Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Poyraz Karayel etkiniz ne durumda?

image

Bir türlü başlamadığı için gerek fanların, gerek dikkatli televizyon izleyicisinin “Nerede kaldı yahu bu dizi?” dediği Poyraz Karayel dün adına yakışır bir havada başladı. Yeni yılın ilk yeni dizisi olan Poyraz Karayel’i Ekranella yazarları yorumladı. Bakalım neler demişler?

image

Bağlan Keskin:

Uzun süredir Poyraz Karayel'i bekledik durduk. Ben kendi adıma fragmanlardan edindiğim izlenimlerin ters köşe çıkmasına çok sevindim. Fatmagül’ün Suçu Ne'nin Voldemort kadar kötü Reşat Yaşaran'ının kötü gibi gözüküp aslında bir yerde iyi karakter olması çok hoşuma gitti. Bence esas kötü Murat Daltaban. Mustafa Alabora zaten o sakalı ve gözlüğüyle iyi olamaz da bence çökertilmesi gereken Murat Daltaban. Bir de ben “Baba” ve ekibinin özellikle adamlarının komik olmasını sevdim. Neyse İlker Kaleli, yani Poyraz Karayel, kalpten seveceğimiz bir hırbo olmuş. Burçin Terzioğlu, yani Ayşegül, yine çok harika ama dizinin kadın olarak tek ağır topu. Bence kadınlar konusunda bir eksiği var dizinin. Emel Çölgeçen de mafya PR'cısı olarak iyi olmuş ama karakteri Ayşegül'e denk değil. Büyük ihtimalle en kilit anda ortaya çıkacak Poyraz Karayel'in karısı ağır bir karakter olacak. Ayşegül, hırt aşkına tutulup Poyraz'ı sevdi de ben Poyraz ve mafya ekibinin sahnelerini daha çok merak ediyorum. Barzoları sevdiğim için Ali İl'in rolünü de sevdim ancak karısı fitneci gelinden bir tık ötede gözükmüyor. Her dizide var o karakterden artık, bir özelliği kalmadı. Bence mafyalar iyi ve küçük çocuk Sinan daha az itici. Biraz büyümüş müdür nedir ondan olabilir. Karadayı'da kendisi ölünce parti vermiştim de. Yani ben Poyraz ve Ayşegül evlensin istiyorum.

image

Mehmet Dinler:

Öncelikle dizinin yayına başlamasından dolayı çok memnunum. “Ekranda 2014’ün Enleri” listemde ”En Başlayamayan” ödülünü takdim ettiğim Poyraz Karayel'in ilk bölümünü büyük hevesle oturup izledim. Heveslendiğime de değdi. Oldukça uğraşılmış bir yapım. Senaryosu, rejisi, sanatı hepsi en beğendiğim tarzlarda. Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli'nin uyumları daha birbirlerine doğru düzgün yaklaşmamışlarken bile etkisini gösteriyor. Küçük Sinan'ı oynaması için Ataberk Mutlu da çok tatlı bir seçim olmuş. Bizim dizilerde görmeye alışkın olmadığımız sayko kötü adam olarak Engin Benli de uyumlu olmuş. Bir tek Sadreddin'i hiç beğenmedim ki bunda ismi kadar Ali İl'in de etkisi var. Şimdiye kadar yıldızımız hiç barışmadı. Poyraz Karayel, sezonun en sorunlu gününe konarak aslında bir intihar görevine çıkarılmış resmen ama tutarsa oyuncu kadrosunun etkisi, Poyraz ve Ayşegül’ün aşkı ile detaylardan tutacaktır. Özellikle çok beğendiğim detaylardan bir demet sunayım;

*Siyahileri saat satmaktan parfüm satıcılığına terfi ettirme

*Hiç sevmediğim, sırf tepki görmemek için yarım yamalak başörtüsü bağlama yerine hiç kullanmama dürüstlüğü

*Boğaz manzaralı otopark göndermesi

*Yerli dizi sektörüne yapılan göndermeler

Yolun açık olsun Poyraz Karayel!

image

Tuğçe Usta:

Özellikle Burçin Terzioğlu’nu çok özlemiş olmamdan mütevellit, ilk tanıtımı  yayınlandığı andan itibaren büyük bir hevesle bekliyordum Poyraz Karayel’i. Ve tanıtımlarda çok beğendiğim İlker Kaleli ve Burçin Terzioğlu ikilisinin hikâyenin genelinde nasıl duracaklarını da çok merak ediyordum. Ama diğer yandan beklentimi de düşük tutmak istiyordum ki, çok büyük beklentilerle başladığım dizilerdeki hayal kırıklığını Poyraz Karayel’de de yaşamayayım. İşte kafamın içinde bu tarz düşünceleri döndürerek çayımı, çekirdeğimi alıp TV karşısına kuruldum. Ben içinde merak unsuru olan gerilimli hikâyeleri severim, Poyraz Karayel ilk bakışta bu yönüyle ilgimi çekti. Kafamda “Poyraz yön değiştirecek mi, değiştirecekse nasıl? Oğlu ile ilişkisi nasıl olacak? Ayşegül ile nasıl tanışacaklar?” soruları dönerken bölümün nasıl geçtiğini de anlamadım. Tek kafa karıştırıcı şey; herkesin dilinde bir “baba” lafının olmasıydı. Kim öz evlat, kim değil karıştırdık! Burçin  Terzioğlu zaten güzeller güzeli bir kadın, daha da güzelleşmiş, ışıldıyor adeta. Ayşegül’ü de  çok sevdim ben. İlker Kaleli’yi Kayıp’ın psikopat Falko’sundan sonra Poyraz olarak izlemek güzeldi. Sizi bilmem ama Falko benim aklıma öyle kazınmıştı ki, bir de İlker Kaleli’yi  izlediğim ilk karakter idi, “Kesin bir yerde aklıma gelir,” diyordum. Gelmedi. Musa  Uzunlar’ın yeri gönlümde hep ayrıdır zaten. Dizimizin ufaklığı dünyalar tatlısı. Uzun lafın  kısası; Poyraz Karayel, DARZSIN! Bizimlesin! Şansı ve reytingi bol olur dilerim.

Ve rating değerlendirmesi:

Dizilerin artık ilk hedefinin birincilik değil hayatta kalabilmek olduğu bu ortamda Poyraz Karayel’in fena bir başlangıç yapmadığını söyleyebiliriz. Dizi Total’de 14., AB’de 8. oldu. haftanın en zor günlerinden biri olan çarşamba gününde Güzel Köylü, Kara Para Aşk ve Diriliş “Ertuğrul” ile mücadelede. 

TNS TOTAL:

image

TNS AB:

image

Somera verilerine göre ise günün en çok konuşulan üçüncü işi oldu.

image

 

YORUMLAR
BUNLAR DA VAR