Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Survivor’da Popstar

Survivor’da iki adanın birleşmesini hep çok severim. Uzun süre medeniyetten uzak olan insanların bu ortamda gerçekleştirdikleri abes hareketleri izlemek, iki adadan kimin kimle kanka olacağını çözümlemek çok hoşuma gider. Tabii her zaman işler pratikteki gibi ilerlemez. Çünkü bu Survivor. Hem bir reality şov, hem de bir sosyal deney. Açık konuşmak gerek Survivor2016 bir araya getirilince gerçekten müthiş olaylar çıkaracak bir ekipten oluşuyor. Survivor her zaman bir matematik üzerine kuruluydu. Ancak bu sefer gerçekten özlediğim tatta bir lise dizisi tadı veriyor. Popüler çocuklar, kötü dışlananlar, liderler ve yancılar… Dolu dolu. Kurgusu oluşturulurken fazla kafa yormamışlar ama insan seçiminde çok yerinde tercihler yapmışlar. Ünlüler ve Gönüllüler’in birleşme partisinde her yarışmacı şarkı söyledi. Şimdi o şarkı seçimlerinden yola çıkarak, bu zamana kadar yaşananları da irdelemek istiyorum.

Ezgi/Sil Baştan (Şebnem Ferah)

Ezgi’yi her zaman çok sevmişimdir. Tam bir Queen B! Hem mean girl, hem güzel, hem popüler, hem soğuk… Kendisi tek başına bir mean girl takımı olabilir. Sil Baştan Şebnem Ferah’ın Şebnem Ferah olduğu zamanlardan bir şarkı. Şarkı Atakan’a mı gitti bilemem. Çünkü bu aşkta Atakan’ın daha aşık taraf Ezgi’nin de daha cool taraf olduğunu düşünüyorum. Atakan benim bitanem ama Ezgi gibi kadınları görünce bildiği bütün piçlikleri unutması çok normal. Çok kendini kaptırdı. Ezgi de soğukluğu ve kötülüğüyle benim için çok ayrı bir yerde. Aralarındaki fazla uzun süreli olmayacak ama en azından özel olacak. Sil baştan kısmına gelemeyecekler yani.

İbrahim/Seni Sana Bırakmam  (Yıldız Tilbe)

İbrahim, Serkay ve yancılarının iyi taraftaki rakibi. Asla onlardan olamadı ama açık açık rakipleri de değil. Aynı dilden konuşuyor gibiler ama aslında değiller. Belki başka bir hayatta tam dost ya da tam düşman olabilerdi. Ancak dostlukları gerçekten çıkarları çatışana ya da araya bir kız girene kadar. Aynı Yıldız Tilbe’nin dostlukları gibi. İbrahim sahnede biraz kazulet duruyor ama.

Nagihan/Yakar Geçerim (Ajda Pekkan)

Nagihan o kadar ilginç bir kadın ki anlatamam. Kendisiyle ilgili algısı çok başka. Sesi çok kötü ama sahnede eski gazino yıldızları gibi. Gerçekten kadınsı hiçbir şey Nagi’ye yakışmıyor. Kendisi hayvanları canlı canlı parçalamak için doğmuş gibi. Bu yüzden Tarkan-Ajda Pekkan karışımı Yakar Geçerim, Nagi’nin sesinin kötülüğünden çok bize paralel bir evren yaşattı. Birleşmeden sonra ise Gizem K ve Semih’e yaklaşmış gibi görünüyor. Gizem K’ya “Sende peygamber sabrı var,” demeler falan… Tuğba Özay’la hastalıklı ilişkilerinden sonra, Yunus’a olan nefretinin yanında Nagi yine karmaşık bir işin içine düşecek belli.

Semih/Gesi Bağları (Selda Bağcan)

İlginç bir şekilde Semih başarılıydı. Türküleri hiç sevmememe rağmen Semih’in güzel söylediğini ve yine ayrımcılığa uğradığını düşünüyorum. Bence Semih yapısal olarak gerçekten normal insan olarak adlandırabileceğimiz birisi değil. Anormal demiyorum ama onun algıları, düşünce yapısı Survivor Adası’ndaki insanlardan çok farklı. Büyük ihtimalle insanların çoğunluğundan farklı. Serkay golden boy’u ve yancılarının ona yaptığı ise Semih’in itici, sinir bozucu ya da okulun dışlananı olduğundan değil, onun bu halini fark etmedikleri için. Semih farklı bir çocuk. Türkü söylemesini ve yaptıklarını onaylamasam da onun hikayesinde başka dinamikler var. Ve hayatları boyunca doğru düzgün zorluk çekmemiş, her ortamda kabul görmüş Serkay ve tayfası bunu asla anlamayacak. Serkay-Semih rekabeti reyting getiriyor olabilir ama sağlıklı değil.

Damla/Unuttum (ne söylediğini yani)

Ne söylediğini unuttum ama Oğuzhan Koç’un jüri olarak ona torpil geçtiğine kesinlikle eminim. Ayrıca Damlacım, Gizem Memiç harika bir insan. Her zaman onun gölgesinde kalacaksın. İkiniz sınıfın güzel, popüler, düzgün kızlarının çizgisinde dursanız da sen kesinlikle yancısın.  ‘Editörün notu: Sezen Aksu’dan Her Şeyi Yak söyledi.)

Yunus Günçe/İngilizce şarkılar

Yunus Günçe tabii ki İngilizce özentisi olan insan. Adada oyunculuğunu geliştirmekten başka bir şey yapmıyor. Poz kesmekten kendisi olamıyor ve bu da tabii ki batıyor. Hayatımın anlamı Atakan bu yüzden düşman ona. Yunus’u ben olsam ben de çekemem. Şimdi Serkay’lara yanaşıyor ama onlar da fazla tahammül edemez.

Gizem K/Hercai (Çelik)

Gizem K, Survivor tarihinin gelmiş geçmiş en ilginç karakteri olabilir. Semih’in bir sürü sebebi varken kendisini birden onun yanında konumlandırıp, popüler çocuklara düşmanlığını ilan etmesini kafam almasa da çok ilginç bir şekilde hoşuma gidiyor. Beni tatmin eden bir karakter. Semih ünlüler adasına gittikten sonra Gönüllüler adasında delirmediği için mutluyum. Ayrıca Semih’e bir abla gibi davrandığını düşünüyorum. Yani rahat ol Kürretülayn! Gizem K aynı zamanda tam bir parti kızı. Ezgi ile birleşme partisinde nasıl dans ettiklerini gördüm. Galiba Ezgi’yle bir yerde aynı kafadalar, hoşuma gitti. Sevgili Gizem K sana olan hayranlığım gittikçe artıyor. Okulun en nefret edilen kötü karakteri olduğunu biliyorum ama çok cool’sun. Serkay falan seni çok seviyor benden söylemesi. Bu arada çok garip bir insan olduğuna yine emin oldum. Hem şarkı sırasında en sona kaldın hem de araya orkestranın şovu girdi. Sandık ki Gizem K dokunulmazlık oyununa katılmayı reddettiği gibi şarkı söylemeyi de reddetti. Ama öyle değilmiş. Kendisi Çelik’in Hercai’sini söyledi. Çok değişik bir andı. Kimin aklına gelir ki?

Efecan featuring Yattara

Yattara ve Efecan aynı rapper’lar, hip hopçılar gibi resmen featuring yaptılar. Efecan zaten yarışmaya katılmadı ama Yattara bence iyi performans sergiledi. Onun hakkı yendi. Çok eğlenceliydi. Yati için o kadar üzülüyorum ki. Çok mahzun, hep dertli ve sıkıntılı. Ama sahnede birtakım dans hareketleri yaparken çok iyiydi. Efecan sahne aldığında da hemen öne atladı ve senkronizasyonel bir şekilde hareket ettiler. Galiba feat olayı kanlarında var.

Serkay/Halil Sezai bomb

Serkay, Serkay, Serkay… Tam bir İzmir çocuğusun. Spesifik olarak değil, tanımlanan İzmir çocuğu olarak. Hikayelerin Yaşar Üniversitesi tadında ya da herhangi bir İzmir lisesi. Dikkat edersen İzmir Ekonomi ya da BAL tadında demedim. Çok sıkıcısın Serkay! Tabii ki Türkçe pop genlerinde akıyor ancak Halil Sezai nedir ya? Bu kadar da kız peşinde koşulmaz. Üstelik de bayat yöntemlerle. Serkay İzmir’in hiçbir yol kat etmediğinin en büyük kanıtı. Ooze Venue’ye de gidiyor musun Serkay?

Gizem Memiç/Yalnızlık Senfonisi (Sertab Erener)

Gizem Memiç çok pırıl pırıl, yalan değil. Yarışmanın birincisi de oldu o da okey. Ancak kendisi benim birincim değil. Yine de onu seviyorum. Benim için bir Ezgi ya da Gizem K değil, Nagi gibi komik de değil ama o ‘that girl’ kavramını çok doğru şekilde yansıttığını düşünüyorum. Yolu tökezlenmez umarım.

Avatar Atakan/Nereden Bileceksiniz (Ahmet Kaya)

Nereden Bileceksiniz herkesin diline düştüğü, çoluğun çocuğun acı şarkısı olduğu için soğuduğum bir parçaydı. Yani ergen ergen çocuklar o şarkıyla üzülüyordu falan. Sen ne çekmiş olabilirsin yani? Neyse sonra okulun kötü çocuğu, gönlümün efendisi Atakan bu şarkıyı benim için tekrar anlamlı yaptı. Kurnaz zihnim, demirden kalem Atakan; sen üzülme, ben biliyorum neler çektiğini. Zırhının altında kırılgan bir çocuk var. Parti sahnelerindeki dans etmeye çalışan hareketlerinden anladım. Her ağır abi, delikanlı gibi çıkarın doğrultusunda insan kullanıp, harcarsın bunu da biliyorum ama sen bunlarla Avatar’sın. Bütün kötü huylarına rağmen seni seviyorum. Benim birincim sensin!

YORUMLAR
DİĞER HABERLER