Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Ekranella yazarı Oğuzcan Çağan’ın ekranda 2014 listesi

image

Yılın Beklediğini Bulamayan Dizisi: Benim Adım Gültepe

Oldukça güzel bir başlangıç yapmasına karşın reyting kurbanı olan dizinin bitmesinin nedenleri her zaman merak edilecek gibi duruyor şimdiden. 

Yılın En Şanssız Dizisi: Bana Artık Hicran De

Fragmanlarıyla herkesi meraka düşüren, ilk bölümüyle kendini sevdiren, sonunda ne olduysa –bana kalırsa- senaryodan kaynaklı sebeplerle bitiveren dizi. Oysa o kaza sahnesi, neydi o öyle? Benim zihnime çoktan kazındı. 

Yılın Komedi Dizisi: Ulan İstanbul

Dizi, film ve edebiyat göndermeleriyle hayranı olduğum Ulan İstanbul, komediyi fena halde başaran bir yapım. (Yedi Numara’da da yok muydu böyle şeyler? Ah! Ne güzeldi!) Şu günlerde reytingleriyle ilgili kötü şeylerin söylenmesi ise herkesi üzüyor. 

Yılın Reyting Şaşkını: Kurtlar Vadisi Pusu

Yıllardır Perşembe günlerini rezerve eden Kurtlar Vadisi, aynı gün yayınlanan Kocamın Ailesi’nin günün birinde kendisini geçerek reyting sıralamasında 1. olması karşısında büyük şaşkınlığa uğramıştır, eminim. 

Bu Yılın da Bir Türlü Bitmeyenleri: Arka Sokaklar, Kurtlar Vadisi

Bu başlık hakkında söz söylemeye gerek var mı? Hakikaten bitmek bilmediler, bitmiyorlar efenim, bitmiyorlar. 

Yılın En Hüsran Uyarlaması: Yılanların Öcü

Büyük umutlarla beklenilen, filmine de kitabına da herkesin hayran olduğu Yılanların Öcü, filmin de kitabın da kıyısından geçemedi. Üzücü bir durum tabii.

image

Yılın En Kıyıda Kalan Yarışması: Ütopya

Tv8’de yayınlanan Ütopya, seyircilerin izlediğini söylediğine pek rastlamadığım bir yapım. Fakat ne stratejiler dönüyor, bir bilseniz. Ama en azından şu söylenebilir: Yurtdışından alınan ve orada tutmayan formatına karşın, burada yine de başarılı oldu ve oluyor. Değil mi efenim? 

Yılın En Şizofren Yarışması: Bu Tarz Benim

Ne zaman hangi duygu durumunun yaşanacağı, nereden hangi acayip şarkının fırlayacağının bilinmediği program beni benden ediyor. Yine de seyretmekten kendimi alamıyorum. Programın tanımlanamaz acayipliği seyirci tarafından seviliyor sanırım.

image

Yılın En Bitmemesi Gereken Ama Biten Televizyon Programı: Aykırı Sorular

Tek soru: Neden bitti acaba? 

Yılın Oyunculuğuyla En Şaşırtan Kadın Oyuncusu: Yeşim Ceren Bozoğlu

Yeşim Ceren Bozoğlu’nu başarılı bir oyuncu olarak bilirdik de, bu kadar olduğunu sanmıyorduk efenim. Sadece ayakta alkışlanabilir, bu müthişlik karşısında şaşkınlığımızı saklamaya çalışabiliriz. 

Yılın En Başarılı Oyuncu Transferleri: İclal Aydın, Zeynep Eronat

Çok zamandır nerede olduğunu bilmediğim (cidden bilmiyordum) Zeynep Eronat ve oldukça beğendiğim İclal Aydın, O Hayat Benim’e heyecan verici bir biçimde transfer oldular. Diziyi zaten ölümüne seviyordum ama şimdi bir başka görünüyor gözüme, daha çok seviyorum. 

Yılın “önceki rolünden en hızlı sıyrılan” Erkek Oyuncusu: Kerem Bürsin

Güneşi Beklerken’i seyretmedim ama orada bambaşka oyunculuk sergilediğini pek sık duyuyorum. Tek bildiğim Unutursam Fısılda ve Şeref Meselesi arasında dağlar, dereler, uçurumlar olduğu- Bu nasıl bir değişimdir allasen? 

Yılın “önceki rolünden en hızlı sıyrılan” Kadın Oyuncusu: Aslı Enver

Kayıp’taki Özlem’den Bana Artık Hicran De dizisindeki Hicran’a nasıl geçtiğini dahi anlayamadık! Hepimiz şaşkınız. Vallahi bravo! 

Yılın En Acayip Dizi Çifti: Ozan – Zeynep (Emre Karayel und Demet Evgar) (1 Erkek 1 Kadın 2 Çocuk)

Çocuksuzken acayiptiler, çocukları olduktan sonra daha da acayip oldular! Önceki kadar “güldürdüğünü” düşünmesem de son derece seviyorum. Hem “güldürmek” bir kriter sayılır mı, orası da bambaşka bir konu. 

Yılın Komedide En İyi Kadın Oyuncusu: Şebnem Bozoklu (Yaren)

Ulan İstanbul’da hem sesiyle hem de doğal oyunculuğuyla kendini sevdiren Şebnem Bozoklu, bu yıl yıldızını daha da parlatıp, hayran kitlesini genişletenlerden. Hatta kimi zaman “Komedi böyle olur işte!” bile dedirtiyor oyunculuğuyla. 

Yılın Komedide En iyi Erkek Oyuncusu: Caner Özyurtlu (Bahadır)

Ultra kişisel bir yorum yaparak en iyisinin o olduğunu düşünüyorum. Fazla detaylandırılmamış bir karakteri sırtlanırken, ona çok şey katıyor bence. Ve ben, ona fena halde gülüyorum! 

Yılın En Başarılı Çocuk Oyuncusu: Beren Gökyıldız (Kocamın Ailesi)

Beren Gökyıldız, Emir Berke Zincidi’nin pabucunu çoktan kaldırıp bir başka dama fırlattı. Fark etmeyen var mı? 

Yılın Yarışmacısı: Özlem Özden

Büyük sansasyon yaratarak, kendisinin söylediği biçimde olmasa da ismini markalaştırdığı doğrudur hakim bey. Söyleyeceklerim bu kadar, saygılar.

image

Yılın En Şok Edici Dizi Uyarlama Haberi: Shameless

Kafamda halen şu soru dönüp duruyor: Nasıl uyarlayacaklar? Şimdilik en iyi görünen tarafı ise senaristin Hatice Meryem, başrolün Haluk Bilginer olacağı haberi. 

Yılın En İyi Dizi Haberi: Ruhumun Aynası’nın Kitap Olarak Devam Etmesi

Türkiye’de ilk kez karşılaştığımız bir durum. Ve enfes! Harikulade bir kitabın gelmekte olduğunu, çok seveceğimizi, hatta belki de bir seriye dönüşebileceğini düşünüyorum. Yurtdışında yok mu diziden doğup seriye dönüşen kitaplar? Var. E o zaman?

YABANCI:

Yılın En “herkes sonsuza kadar mutlu yaşadı” Finali: True Blood

Kabul ediyorum, son iki sezondur saçmalamaya doyamadılar. Ama yine de seyirci mantıklı bir final bekliyor nihayetinde. “Ve herkes sonsuza kadar mutlu yaşadı,” biçimdeki finalini, finalde kurulan o kalabalık masayı başlarına geçirmek suretiyle boykot etmek istedim. Vallahi. 

Yılın En Yazık Olan Dizisi: Extant

Başrol Halle Berry için “Uzayda geçen bir filmle Oscar aldı, içinden uzay geçen dizide oynarsa herkes seyreder,” mantığıyla girişildiğini düşündüğüm dizi, yine de takip etmekten mutluluk duyduğum, sevdiğim, izlediğim bir yapımdı. Cidden yazık olduğunu düşünüyorum, harbiden yani.

YORUMLAR
DİĞER HABERLER