Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Ekranella yazarı Elif Fındık’ın ekranda 2014 listesi

En beklenen etkiyi yaratmayan dizi: Kurt Seyit ve Şura

Bu fotoğraflarla nefeslerimiz kesilmişti.

2014 yılının ilk dakikalarında izlediğimiz müthiş dans sahnesiyle, görkemli bir dizi beklentisi içine girmiştik. İlk bölüm yayınlandığıysa gerek çekim yanlışları, gerekse hikâyenin seyirciye tam aktarılamamasından dolayı beklentiyi karşılayamadı. Dizi ekibinin bir kısmı değişip, ikinci sezon kitabın Murka ile devam kısmına geçiş yapılsa da Pera’da geçen bu aşk hikâyesi kendini seyirciye sevdiremedi.


En hiçbir şey olmayan dizi: Fatih Harbiye

Koca bir yıl geçti, dört mevsim değişti, bazı kanallarda sayısız dizi yayına girip kaldırıldı ama Fatih Harbiye’de hiçbir şey olmadı. İki sezon boyunca Macit ve Neriman kavuşmayı bekleyip, tam üç kez düğüne yeltenip her seferinde bir aksilikle karşılaştı. Hatta öyle ki sadece öpüşmeleri için bile bir sezon bekledik. Final günü gelip çattığındaysa değişen tek şey bu sefer düğün başarılı oldu. Birinci bölümden itibaren her bölüm izlediğimiz Macit-Neriman-Pelin-Şinasi aşk dörtgeni son bölümde de kendine pay edindi ve dizi yine hiçbir şey olmadan final yaptı.


En iddiasız dizi: Yılanların Öcü

İddiasız ama başarılıya verilebilecek en güzel örnek.

Dizilerin yayından kaldırılma furyasının olduğu bir dönemde, yayın hayatının uzun sürmeyeceğini düşündüğümüz Yılanların Öcü, makyajlı köy kızları, şive yapamayan köy insanlarına rağmen, rakiplerinin aksine kendine sağlam bir yer edindi.

En yılın dizisi olamayan dizi: Benim Adım Gültepe

Yaz sezonunun başında çekimleri başladığı günden itibaren, teaser fragmanı günde milyonlarca kez Kanal D ekranlarında yayınlanmış olsa da beklenen etkiyi yaratmadı. Kanal D’nin yılın dizisi olarak lanse ettiği Benim Adım Gültepe yedinci bölüm itibariyle yayın hayatına son verdi.


En reyting kurbanı dizi: Bana Artık Hicran De

Aslı Enver, Alican Yücesoy uyumu dizi başlamadan epey ses getirdi.

2014 yılının ikinci sezonunda yayın hayatına başlayan Bana Artık Hicran De, bu yılın reyting kurbanlarından biri oldu. Aslı Enver’in reyting azizliğine uğradığı ilk dizisi olmamakla beraber, dördüncü bölümle birlikte, final yapılmasına müsaade edilmeden yayından kaldırıldı.

En sessiz sedasız ilerleyen dizi: Beni Böyle Sev

Üç sezondur TRT1 ekranlarında olan dizi, sosyal medyada yayın günü çok konuşulmasının yanında, hiçbir sansasyonel olayla gündeme gelmiyor. Kimilerinin fazla masalsı olduğunu düşünmesine sebep olsa da Orhan Gencebay’ın şarkısından adını aldığı gibi kendini öyle sevdiriyor Beni Böyle Sev.


En çocukların izlememesi gereken dizi: Küçük Ağa

Formatına bakıldığında çocuk dizisiymiş gibi görünse de, çoğu aile Küçük Ağa Mehmetcan’ın yaptıklarını zamanla kendi çocuklarında görmekten şikâyetçi. Mehmetcan’ın yaptığı haylazlıklara bir de anne ve babasının devamlı kavga, gürültü, ayrılma, barışma gibi şeyler yaşaması da küçük yaştaki çocukların psikolojilerini olumsuz yönde etkilememesi işten değil.

En şaşırtan dizi: Hayat Yolunda

Başlarda hepimiz ikinci bir Doktorlar vakası olacak diye çok korkmuştuk ama yanılmışız.

Hayat Yolunda yayın hayatına başladığından beri uzun zamandır görmediğimiz reyting dalgalanmalarıyla ünlendi. Reyting sisteminde AB de 1.olurken Total de 7. 8. olarak herkesin dikkatini çekti. Fakat bu yine de dizinin devam etmesine yetmedi ve yıl sonunda final yapıyor.


En başarılı dizi: MedCezir

Dizilerin birer birer final yaptığı dönemde, reyting oranlarını her geçen gün artıran ve kendinden epey söz ettiren MedCezir, müthiş oyuncu kadrosu ve bugüne kadar yapılmış en güzel uyarlamalardan biri olan senaryosuyla en az bir sezon daha ekranlarda kalacak gibi.


En fenomen dizi: Ulan İstanbul


Benzerini henüz görmediğimiz Ulan İstanbul, yaz sezonunda yayına başlamasıyla birlikte yılın en fenomen dizisi olma yolunda ilerledi. Hayati rolüne can veren Beyti Engin’in “Kandemiirr Kandemir” repliği ile birlikte Yaren ve Karlos’un şarkıları herkesin diline dolandı.


En hayal kırıklığına uğratan dizi: Şeref Meselesi

Kerem Bürsin ve Şükrü Özyıldız’ın karizması tek başına bile seyretmeye değiyor aslında. 


Güneşi Beklerken dizisi final kararı aldığı tarihten itibaren konuşulan, defalarca yayın tarihi değiştirilen, sonunda müthiş görkemli bir galayla basına tanıtılıp 23 Kasım’da da ekranlarda gösterilmeye başlanan Şeref Meselesi, heyecanla bekleyen Kerem Bürsin hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı. Yapılan tanıtım ve galalardan çok farklı bir dizi izleyecekmişiz gibi yansıtılan dizi, klasik erkek kardeş hikâyesinin evirilmiş hali olarak karşımıza çıktı.


Yılın yükselen kadın yıldızı: Farah Zeynep Abdullah

Dönem dizi-filmlerinin vazgeçilmezi Unutursam Fısılda’nın Ayperi’si Kurt Seyit ve Şura’nın küçük Şura’sı o!

Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisiyle hayatımıza küçük Aylin olarak giren Farah Zeynep Abdullah, hemen arkasından Şura olarak devam etti. Kurt Seyit ve Şura dizisinin başarısızlığına rağmen, kendisi dönemin en iyi yönetmenlerinden olan Çağan Irmak’la çalışma fırsatı yakaladı ve Unutursam Fısılda filmiyle yılın yükselen kadın yıldızı oldu.

Yılın yükselen erkek yıldızı: Kerem Bürsin

Kerem Bürsin hem karizması, hem oyunculuğuyla büyülüyor.

2013 yılında ekranlarda görülmeye başlanmış olmasına rağmen, 2014 yılında gerek oyunculuğuyla gerekse popülerliğiyle yıla damgasını vurdu. Unutursam Fısılda filmiyle kariyerinin en üst noktalarından birine ulaştı ve yılın yükselen erkek yıldızı oldu.

En çok konuşulan kadın oyuncu: Serenay Sarıkaya

Hem güzel, hem başarılı bir kadın.

Oynadığı dizideki başarısından tutun da, özel hayatına kadar, aldığı ödüllere kadar devamlı gündemde olan çok güzel bir kadın Serenay Sarıkaya. MedCezir dizisiyle kariyerinin zirvesini yaşarken, Çağatay Ulusoy ile olan beraberliği hakkında çok konuşuldu.

En çok konuşulan erkek oyuncu: Kıvanç Tatlıtuğ

Aynı zamanda uzun bir dönem Mavi’nin reklam yüzü olarak karşımızdaydı Kıvanç Tatlıtuğ.

Aşk-ı Memnu ve Kuzey Güney’deki başarılarının yanı sıra Kelebeğin Rüyası filminde elde ettiği başarılardan sonra, Kurt Seyit ve Şura dizisinin sevilmemiş olmasının nedeni yılın en çok konuşulanları arasındaydı.


Yılın Filmi: Unutursam Fısılda

Sadece fotoğraflara bakarak bile ne kadar değişik bir dünyaya adım attığınızı anlayabilirsiniz bu filmde.

Bir Çağan Irmak filmi olan Unutursam Fısılda bir abla-kız kardeş hikâyesini anlatıyor. İlk bakışta klasik bir hikâyeymiş gibi gelse de, Çağan Irmak bunu beyaz perdeye öyle bir aktarmış ki adeta büyülendik. Geçmişten günümüze yapılan yolculuk sırasında zaman zaman hangi dönemde olduğumuzu anlayamasak da, o duyguyu hissettik. Oyuncu kadrosunda Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür, Kerem Bürsin, Gözde Çığacı gibi genç isimlerin yanında, Hümeyra ve Işıl Yücesoy gibi güçlü isimlerin de bulunmasıyla gücüne güç katmış adeta. Filmin müziklerini Kenan Doğulu hazırlayıp Farah Zeynep Abdullah ve Hümeyra’nın seslendirmesiyle, 2014’ün en ses getiren filmi haline geldi.

YORUMLAR
DİĞER HABERLER