sensin ve Mert’in Çaresiz şarkılarını söylemesiyle başladı. Juri üyeleri yine Derviş’in nev-I şahsına münhasır olduğunı söyleyip övgüler dizdiler. Ben yine Derviş’in nesini bu kadar beğendiklerini anlamadım. Ama zaten halk hareketlerine genelde mesafeli bir insanım. Bununla birlikte Derviş meğer o kadar da çok sevilmiyormuş. SMS sonuçlarına gore Mert, buram buram Anadolu kokan Derviş’i geride bıraktı. Mert’e gelince, 20 kişiyi geçmeyen seyircisine dağda sıcak şarapla birlikte güzel dakikalar yaşatacaktır.

Gökhan Özoğuz’un takımından Yasemin Ben İnsan Değil miyim? ve Hadise’nin takımından Bade Firuze ile karşılaştılar. Heavy arabesk Yasemin SMS’lerde Bade’yi geride bıraktı ve çeyrek finale kaldı. Elenen Bade ise “Daha güzel bir ülkede müzik yapmak istiyorum,” diye cesur bir açıklama yapacaktı ki Acun hemen lafı ağzına tıktı, ne demek istediğini açıklamasını istedi, Bade de ülkemiz barış içinde olsun diye kıvırdı. Böyle manasız anlar yaşandı.

Gökhan Özoğuz’un takımından Artvin’li ikizler Cemal ve Soysal, Ebru Gündeş’in takımından Tamer ile karşılaştılar. Ne kadar Karadeniz türküsü varsa söylediklerinden ve tahminen repertuarlarının sonuna geldiklerinden olsa gerek Gökhan bu sefer türde bir değişiklik yaparak ikizlere Gel Ey Seher’i söyletti. Etnik bir aktivite izledik. Böyle kıyı kıyı gezerek yavaş yavaş Romanya’ya kadar uzanacağız demek. Tamer de Bu Adam Benim Babam şarkısını söyledi. Böylece etnisite ve varoş ezikliğinin bir çatışmasını izlemiş olduk. Söylemeye gerek yok kazanan eziklik oldu.

Geçen programda mehter takımıyla Estergon Kalesi’ni söyleyen Abdullah, rakibi Emrah’ı SMS’lerde elemişti. Ancak Hadise yarışmacısı Emrah’ın elenmesine dayanamayıp üstüne bir de ağlayınca, Abdullah centilmenlik yapıp gelecek hafta yine yarışmayı teklif etmişti. Bu yüzden Emrah’la Abdullah yeniden karşılaştılar. Abdullah bu sefer Zülüf Dökülmüş Yüzüne’yi söyledi ve SMS’lerde rakibini yine eleyerek başarısını tescilledi.

Zeynep Önkaya sahneye hakimiyeti ve yorumuyla dikkat çeken bir yarışmacıydı.
 
Son dikkat çeken karşılaşma Hadise’nin takımından Levent’in Bırak Beni ve Murat Boz’un takımından Zeynep’in My Heart Will Go On söylemeleriydi. Konservatuar arp bölümü mezunu, etkileyici bir solist olan Zeynep; arp çalarak şarkı söyledi. Buna rağmen SMS’lerde Levent kazandı. Çok şaşırmamak lazım, mantı, gözleme gibi yemeklerin üstüne arp biraz ağır kaçar. Bundan sonra kurumsal etkinliklerde Zeynep’i isteyen çok firma olacaktır. Kapıdan içeri girerken, nezih davetlerde filan hep tercih edilecektir.

Özetle, daraltan bir O Ses Türkiye’yi daha geride bıraktık. Çeyrek finallerde beklentim, Hasan, Nur Cennet Uçar, Yasemin ve Çiğdem arasında çekişmenin sürmesi.
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR