Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Tozludere’nin gücü adına: Ya-man!
Sezon: 2 Bölüm: 49

Benim silahım, kılıcım değil gitarım.

MedCezir şanslı bir bölümle bizimleydi. Tahminlerimiz galiba boşa çıkmayacak ve 50. bölüm güzel bir barışma konseptiyle bizimle olacak. Her şeye geleceğim ama girişi Ya-man’ın gerçek bir çizgi roman serisi olabileceğini kanıtlayarak yapacağım. Ya-man zorluklar yaşayan bir Tozludereli’yken, kötülüğün ele geçirdiği Altınkoy’a görev için Üstat Selim tarafından getirilir. Koruyucu melek Ender ve her süper kahramanın ihtiyaç duyduğu dahi kanka Mert zaten cepte. Bir de zengin ve güzel esas kız Mira. İlk başlarda şımarık, fashionista kötü Orkunç ile sürekli karşı karşıya gelse de Altınkoy’un başındaki karanlık güçlere ruhunu satmış iş adamı Asım Şekip Kaya ve para için çocuğunu kesecek olan, büyük ihtimalle mücevher hırsızlığından gelen Sude de baş düşmanları arasında. Orkunstar’ın femmefatale sevgilisi kırbaçlı Hale, Ya-man’ın -bir klasik olarak- ailesindeki kötü ağabey/kuzen kategorisinde Kenan, büyük ihtimalle buz gücü olan Uzay, kötü eski sevgili Leyla, kötü üvey baba Hasan da yardımcı kötüler. Ayşe, Giray, Bıyıklı gibi ayakçılarımız da mevcut. Psikopat Tan’ı, kötü iş adamı Bay Aşk’ın kötü metresi ve gayrimeşru manyak kızı Ada’yı ve kötülerin arasında harcanan kötü Sinan’ı atlattık. Belki de paralel evrende hikâyeleri devam ediyordur ama şu an esas konumuz intikam için gelen vahşi kötü Turunç Nadir. Ya-man, Turunç Nadir’i bütün süper güçlerini birleştirse yener de onun esas zorlandığı esas kızın karanlık güçlerin eline geçtiği hali, Dark Mira!

Çokoprens’i gözyaşına değil, süte batıralım lütfen.

Yaman’dan başlayalım. Bu hafta çok yeni bir gücünü keşfettik: Aşk Power! Nerede sakladın bunu ya Yaman Koper? Neredeydi bu sevgililer günü modu? O uğursuz Nevin’in Mira’ya tribi nedense artık, onu da iki kafa hareketiyle bitirdin hoşumuza gitti. Bu arada sahiden Nevin’in olayı ne? İnsanlar yine bütün belana rağmen seni evlerine almış, orada süzüm süzüm hala. Zaten gelir gelmez de ‘’Yine kamburumuzla geldik,’’ gibi, aman kimse laf etmesin de ben önceden söyleyeyim modları falan. Mira orada yalandan da olsa sana gösteriyor, gülümsüyor sen hala kıza burun kıvır. Yani başka bir gelin olsa oğlunun yüzünü göremezsin büyük ihtimalle ama Mira sadece seni evine sokmaz haberin olsun. Yat kalk dua et! Gerçek hayatla paralel zamanlama şeklinde gittiği için MedCezir, Nevin de aşure muhabbetinden nemalanabildi. Altınkoy nereden bilsin aşureyi? Onlar bir Asude öğrendiler ona da pişman oldular yani. Neyse Yaman’ın aşırı torpilli Mira’ya hazırladığı kasesi olaydı karmaşaydı derken Faruk’a yaradı. O kargaşa bitince kesin hiçbir şeye canını sıkmadan adını bile hatırlamadığı Nevin’in aşuresini yemiştir. Bu arada Yaman, evet kardeşlik çok güzel ama Kenan senin yerinde olsa peşinden bu kadar koşturmazdı. Zaten istesen de istemesen de hayatında olacak ağabeyin. Bu yüzden şimdilik onun için aşırı bir çaba sarf etmene gerek yok. Sen bütün çabanı Mira için göster böyle böyle. Sedef ile Mira’nın peşinden gitmene hele çok sevindim çünkü farkındayım o iş çok canını sıkmıştı. Bu yaptığın küçük sürprizleri, Mira ile barışınca full time gece hayatına dönüştürmeni istiyorum. Gençsiniz gezin tozun, sonra içkinin etkisi ertesi gün çabuk çıkmıyor.

Şu son haftalardaki Mira’nın yüzündeki solgun tonlara bayılıyorum bu arada.

Mira Beylice dolaylarına bakarsak, sandığımızdan çok daha güçlü bir Mira varmış onu görürüz. Ben Mira yine hemen affeder sanıyordum ama galiba şarkının aldığı yeri Mira’nın uzun zamandır bu ilişkide ne hissettiğini gösterdi bize. Kız ‘’Aşk kırıntısıyla doymaktansa aç kalırım bu hayatta,’’ kısmını aldı kendisine. Yani kendisini ne durumda görmüş bu kız bu ilişkide. Yaman ve Mira büyük aşk evet ama Mira hep az sevildiğini hissetmiş. Yani Yaman ve Yaman gibiler azıcık daha sevdiğinizi belli edin. Gerçi bu olay tamamen Yaman’ın suçu değil. Mira sürekli hep daha fazlasını, hep daha çoğunu isteyen bir yapıya sahip. Karşısındaki ne kadar çok severse sevsin, Mira asla yetinmeyecek. Yaman aşkından ölse bile Mira’nın tatmin olacağını sanmıyorum. Yaman’dan gelen en ufak bir işaret bile Mira’yı çok mutlu ederken durumun böyle olması hiç de abes değil aslında. Faruk ve Sude’nin Mira küçükken yaptığı kavgayı hatırlayın; Sude, Mira’ya evli kalmasa Faruk’un onunla evlenmeyeceğini söylemişti ve o sırada küçük Mira gözükmüştü. Belki de bunu duydu Mira. Bu yüzde hem çok küçük bir sevgi onu ayakta tutabiliyor hem de ne kadar sevildiğini asla göremiyor.

Tuğçe için prenses banyosu yapan Mert!

Sırf Tuğçe ortalıklarda dolanıyor diye kıymete binen Mert ve bu ilişkinin esas gizli kutusu Eylül’e gelelim. Şimdi Mert düz çocuk. Eğlenceli, neşeli, her dediğine çok gülüyorum evet ama fazla yoruma açık değil. Ne görüyorsak o Mert! Tuğçe ile kidnap’ta son bulan ocakbaşı yemeklerinde mesela kızın kendisini sevdiğini bile bile öyle ileri geri konuştu. Bir incelik, derinlik yok çocukta. Bu yüzden kafamız çok rahat. Eylül-Mert ilişkisindeki düğüm, sürekli olmadığı bir insan gibi davranan Eylül’de. Eylül’ün gelgitleri yok Mira gibi. O hala saklanıyor ve ben Gamze ile Barış’ın kendisi yüzünden çıkan kavgasını dinlerken aynada beliren gerçek Eylül’ü çok merak ediyorum. O kadın nasıl bir kadın, bu dünyaya neden geldi çok kafamı kurcalıyor. Tuğçe, Mert ile yemeği kazanan talihliymiş evet. Daha önce Tuğçe ile Orkun’un muhtemelen hiç konuşmadığını söylemiştim. Galiba durum ondan da vahim. Orkun hiç Tuğçe varmış gibi bile davranmamış olabilir. Altınkoy Gençliği bu bölüm Avengers tarzı bir oluşumla gangsterlerden bizimkileri kurtardılar. Masa tenisi oynadılar, ocakbaşına gittiler… Ne olursa olsun takılmaca devam yani. Ocakbaşında yanlarındaki kız galiba Uzay’ı kazanan talihliydi. Dünyanın en gudubet insanı kazanmış Uzay’ı da. Dikkat et tatlı kıs, Altınkoy Gençliği sen fark etmeden seni enkaza çevirir haberin olsun! Elif’in hali malum, okulun hayaleti gibi dolaşıyor ortalıklarda.

Asım Şekip Kaya, bir numaralı hayranı Beren’e bütün hisselerini devretmeyi düşünürken.

Ebeveynlerde bu hafta, geçen bölümlerde öteki tarafa gidip gelen Asım Şekip Kaya’nın büyük ayarıyla başladık. Dedim ustalara saygı yani, kötülüklerin kralı geri döndü! Ama hiç de öyle olmadı. Sude-Kenan yasak aşkı ilk meyvesini verdi, sırada The O.C.’de Sude’nin Yaman’ın babasından yapacağı çocuk var. Sude, Kenan sandı ve Kenan’a bıçak çekti falan. Sonra Kenan, Sude’nin manipülesiyle Sedef’e sardı… Yani Kenan, sen kiiiim Sedef Kaya kiiiim? Sedef de zaten güldü senin çiğliğine. Orkun’un Kenan konusunda sonuna kadar haklı olduğunu düşünüyorum. Sürünmekler, ayakları yalamaklar falan Blair Waldorfing’liği biraz abartmış olsa da Orkun’a yakışıyor yalan değil. Bu sezonun en doğru insanı (bunu gerçek anlamda inanarak söylüyorum) Selim de Kenan’ı çıkarttı ya oh içimin yağları eridi. Bu arada Deniz, kendine gel tatlım. Verdiğin emeğe yazık, öyle ilk günden sapık âşık olma! Neyse esas konumuza gelelim. Sevgili Sude, neden panik oluyorsun? Seks kasedin varsa var, bak Hale’ye kızın karizması arttı o günden sonra. Her koldan Nadir Bey’i böylece sokmasan olurdu bence. Sevgili Bay Aşk’a kıyamam kendisini yiyip bitirdi. Sevgili Turunç Nadir; eline kahramanlık fırsatı geçti okey, evlendin okey ama peki ya hisseler? Bu arada Altınkoy’un Cadıları ne zaman Leyla’ya hayırlı olsuna gidecekler? Karakterinin yönlendirici özelliği gün geçtikçe artan Sedef de bu hikâyede gittikçe Storm gibi oluyor. Altınkoy’un hava durumu resmen Sedef’in elinde. Ablasının yapamadığını yapıyor.

Dağınık topuzu ve kareli pantolonuyla Orkun bize ‘’punk’s not dead’’ diyor.

Orkun’a çok çok üzülerek baktım bu hafta. Sen güçlü olmak zorundasın Orkun! Bölüm öncesi fotoğraflarını görünce dedim ‘’Dualarım kabul oldu, Yaman ve Orkun barışıyor,’’ ama hayır öyle değilmiş. İngilizceden girmek sana pek yakışmasa da Yaman iyi toparladı durumu. Zayıfı yalnız bırakma içgüdüsü de hemen etrafındaki herkesi aldı. Mira ile iyi bir dostluğunuz var ama haberin olsun Mira için zamanın dolmak üzere. Kendini ezdirme sen git! Senin yaptıkların insanları üzer ama bazıları hiçbir şey yapmasa bile sana zarar verir biliyorsun. Babasının dayaklarıyla büyüyen Orkun, dış dünyaya karşı Orkunç zırhını giymiş olabilir ama fazla açık veriyorsun artık. En sonda Yaman ve Mira’yı öpüşürken görmene de üzüldüm ama kendi ağzınla söylemiştin aralarındaki inatlaşmanın saçma olduğunu. Sen doğal seleksiyona kurban gidecek adam değilsin, unique’sin, kaybetme bunu. Artık herkesin kendi yoluna gitme zamanı. Yaman ve Mira da mutlu olmayı hak ediyor sen de. Bu yüzden bu cephe kapanmalı.

Öpücük Power kalp biz!

Yaman’ın 49 bölüm tuttuğu bütün romantikliğini bir bölümde salıvermesinin bir sonucu olarak; her yerde Mira’dan özürler mi dilenmedi, kızın peşinden gece kulüpleri mi basılmadı, daha önce bin ısrarla Mira’nın elde ettiği şarkılar mı söylenmedi, sesli mesajlar telefonları mı aşındırmadı… Neler neler yani. Bütün bunların yanında en büyüğü tabii ki de şu beste olayı. Mira, besteyi çalarken ağladı, Yaman dinlerken. Hatta yetmedi bu beste de Yaman, Mira’yı bölümler sonra gerçekten öptü. Peki, burada Mira’yı tutan şey neydi? Çok da geri dönülmez bir şey değil bence. Bölümlerdir kendisini değersiz hisseden Mira’nın biraz daha güven araması. Omuzlarını sallayarak taklidini yaptığın Sedef’in sözünden çıkma Yaman. O bu işleri iyi biliyor, bu yüzden yalnız ya zaten. Mira’ya da tavsiyem; Yaman ile seni birbirinize bağlayan her şey acı vermeye başlamadan yavaş yavaş kendini bırakman. Ellinin büyüsüne inanıyoruz, haftaya diyoruz!

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR