Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Festival Günlüğü #01

Festivalde Dün

FESTİVAL TÜM HEYECANIYLA BAŞLIYOR! İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından on birinci kez AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali, dün akşam Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Sunuculuğunu Cem Davran’ın yaptığı geceye Türkiye sinemasının birbirinden önemli isimleri eşlik etti. Törende ayrıca, başta 11 yıldır festivalin sponsorluğunu üstlenen Akbank olmak üzere festivalin gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara da teşekkür edildi.

FESTİVALİN BÖLÜMLERİ Altın Lale Uluslararası Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Altın Lale Ulusal Yarışma ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nün yanı sıra bu yıl ilk kez düzenlenen Ulusal Belgesel Yarışması jüri üyeleri tanıtıldı. Lisandro Alonso’nun tüm uzun metrajlı filmlerinin yer alacağı “Issız Topraklar: Lisandro Alonso”, Geceyarısı Çılgınlığı, Mayınlı Bölge gibi festivalin diğer bölümlerinde yer alan filmlerden parçalar da izleyicilere aktarılarak tanıtıldı.

ANILARINA Tören bu yıl sinema ve kültür-sanat dünyasındaki kayıpların anıldığı bölümle devam ederken, Türkiye’nin ilk kültür bakanı, İKSV Mütevelli Kurulu Başkanı Talat Halman ile dünya edebiyatının da en önemli yazarlarından biri olan Yaşar Kemal de anılan isimler arasındaydı.

SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ Gecenin yıldızları ise hiç kuşkusuz, festivalin Sinema Onur Ödülleri’ni alan Yılmaz Atadeniz, Cahit Berkay, Nebahat Çehre, Safa Önal ve Süleyman Turan oldu.

Onur Ödülleri’nin ilki Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş yönetmen, rekortmen senarist Safa Önal’a, Türkan Şoray tarafından takdim edildi. Ödül konuşmasında Safa Önal festivalden ödül mektubunu aldığında çok duygulandığını özellikle belirtti. Önal, böyle ödüller sayesinde üretmeye devam edeceğini söyledi.

Ödülün ardından usta müzisyen Cahit Berkay bestelediği 200’ü aşkın unutulmaz film müziklerinden bir seçki sunarak izleyicilere sürpriz yaptı. Bu performansın ardından, festivalin ikinci Onur Ödülü’nü müzisyen Şebnem Ferah’tan alan Berkay, sinemanın tutkuyla yapıldığını tutkusu olmayanın bu sektörde uzun süre kalamayacağını ve kendisinin de bu işi yapan delilerden biri olduğunu söyledi.

Türk sinemasının en üretken sanatçılarından biri olarak sayısız film üreten, Türk fantastik sinemasının gelişimine katkıda bulunarak kült yapımlar ortaya çıkaran yönetmen, yapımcı Yılmaz Atadeniz’e ödülünü hayranı yönetmen Çağan Irmak sundu. Atadeniz, ödülü genç bir sinemacıdan aldığı için mutlu olduğunu çünkü artık bayrağı genç sinemacılara devrettiklerini söyledi. Atadeniz ödülünü birlikte çalıştığı insanlara adarken filmlerini çekerken yaşadığı imkânsızlıkları anlatarak salonu kahkahalara boğdu.

Festivalin bir diğer Onur Ödülü komediden drama, seyircinin derin bağla özdeşleştiği yardımcı karakterlerle unutulmaz portreler sunan senarist, çizer, oyuncu Süleyman Turan’a verildi. Turan ödülünü senaryosunu da yazdığı Sevgili Dayım filminden rol arkadaşı oyuncu Hale Soygazi’den alırken “Aktörlük mahcup adamın intikamıdır” dedi.

Festivalin son Onur Ödülü ise, Yeşilçam emekçisi olarak melodramdan tarihi ve fantastik filmlere başarılı performanslar ortaya koyan, 2000'li yıllarda Haziran Gecesi, Aşk-ı Memnu, Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerde rol alarak yurtdışında da büyük popülerlik kazanan Türk sinemasının önemli kadın oyuncularından Nebahat Çehre’ye verildi. Nebahat Çehre ödülünü oyuncu Selçuk Yöntem’den aldı. Çehre ödülü tüm sinema emekçilerine adadı.

CNN Türk’ten canlı olarak yayınlanan açılış töreninin ardından, Ernesto Daranas Serrano'nun bu yıl “Dünya Festivallerinden” bölümünde yer alan Conducta / Hal ve Gidiş filminin gösterimiyle 16 günlük festival maratonu başlamış oldu.

Festivalde Bugün

Kadıköy festivale 11.00’de Rexx’te başlayıp geceyi partiyle kapatacak.

Berlin Film Festivali’nin Generations bölümünün açılış filmi olan Prens, 11.00’de Rexx’te ilk gösterimini yapacak.

Filistin halkının sözcüsü ve ulusal şairi kabul edilen Mahmud Derviş’in iç dünyasını, aşklarını, sanatını ve sürgün günlerini anlatan belgesel Kaydet, Ben Bir Arabım 11.00’de Rexx 2’de.

KADIKÖY PARTİSİ İstanbul Film Festivali ve Fil’m Hafızası, festival coşkusunu Anadolu yakasına taşıyacağı bu ilk partiyle sinefilleri Kadıköy’de bir araya getiriyor. Dunia, Stereogun, Lâl, Masal Evi, Liman Kahvesi, Flu, Trip ve Hera olmak üzere 8 mekâna yayılacak parti saat 18.00’de başlayacak, üstelik katılım ücretsiz! Ayrıca Festival biletlerini gösterenlere parti boyunca tüm mekânlarda içecekler %10 indirimli. Dahası, üç farklı mekânda parti kartlarını damgalatan katılımcılara bir içecek ücretsiz! Avrupa yakasında gerçekleşecek diğer parti için ise festivalin sonunu bekleyin!

FESTİVALİN İLK FİLMLERİ Festivale nasıl başlarsanız öyle gider. İlk seansları kaçırmayın, en çok filmi siz izleyin. Festivalde ilk gün ilk seanslar “Ustalar”, “NTV Belgeselleri”, “Yeni Bir Bakış” ve “Yeni Alman Canlandırma Sineması” filmleriyle başlıyor.

Haiti'de Cinayet’in ilk gösterimi 11.00’de Beyoğlu Sineması’nda

Haitili yönetmen, aktivist ve ülkenin eski Kültür Bakanı Raoul Peck Haiti’de Cinayet ile 2010 yılındaki Haiti depremindeki toplumsal felakete bu kez orta sınıf bir ailenin alt üst olan yaşamından bakıyor. Raoul Peck filmin sonraki gösteriminde 11 Nisan Cumartesi günü 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde filmini sunmak için festivalin konuğu olacak.

Feriye Sineması’nda 11.00’de Sessiz Kalp var.

32. festivalde filmiyle ağırladığımız Oscar’lı yönetmen Bille August, Sessiz Kalp ile bir aile dramına imza atıyor.

Atlas Sineması festivali 11.00’de suyun gizemi ve ilerleyemeyen bir çiftle açıyor.

Şilili usta sinemacı Patricio Guzmán, çölden sonra bu kez dünyadaki yaşamın temel kaynağı olan suyun hafızasına kulak veriyor. Olağanüstü görüntüleri ve zihin egzersizleriyle Sedef Düğme NTV Belgeselleri’nin en önemli filmlerinden.

Üniversite öğrenimi için ülkeleri İran’ı geride bırakarak Melbourne’e taşınmaya çalışan Amir ve Sara’nın korkunç bir felaketle karşılaşıp gidememelerini anlatan Melbourne’ün ilk gösterimi 11.00’de Atlas 2’de. Yönetmen Nima Javidi filmin sonraki gösterimlerinde aramızda olacak.

Almanya’dan çizgiler ve kuklalar ve renkler İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema’da 13.30’da Yeni Alman Canlandırma sinemasının örneklerini kaçırmayın. Programın 14 Nisan Pera Müzesi’ndeki gösteriminin ardından 17.30’da gerçekleşecek bölümün küratörü Annegret Richter söyleşisini şimdiden not edin.

ONLARIN HİÇBİR FİLMİ KAÇMAZ: USTALAR Festivalin açılış gününde usta yönetmenlerin filmlerini izlemeden olmaz. Bir dönem Andrey Tarkovski’yle çalışmış Tango & Cash ve Firar Treni filmlerinden tanıdığımız Rus yönetmen Andrey Konchalovski’nin son filmi Postacının Beyaz Geceleri Atlas Sineması 13.30 seansında, ünlü Fransız sinema dergisi Cahiers du cinéma’nın geçen yılın en iyi filmi seçtiği, aslında ARTE kanalı için çekilen bir mini-dizi olan Bruno Dumont imzalı Küçük Serseri Beyoğlu Sineması 21.30 seansında, büyük usta Ermanno Olmi’nin savaş hakkındaki Her Yer Yeniden Yeşerecek filmi ise Feriye Sineması 16.00 seansında.

ARJANTİN’DEN “ISSIZ TOPRAKLAR” Arjantin sinemasının son dönem en yetenekli yönetmenlerinden Lisandro Alonso’nun tüm uzun metrajlı filmleri özel bir bölümle festival izleyicisiyle buluşuyor. Festivalin ilk gününde Alonso’nun iki filmini birden izleme şansınız var. Arjantin sinemasını ve bu usta yönetmeni keşfetmek isteyenler Hayal Ülkesinin Feriye Sineması 13.30, Özgürlük’ün ise Beyoğlu Sineması 16.00 gösterimini kaçırmasınlar.

CANIM AİLEM Festivalin bu yılki yeni bölümlerinden “Aile Bağları” en çok kutsanan, en çok eleştirilen, en sık sömürülen toplumsal kurum olan aileyi 10 filmle mercek altına alıyor. Geçen yıl festivalin konuğu olan Arjantinli yazar ve yönetmen Marco Berger imzalı Kelebek Atlas Sineması Salon 2’de 21.30’da izlenebilir.

GECEYARISI ÇILGINLIĞI TV2 sponsorluğunda gerçekleştirilen “Geceyarısı Çılgınlığı” bölümündeki filmler, festival boyunca Cuma geceleri Beyoğlu Sineması, Cumartesi geceleri ise Atlas Sineması’nda 24.00 seansında gösterilecek. Bugün gösterimi yapılacak ilk film ise bu senenin en iyi korku filmlerinden biri olarak ünü kendinden önce gelen, David Robert Mitchell’ın yönettiği Peşimdeki Şeytan. Uykunuzu kaçıracak, huzursuz edecek, peşinizden gelecek Atlas Sineması 24.00 seansını kaçırmayın!

Festivalde Yarın

Festivalin ilk Pazar günü, festivalin vazgeçilmezlerinden “NTV Belgeselleri”, “Mayınlı Bölge” “Ustalar”, “Yeni Bir Bakış” ve “Dünya Festivallerinden” filmlerinin yanı sıra Eli Wallach anısına gösterilecek Western başyapıtı İyi, Kötü ve Çirkin’i belki ilk kez büyük perdede izlemek istiyorsanız veya Balkan sinemasını keşfe çıkmaya hazırsanız programınızı şimdiden hazırlayın.

Bugün belgesel sinemaseverleri de oldukça yoğun bir gün bekliyor. Özellikle belgesel projesi olan ve belgesel proje geliştirme konusunda destek almak isteyen film yapımcılarını hedefleyen Arash T. Riahi ile sinema dersinin ardından Atlas ve Rexx Sinemalarında izleme imkânı bulacağınız “NTV Belgesel Kuşağı” filmleriyle hafta sonunuzu renklendirebilirsiniz.

Şehrin her yanında filmden filme koşarken, her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalin sponsorlarından sürpriz hediyelerle karşılaşacaksınız. “Antidepresan” bölümü sponsoru Pupa Bilişim’in Pupa Center uygulamasını indirenlere özel indirim fırsatlarını, “Mayınlı Bölge” filmleri sponsoru MUBI’nin dağıtacağı kartpostalları ve “Yeni Bir Bakış” filmleri öncesi Nescafe Gold’un ikramlarını kaçırmayın.

BELGESEL FİLM YAPIMINDA GERÇEĞİ ELE ALIRKEN FARKLI YAKLAŞIMLAR Farklı ülkelerde kolektif bir şekilde süren direniş hareketini anlatan ve geçen yıl festival kapsamında gösterimi ve söyleşisi yapılan Her Gün İsyan belgeselinin yönetmen ve yapımcılarından Arash T. Riahi, bu yıl da belgesel sinemacılarla buluşacak ve belgeselde gerçeği gösterme yöntemleri üzerine bir sinema dersi verecek. Köprüde Buluşmalar etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek bu sinema dersinde, belgesele konu olan olayların, gerçekleşme ve kaydedilme zamanının kontrol edilemezliğinden yola çıkarak gerçeğin sinematik, ahlaki ve kabul edilebilir anlamları tartışılacak. Etkinlikte, belgesel senaryo yazımı ve araştırmanın rolünün öneminin yanı sıra, kurmaca filmin belgesel film üzerindeki etkileri ile ilgili bir anlatıma da yer verilecek. Tüm belgesel sinemaseverlere açık olan sinema dersi, yarın saat 11.00’de Akbank Sanat'ta gerçekleştirilecek. Katılımcıların, onthebridge@iksv.org adresine e-posta yoluyla kayıt yaptırmaları rica olunur.

BELGESEL MERAKLILARI İÇİN VAZGEÇİLMEZLER Bu sinema dersinin ardından belgesel sinema üzerine ufkunu daha da genişletmek isteyenleri, birbirinden çarpıcı meselelere değinen beş “NTV Belgesel Kuşağı” filmi bekliyor. Bu keyfi Kadıköy’de yaşamak isteyenler iki usta yönetmenin filmiyle belgesele doyacaklar. Şilili usta sinemacı Patricio Guzmán imzalı Sedef Düğme Rexx Sineması’nda 13.30’da, ABD’nin en saygın belgeselcilerinden Frederick Wiseman’ın dünyanın en önemli müzelerinden Londra’daki National Gallery’yi ele aldığı Ulusal Müze filmi ise Rexx Sineması Salon 2’de 16.00’da izlenebilir.

Avrupa yakasına geçtiğimizde ise Atlas Sineması belgesel severlere kapılarını açacak. Kızıl Ordu buz hokeyi takımı aracılığıyla 1980’lerin SSCB’sinden günümüz Rusya’sına yaşanan değişimleri gözlemleme fırsatı sunan, yapımcılarından biri Werner Herzog olan Gabe Polsky filmi Kızıl Ordu Atlas Sineması Salon 2’de 19.00’da gösterilecek. Bu salonda izleme fırsatı bulacağınız diğer belgeseller ise 13.30 seansında Louise Osmond filmi Gönüllerin Şampiyonu ve 16.00 seansında Orlando Von Einsiedel’in Virunga’sı.

ATEŞİN SİNEMASI BALKAN SİNEMASI Festivalin bu seneye özel bölümlerinden “Balkanlar: Ateşin Sineması”, Batı sinemasının kendine has örneklerini barındıran Balkan sinemasının en güncel ve iyi örneklerini festival izleyicisiyle buluşturuyor. Balkan sinemasını keşfetmek isteyen sinemaseverler Atlas Sineması 19.00 seansında yerlerini almalılar; çünkü uluslararası festivallerden birçok ödülle dönen Vuk Rsumovic imzalı Sahipsiz Çocuk gerçek bir hikâyeye dayanarak Bosna Savaşı’nda kendi kaderlerine terk edilen milyonlarca çocuğun hayatını anlatıyor.

BU FİLMLER HAFTASONUNUZU DEĞİŞTİREBİLİR Festivalin en sıra dışı bölümü MUBI sponsorluğundaki “Mayınlı Bölge” filmlerinden dört film özellikle keşifçi sinefilleri farklı yolculuklara çıkaracak. Rexx Sineması Salon 2’de izleme fırsatı bulacağınız, Avrupa’nın en yaratıcı yönetmenlerinden İspanya’nın Haneke’si olarak anılan Jaime Rosales’in dördüncü filmi Güzel Gençlik 11.00’de; alışıldık sinema kalıplarına uzun filmleriyle karşı çıkarak kendi izleyici kitlesini oluşturan Lav Diaz’ın yeni filmi Evvelden 19.00’da gösterilecek.

Beyoğlu Sineması’nda ise 2015 Berlin Film Festivali’nde Panorama bölümünde gösterilen Rania Attieh ile Daniel Garcia’nın yönettiği bilimkurgu-gerilim kırması H. 13.30’da; birbirinden bağımsız üç şiddet öyküsünü arka arkaya dizen, Kolombiyalı Jorge Forero’nun ilk filmi Şiddet 21.30’da izlenebilir.

34. İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için:

film.iksv.org

Festivali sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulfilmfestivali
twitter.com/ist_filmfest
instagram.com/istfilmfest
istfilmfest.tumblr.com
youtube.com/iksvistanbul

YORUMLAR
DİĞER HABERLER