Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
Kaldır kafanı, #istfilmfest17 başladı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve sinemaseverlerin yıl boyuna heyecanla beklediği İstanbul Film Festivali’nin 36.sı, 4 Nisan Salı akşamı TİM Show Center’da düzenlenen bir açılış töreniyle başladı. Festivalin Sinema Onur Ödülleri’nin yanı sıra teşekkür plaketlerinin de takdim edildiği törene Türkiye sinemasının seçkin simaları katıldı.

Sunuculuğunu Cem Davran’ın üstlendiği 36. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. 

İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde festivalin gerçekleştirilmesine en yüksek katkıda bulunan kurumlara teşekkür plaketleri verildi. Türkiye Sineması Tema sponsoru Türk Tuborg A.Ş. adına Türk Tuborg A.Ş. Operasyonel Pazarlama Müdürü  Cem Kırmacı, Dünya Festivallerinden bölümün tema sponsoru Sabah Gazetesi adına Turkuvaz Medya Grubu Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin, Yıllara Meydan Okuyanlar bölümü tema sponsoru ATV adına Turkuvaz Medya Grubu Pazarlama Müdürü Gözde Güleryüz, NTV Belgesel Kuşağı tema sponsoru NTV adına NTV Program Müdürü Handan Özsoy ve Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden bölümü sponsoru Groupama adına Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Çağrı Merkezleri Direktörü Frederique Guegan Tayar’a plaketlerini İKSV Genel Müdürü Görgün Taner takdim etti.

Törende ayrıca festivale büyük katkıda bulunan TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü ile festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlar, İKSV’nin öncü ve resmi sponsorları ile destekleriyle öğrencilerin hafta içi gündüz seanslarında 20.000 bileti 1 TL üzerinden alabilmelerini sağlayan hamilere de özel olarak teşekkür edildi.  

Festivalin açılış töreninde daha sonra, festivalin yarışmaları ve jüri üyeleri de tanıtıldı. 36. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları, Seyfi Teoman En İyi İlk Film, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması olmak üzere altı farklı kategoride tam 59 film yarışacak. Bu yıl Altın Lale Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını yönetmen Reha Erdem, Altın Lale Ulusal Yarışma jürisinin başkanlığını ise yönetmenler Durul Taylan ve Yağmur Taylan üstlenecek.

İstanbul Film Festivali Açılış Töreni, bu yıl sinema ve kültür-sanat dünyasındaki kayıpların anıldığı bölümle devam etti. Türkiye alternatif müzik sahnesinin sevilen isimlerinden Kalben konuklara kısa bir dinleti sundu.

Kalben de #kaldirkafani sloganına kalben katılıyor.

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen Onur Ödülleri, bu yıl sinemaya yıllar boyu emek vermiş altı değerli isime verildi. Festivalin Sinema Emek Ödülü’nün sahibi, sinemayla ilgilenen hemen herkesin kendisinden bir şeyler öğrendiği bir eğitmen ve sinefil Mithat Alam oldu. Kendi adıyla kurduğu Mithat Alam Film Merkezi’yle sinemaseverlere, öğrencilere, genç sinemacılara kucak açan, sinema alanındaki engin bilgisini yeni kuşaklara aktararak sinemasever kitlelerin yetişmesine katkıda bulunan Mithat Alam’a ödülü, hayatını kaybetmeden kısa süre önce sunuldu.

Kariyeri boyunca Atıf Yılmaz başyapıtı Selvi Boylum Al Yazmalım’ın da aralarında bulunduğu 127 film ve birçok televizyon dizisinin yanı sıra Halit Refiğ, Memduh Ün ve Feyzi Tuna gibi Türk sinemasının duayenlerinin hayatlarını konu alan çalışmalara da yönetmen olarak imza atan, her yapıtıyla seyircilerin hayranlığını kazanan, usta görüntü yönetmeni Çetin Tunca, festivalin Sinema Onur Ödülü’nü usta yönetmen Feyzi Tuna takdim etti.  

Yarım asra yaklaşan kariyerinde tiyatronun yanı sıra sinemamızın en önemli yönetmenleriyle birlikte çalışan, Aaahh Belinda gibi sayısız özgün filmde rol alan, Rumuz Goncagül gibi değerli filmlere senarist olarak da imza atan, Türk sinemasının unutulmaz kişiliklerinden Macit Koper’e de Sinema Onur Ödülü verildi. Tiyatro ve sinema oyunculuğu, senaristlik ve tiyatro yönetmenliği alanlarında ulusal ve uluslararası alanda birçok ödülün sahibi, bu yıl festivalde yenilenmiş kopyasıyla gösterilecek Anayurt Oteli’nde hayat verdiği Zebercet karakteriyle sinemamızda iz bırakan oyuncu Macit Koper’e ödülünü, usta oyuncu Hale Soygazi takdim etti.

Hem senarist hem de yönetmen olarak sinemamıza damgasını vurmuş Barış Pirhasan festivalin diğer Sinema Onur Ödülü’nün sahibi oldu. 80’li yıllarda Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Şerif Gören gibi usta yönetmenlerle beraber çalışan,  Adı Vasfiye, Kadının Adı Yok, Asiye Nasıl Kurtulur? gibi dönemin yenilikçi filmlerin senaristi, Usta Beni Öldürsene, O da Beni Seviyor, Adem’in Trenleri gibi başarılı filmleri yönetmeni, Türkiye sinemasının en özgün isimlerinden Barış Pirhasan’a, ödülünü oyuncu Nurgül Yeşilçay verdi.

60’ların ortalarından itibaren sayısız filmde rol alan, sinemamızın klasikleri arasında yer alan Son Kuşlar’daki oyunculuğu izleyicilerin hafızalarına kazınan, ilk Altın Portakal ödülünü aldığı Ben Öldükçe Yaşarım’dan Mum Kokulu Kadınlar’a uzanan kariyerinde birçok kuşağı etkisi altına alan Selma Güneri festivalin diğer Sinema Onur Ödülü’nü aldı. Selma Güneri, ödülünü Ediz Hun’dan aldı.

Sir Ian McKellen ve festival direktörü Kerem Ayan.

İstanbul Film Festivali’nin son Onur Ödülü, Richard III’ten Yüzüklerin Efendisi’ne birçok filmdeki rolleriyle akıllara kazından, sinemanın yanı sıra ustalıklı Shakespeare yorumlarıyla tiyatro alanında da dünyanın en sevilen aktörlerinden,  6 kez Laurence Olivier tiyatro ödülünü almış, Bafta ve Oscar adaylıkları, Altın Küre ve Tony ödülleri de olan, dünyaca ünlü oyuncu Sir Ian McKellen’a verildi. Ödülü İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan takdim etti.

British Council işbirliğiyle İstanbul Film Festivali’nin onur konuğu olan Sir Ian Mckellen, festival kapsamında yenilenmiş kopyasıyla gösterilecek Richard III’ün Atlas ve Rexx sinemalarındaki gösterimlerine katılarak sinemaseverlerle buluşacak, 7 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’ndeki festival sohbetinde de hayranlarıyla bir araya gelecek.

Açılış töreninin ardından 36. İstanbul Film Festivali’nin Galalar bölümünde de gösterilecek, Tassos Boulmetis’in yönettiği Lodos / Notias filmi izleyicilerle buluştu. Filmin yönetmeni Tassos Boulmetis ile oyuncuları Yiannis Niarros ile Chara Mata Giannatou’da gösterime katıldı.

Tören boyunca büyük ekrandan, sahneye çıkan sanatçılara eşlik eden video klipler, İKSV Stüdyo ekibi Selçuk Metin ve Ebru Gümrükçüoğlu tarafından hazırlandı. Törenin sahne yönetmenliğini ise Yekta Kara üstlendi.

Yarın bütün hızıyla başlayacak festivali biz de izliyor olacağız. Mümkün olduğunca yakından. Önerilerimize kulak veriniz, iyi seyirler. 

YORUMLAR
DİĞER HABERLER