Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Festival Başlıyor!

Resimaltı: Hal ve Gidiş / Conducta / Dünya Festivallerinden

34. İstanbul Film Festivali bu akşam 20.30’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak açılış töreniyle başlıyor. Gecenin yıldızları Yılmaz Atadeniz, Cahit Berkay, Nebahat Çehre, Safa Önal ve Süleyman Turan’ın festivalin Sinema Onur Ödülleri’ni alacakları gece CNN Türk’ten canlı yayınlanacak. Törenin hemen ardından Ernesto Daranas Serrano'nun yönettiği, “Dünya Festivallerinden” bölümünde yer alan Conducta / Hal ve Gidiş filminin gösterimiyle festival heyecanı şehre yayılmaya başlayacak.

Festival gösterimleri, etkinlikler, söyleşilerin haritası için >> http://goo.gl/66d1Ob

Festivalde Yarın

Kadıköy festivale 11.00’de Rexx’te başlayıp geceyi partiyle kapatacak.

Berlin Film Festivali’nin Generations bölümünün açılış filmi olan Prens, 11.00’de Rexx’te ilk gösterimini yapacak.

Filistin halkının sözcüsü ve ulusal şairi kabul edilen Mahmud Derviş’in iç dünyasını, aşklarını, sanatını ve sürgün günlerini anlatan belgesel Kaydet, Ben Bir Arabım 11.00’de Rexx 2’de.

KADIKÖY PARTİSİ İstanbul Film Festivali ve Fil’m Hafızası, festival coşkusunu Anadolu yakasına taşıyacağı bu ilk partiyle sinefilleri Kadıköy’de bir araya getiriyor. Dunia, Stereogun, Lâl, Masal Evi, Liman Kahvesi, Flu, Trip ve Hera olmak üzere 8 mekâna yayılacak parti saat 18.00’de başlayacak, üstelik katılım ücretsiz! Ayrıca Festival biletlerini gösterenlere parti boyunca tüm mekânlarda içecekler %10 indirimli. Dahası, üç farklı mekânda parti kartlarını damgalatan katılımcılara bir içecek ücretsiz! Avrupa yakasında gerçekleşecek diğer parti için ise festivalin sonunu bekleyin!

FESTİVALİN İLK FİLMLERİ Festivale nasıl başlarsanız öyle gider. İlk seansları kaçırmayın, en çok filmi siz izleyin. Festivalde ilk gün ilk seanslar “Ustalar”, “NTV Belgeselleri”, “Yeni Bir Bakış” ve “Yeni Alman Canlandırma Sineması” filmleriyle başlıyor.

Haiti'de Cinayet’in ilk gösterimi 11.00’de Beyoğlu Sineması’nda. Haitili yönetmen, aktivist ve ülkenin eski Kültür Bakanı Raoul Peck Haiti’de Cinayet ile 2010 yılındaki Haiti depremindeki toplumsal felakete bu kez orta sınıf bir ailenin alt üst olan yaşamından bakıyor. Raoul Peck filmin sonraki gösteriminde 11 Nisan Cumartesi günü 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde filmini sunmak için festivalin konuğu olacak.

Feriye Sineması’nda 11.00’de Sessiz Kalp var.

32. festivalde filmiyle ağırladığımız Oscar’lı yönetmen Bille August, Sessiz Kalp ile bir aile dramına imza atıyor.

Atlas Sineması festivali 11.00’de suyun gizemi ve ilerleyemeyen bir çiftle açıyor.

Şilili usta sinemacı Patricio Guzmán, çölden sonra bu kez dünyadaki yaşamın temel kaynağı olan suyun hafızasına kulak veriyor. Olağanüstü görüntüleri ve zihin egzersizleriyle Sedef Düğme NTV Belgeselleri’nin en önemli filmlerinden.

Amir ve Sara, üniversite öğrenimi için ülkeleri İran’ı geride bırakarak Melbourne’e taşınmaya çalışan Amir ve Sara’nın korkunç bir felaketle karşılaşıp gidememelerini anlatan Melbourne’ün ilk gösterimi 11.00’de Atlas 2’de. Yönetmen Nima Javidi filmin sonraki gösterimlerinde aramızda olacak.

Almanya’dan çizgiler ve kuklalar ve renkler İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema’da 13.30’da Yeni Alman Canlandırma sinemasının örneklerini kaçırmayın. Programın 14 Nisan Pera Müzesi’ndeki gösteriminin ardından 17.30’da gerçekleşecek bölümün küratörü Annegret Richter söyleşisini şimdiden not edin.

USTALAR Festivalin açılış gününde usta yönetmenlerin

Cinayet ile 2010 yılındaki Haiti depremindeki toplumsal felakete bu kez orta

ardından 17.30’da gerçekleşecek bölümün küratörü Annegret Richter söyleşisini şimdiden not edin.

ONLARIN HİÇBİR FİLMİ KAÇMAZ: USTALAR

Festivalin açılış gününde usta yönetmenlerin filmlerini izlemeden olmaz. Bir dönem Andrey Tarkovski’yle çalışmış Tango & Cash ve Firar Treni filmlerinden tanıdığımız Rus yönetmen Andrey Konchalovski’nin son filmi Postacının Beyaz Geceleri Atlas Sineması 13.30 seansında, ünlü Fransız sinema dergisi Cahiers du cinéma’nın geçen yılın en iyi filmi seçtiği, aslında ARTE kanalı için çekilen bir mini-dizi olan Bruno Dumont imzalı Küçük Serseri Beyoğlu Sineması 21.30 seansında, büyük usta Ermanno Olmi’nin savaş hakkındaki Her Yer Yeniden Yeşerecek filmi ise Feriye Sineması 16.00 seansında.

ARJANTİN’DEN “ISSIZ TOPRAKLAR”

Arjantin sinemasının son dönem en yetenekli yönetmenlerinden Lisandro Alonso’nun tüm uzun metrajlı filmleri özel bir bölümle festival izleyicisiyle buluşuyor. Festivalin ilk gününde Alonso’nun iki filmini birden izleme şansınız var. Arjantin sinemasını ve bu usta yönetmeni keşfetmek isteyenler Hayal Ülkesi’nin Feriye Sineması 13.30, Özgürlük’ün ise Beyoğlu Sineması 16.00 gösterimini kaçırmasınlar.

CANIM AİLEM

Festivalin bu yılki yeni bölümlerinden “Aile Bağları” en çok kutsanan, en çok eleştirilen, en sık sömürülen toplumsal kurum olan aileyi 10 filmle mercek altına alıyor. Geçen yıl festivalin konuğu olan Arjantinli yazar ve yönetmen Marco Berger imzalı Kelebek Atlas Sineması Salon 2’de 21.30’da izlenebilir.

GECEYARISI ÇILGINLIĞI

TV2 sponsorluğunda gerçekleştirilen “Geceyarısı Çılgınlığı” bölümündeki filmler, festival boyunca Cuma geceleri Beyoğlu Sineması, Cumartesi geceleri ise Atlas Sineması’nda 24.00 seansında gösterilecek. Yarın gösterimi yapılacak ilk film ise bu senenin en iyi korku filmlerinden biri olarak ünü kendinden önce gelen, David Robert Mitchell’ın yönettiği Peşimdeki Şeytan. Uykunuzu kaçıracak, huzursuz edecek Atlas Sineması 24.00 seansını kaçırmayın!

34. İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için:

film.iksv.org

Festivali sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulfilmfestivali

twitter.com/ist_filmfest

instagram.com/istfilmfest

istfilmfest.tumblr.com

youtube.com/iksvistanbul

Festivalle ile ilgili yüksek çözünürlüklü görseller için: www.iksvphoto.com

Festivalden görüntüler için: https://files.secureserver.net/0f0SWsrDshwJYM

YORUMLAR
DİĞER HABERLER