Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Ekranella yazarı Zeynep Gönenli’den ekranda 2014 listesi

2014’ün en aşık kadını

Bu kategoride MedCezir’in Mira Beylice’sini tek geçerim, yanına kimseleri yazmam. O aşırı yaygın ‘sevdiğini asla söylemeyen gururlu kadın’ klişesini çeşitli defalar yerle bir etmiş, Yaman’a aşkı onu ilk gördüğü günden beri gözlerinden taşan ve bunu gizlemeye çalışmak şöyle dursun, kendisine bundan süper güç yaratmış bir kadın zira Mira. En gururunun üstünde tepindiği zamanlarda bile ona acımak yerine, ona hak vermemizin sebebi de işte bu süper güç.

image

Bakmayın böyle cin fikirli durduğuna, çok da yufka yüreklidir.


2014’ün en aşık adamı

Evet Mira dünyanın en güzel aşkıyla Yaman’a aşık ama yılın en aşık adamı, Mira Yaman’ı kıskandırabilsin diye onunla sahte sevgili olmayı kabul ettiği andan itibaren Orkun Civanoğlu’dur gözümde. Gerçek aşk bu değilse nedir çünkü? Bir yandan kanka rolü yapıp sevdiğin kıza yakın olmaya çalış, bir yandan en büyük düşmanını öldürmek istemiyormuş gibi yap, bir yandan havalı ol, yani dert bir değil ki.

image

Gamsız görünüyor ama değil.

2014’ün en hipnotik programı

Açık ara Bu Tarz Benim olduğu konusunda iddialıyım. Başladığı an gözleri ekrandan alamama, Cumartesi geceleri verilen konseptlerde şahit olunan aşırı tuhaf sahneler, Nur Yerlitaş’ın kuşları, Öykü Serter’in sürreel zayıflığı ve kızların hiç bitmeyen kavgaları, kombinleri ve kendine güvenleri ile beni her hafta en az dört saat ekran başına kilitlemiş bir program bu.

image

Kafam çok karışık, hep karışık.


2014’ün en hiç ayrılamam derken kavuşması hayal olanı dizisi

Tam artık Pazar sendromlarına yeni bir son buldum, ben buradan yürürüm derken, tam her hafta sevinçle bekler hale gelirken pat diye yayından kalkan Bana Artık Hicran De, bir çok izleyicide derin bir hayal kırıklığı yarattı. Ne de güzel izliyorduk halbuki, Hicran mozaikleri yaptıkça kendi pencerelerimiz renkleniyordu, daha bir aydınlık bakıyorduk halbuki sağa sola.


2014’ün en iştah açan dizisi

Zaten kategorisinde hemen hemen tek olmakla beraber, Aramızda Kalsın’ı hatırlamadan yıl kapansın istemem. Hüsne’nin lahmacunların içine doldurduğu taze soğanlar, Kıvırcık’ın her sabah yediği pişileri, Bahattin’in et lokantası, Haççik’in demlenen çayların yanını asla boş geçmemesiyle, aç karnına izlenmesi en sakıncalı dizi bu.

image

Bu sahne için yaşıyorum resmen.


2014’ün en özledim özledim seni ben dizisi

Aslında komik bu diziyi tarif etmek için ilk akla gelen sözcük olmamalı, yani evet tabi ki çok komik ama komedi dizisi diyince de bir kısmını boş geçmiş gibi oluyoruz sanki, Kardeş Payı elbette. Bir Vecihi Hürkuş’u anlatan bölüm başlangıçları vardı çünkü mesela, otur ders diye çocuğuna izlet. Metin’in Eda’yı tarif ettiği bir sahne vardı mesela, otur izle izle ağla. Ağustos ayından beri ‘Ocak’ta yeniden başlayacakmış’ söylentileri ile avunuyoruz, özledik.

image

Eda’yı her haliyle severiz.


2014’ün en ‘ben bunu daha önce görmüştüm’ programı

O Ses Türkiye ve Yetenek Sizsiniz arasında kararsız kaldım açıkçası, ikisi de birbirinden tekrar, ikisi de birbirinden aynı. Zaten artık kelimenin gerçek manasıyla da aynı, çünkü her yarışmacı en az üç sene katılıyor bu programlara.

2014’ün en büyük yanlış anlaması

TV8 ekranlarından bizlere seslenen Ütopya. ‘En büyük hayalinizi yaşayacaksınız’ sloganıyla bir eve doldurulan insanların “Bugün semizotu pişirmek istiyorum,” diye ağladığını izlemek, ineği satıp onun adını taşıyan bir Tektaş Kafe açtıklarını görmek, eve onları görmeye gelen ziyaretçilerle fotoğraf çekildiğimizde para alalım mı almayalım mi diye tartışmalarını izlemek ütopyadan distopyaya doğru bir koşu, adeta bir efkar sebebi oldu benim için.

2014’ün en şaşırtan dizi bitişi

Halbuki 2013 gecesini onların dansıyla kapatmış, 2014’e onların hayaliyle girmiştik. Kızımız pek güzel, oğlumuz zaten aşırı yakışıklıydı. Rusya desen her hali bir masal, sadece kar altında yürüseler o bile izlenirdi. Ama bir vesileyle olmadı, olamadı. Rusya bölümleri bir türlü sarmadı. İstanbul’a geldiler hikayenin sonrasında, ama yine de o beklenen etki yaşanmadı. Kurt Seyit ve Şura, ilk bölümünden itibaren bitti bitecek söylentileri arasında sürdü ve başladığı sene sona erdi. Hikayenin esin kaynağı kitap şahaneydi, Kıvanç Tatlıtuğ iki saat boşluğa baksa yine de olurdu, peki bu ikisini birleştiren bir dizi nasıl oldu da izlenmedi? Bilemediklerimin arasına karıştı bu dizi de.

image

Hay bin kunduz, ne de güzel izleyecektik.

2014’ün en dolduramaz hiçbir sevgili kalbimdeki yerini karakteri

Bu sene de her sene olduğu gibi yeri dolmadı, ‘salak mısın Cemile?’ diyen sesi kulaklarımdan gitmedi. Bihter Ziyagil, her daim özlemle anıyoruz.

image

Dolmuyor, dolmuyoor yerin dolmuyor.

YORUMLAR
DİĞER HABERLER