Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
HABER
Small Axe: Mangrove

Mangrove, 12 Yıllık Esaret filmiyle Oscar kazanan ünlü yönetmen Steve McQueen'in BBC’ye özel hazırladığı Small Axe Antolojisi serisindeki beş filmden biri... Siyah aktivistlerin Londra'da polis şiddeti ve ırkçılığa karşı direniş gösterdikleri Mangrove Yürüyüşünün 50. yıl dönümü 9 Ağustos’ta kutlanırken, bu mücadelenin izlerini aktaran filminin ilk resmi fragmanı geçtiğimiz hafta yayınlandı. Cannes Film Festivali seçkisinde yer alan projenin ilk filmi olan Mangrove çok yakında izleyiciyle buluşacak.

Yapım 1970'teki bir protesto yürüyüşü sırasında Londra polisi ile çatışan dokuz kişilik siyah bir aktivist grubu olan Mangrove 9'un ve ardından kamuoyunda oldukça ses getiren duruşmanın gerçek hikayesini ele alıyor. Duruşma, Metropolitan Polisi içerisinde ırkçı nefretin neden olduğu davranışların ilk adli kabulü olarak tarihte yer aldı.

Mangrove yürüyüşü ise 150 siyah protestocunun 9 Ağustos 1970'de Londra’nın Notting Hill mahallesinde polisle çatışmasına dayanıyor. Göstericiler, Mangrove restoranı da dahil olmak üzere bölgedeki uzun süreli polis tacizine karşı protestolar düzenliyorlardı. Bu eylemlerin ardından yürüyüş liderlerinden dokuz isim tutuklandı ve isyanı kışkırtmakla suçlandı.

Türkçe karşılığı “küçük balta” olan Small Axe, adını Afrika kökenli “Siz büyük ağaçsanız biz de küçük baltayız” atasözünden alıyor. Seri, 1960'lardan 1980'lerin ortalarına kadar uzanan, yaygın ırkçılığa ve ayrımcılığa rağmen hayatlarını kendi iradeleriyle şekillendirmeye çalışan Londra'nın Karayip Kökenli siyah topluluğuna dair farklı hikayeleri konu alıyor. Mangrove ile başlayan antoloji Lovers Rock, Alex Wheatle, Education ve Red, White and Blue filmleri ile devam ediyor.

Yönetmen Steve McQueen, sivil hareket tarihinde önemli yer edinen bu yürüyüşün 50. Yılını şu sözler ile kutladı; “9 Ağustos Pazar günü, dokuz masum siyah kadın ve erkeğin tutuklanmasına yol açan Mangrove Yürüyüşünden bu yana 50 yıl geçti. Nothing Hill’deki polis vahşetine karşı çıkan ve sonunda hak ettikleri üzere beraat eden bu dokuz kişinin cesaretini bir kez daha kutluyorum.”

, BBC One için Turbine Studios, Steve McQueen'e ait Lammas Park ve ABD’de Amazon Studios ortaklığı ile hazırlandı. Bu yılın Eylül ayında ABD'de Amazon Prime Video'da prömiyeri yapılması beklenen projenin uluslararası dağıtımını BBC Studios üstleniyor.

YORUMLAR
DİĞER HABERLER