Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Festival Günlüğü #02

Gönüllerin Şampiyonu / Dark Horse/ NTV Belgesel Kuşağı

Festivalde Dün

FESTİVALDE İLK GÜN 34. İstanbul Film Festivali, Atlas, Beyoğlu, Feriye ve Rexx sinemaları ile İstanbul Modern’de toplam 33 seans film gösterimi, tramvayda film müzikleri, Kadıköy sokaklarında bando coşkusu ve Kadıköy Partisi’yle başladı. Festival havası henüz hava durumuna yansımamış olsa da sinema coşkusu yeniden her yanı sardı. İstanbul’un cumartesi kaosu festivalde yerini filmler arası koşuşturmaya bıraktı. Heyecandan salona erken gelenler, filme yetişmeye çalışmak için koşturanlar, jenerikte şarkıya eşlik edenler, gözyaşlarını tutamayanlar ve son anda bilet bulmaya çalışanlarla birlikte ilk gün geride kaldı. #festivaldeilkfilmim etiketiyle gelen yorumlara göre İstanbul sokaklarında ilk filmini izlememişler hâlâ var. Herkese iyi pazarlar iyi seyirler.

Her yaştan izleyicinin ilgisini çekmeyi başaran Motivasyon Sıfır, heyecandan salona erkenden getirten Stüdyo 54: Yönetmen Kurgusu, filmin sonunda gözyaşlarını tutamama sebebi Sessiz Kalp, bilet kuyruğunda bekleten festivalin aynı zamanda açılış filmi olan Hal ve Gidiş, en kalabalık gösterimlerden Postacının Beyaz Geceleri, film bitiminde salondan alkışları toplayan Sedef Düğme ve Akbank Galaları’nın büyük heyecanla beklenen filmi While We’re Young günün öne çıkan filmlerinden oldu.

KADIKÖY PARTİSİ İstanbul Film Festivali ve Fil’m Hafızası’nın festival coşkusunu Anadolu yakasına taşıdığı ilk parti, Rexx Sineması’ndan çıkıp gelenler için dinlenme ve eğlenme yeri oldu. Dunia, Stereogun, Lâl, Masal Evi, Liman Kahvesi, Flu, Trip ve Hera olmak üzere 8 mekâna yayılan partiyle sinemaseverler festivale renkli, canlı bir başlangıç yaptı.

Festivalde Bugün

Festivalin ilk Pazar gününde, festivalin vazgeçilmezlerinden “NTV Belgeselleri”, “Mayınlı Bölge” “Ustalar”, “Yeni Bir Bakış” ve “Dünya Festivallerinden” bölümlerinden filmler yer alıyor. Bugün, Eli Wallach anısına gösterilecek western başyapıtı İyi, Kötü ve Çirkin’i büyük perdede izleme şansını kaçırmayın. Balkan sinemasını keşfe çıkmak için de güzel bir pazar günü.

Şehrin her yanında filmden filme koşarken, her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalin sponsorlarından sürpriz hediyelerle karşılaşacaksınız. “Antidepresan” bölümü sponsoru Pupa Bilişim’in Pupa Center uygulamasını indirenlere özel indirim fırsatlarını, “Mayınlı Bölge” filmleri sponsoru MUBI’nin dağıtacağı kartpostalları ve “Yeni Bir Bakış” filmleri öncesi Nescafe Gold’un ikramlarını kaçırmayın.

BELGESEL FİLM YAPIMINDA GERÇEĞİ ELE ALIRKEN FARKLI YAKLAŞIMLAR Belgeselden vazgeçmeyenler için festivalin ilk pazar gününden bir alternatif de Köprüde Buluşmalar’dan geliyor. Her Gün İsyan belgeselinin yönetmen ve yapımcılarından Arash T. Riahi belgeselde gerçeği gösterme yöntemleri üzerine bir sinema dersi verecek. Özellikle belgesel projesi olan ve belgesel proje geliştirme konusunda destek almak isteyen film yapımcılarını hedefleyen, sinema dersi bugün saat 11.00’de Akbank Sanat'ta. Etkinlik, daha yeni While We’re Young izleyenlerin de ilgisini çekebilir!

BELGESEL MERAKLILARI İÇİN VAZGEÇİLMEZLER Bu sinema dersinin ardından belgesel sinema üzerine ufkunu daha da genişletmek isteyenleri, birbirinden çarpıcı meselelere değinen beş “NTV Belgesel Kuşağı” filmi bekliyor. Kadıköy’ü tercih edenler için Rexx Sineması’nda iki usta yönetmenin filmi var. Şilili usta sinemacı Patricio Guzmán imzalı Sedef Düğme Rexx Sineması’nda 13.30’da, ABD’nin en saygın belgeselcilerinden Frederick Wiseman’ın dünyanın en önemli müzelerinden Londra’daki National Gallery’yi ele aldığı Ulusal Müze filmi ise Rexx Sineması Salon 2’de 16.00’da gösterilecek.

Avrupa yakasında ise Atlas Sineması belgesel severlere kapılarını açacak. Kızıl Ordu buz hokeyi takımı aracılığıyla 1980’lerin SSCB’sinden günümüz Rusya’sına yaşanan değişimleri gözlemleme fırsatı sunan, yapımcılarından biri Werner Herzog olan Gabe Polsky filmi Kızıl Ordu Atlas Sineması Salon 2’de 19.00’da gösterilecek. Bu salondaki diğer belgeseller ise 13.30 seansında Louise Osmond filmi Gönüllerin Şampiyonu ve 16.00 seansında Orlando Von Einsiedel’in Virunga’sı.

ATEŞİN SİNEMASI BALKAN SİNEMASI Festivalin bu yıla özel bölümlerinden “Balkanlar: Ateşin Sineması”, Batı sinemasının kendine has örneklerini barındıran Balkan sinemasının en güncel ve iyi örneklerini festival izleyicisiyle buluşturuyor. Balkan sinemasını keşfetmek isteyenler Atlas Sineması 19.00 seansında yerlerini almalılar. Uluslararası festivallerden birçok ödülle dönen Vuk Rsumovic imzalı Sahipsiz Çocuk gerçek bir hikâyeye dayanarak Bosna Savaşı’nda kendi kaderlerine terkedilen milyonlarca çocuğun hayatını anlatıyor.

BU FİLMLER HAFTASONUNUZU DEĞİŞTİREBİLİR Festivalin en sıra dışı bölümü MUBI sponsorluğundaki “Mayınlı Bölge” filmlerinden dört film özellikle keşifçi sinefilleri farklı yolculuklara çıkaracak. Rexx Sineması Salon 2’de, Avrupa’nın en yaratıcı yönetmenlerinden İspanya’nın Haneke’si olarak anılan Jaime Rosales’in dördüncü filmi Güzel Gençlik 11.00’de; alışıldık sinema kalıplarına uzun filmleriyle karşı çıkarak kendi izleyici kitlesini oluşturan Lav Diaz’ın yeni filmi Evvelden 19.00’da gösterilecek.

Beyoğlu Sineması’nda ise 2015 Berlin Film Festivali’nde Panorama bölümünde gösterilen Rania Attieh ile Daniel Garcia’nın yönettiği bilimkurgu-gerilim kırması H. 13.30’da; birbirinden bağımsız üç şiddet öyküsünü arka arkaya dizen, Kolombiyalı Jorge Forero’nun ilk filmi Şiddet 21.30’da izlenebilir.

Festivalde Yarın

BU FİLMİN SEANSINA DİKKAT! “Dünya Festivallerinden” bölümünde yer alan Yonebayashi Hiromasa imzalı Marnie Oradayken filminin Atlas Sineması Salon 2 16.00 seansı 17.00’de başlayacaktır.

ONLAR FİLMLERİYLE ÖLÜMSÜZLER Festivalin “Anılarına” bölümünde yakın zamanda kaybettiğimiz ustaları unutulmaz filmleriyle hatırlıyoruz ve onlara bir kez daha hayran kalıyoruz. Yarın sabah, derin sesi ve delici bakışlarıyla Hollywood’un en büyük oyuncularından Lauren Bacall’ın anısına Howard Hawks klasiği Derin Uyku filmi Rexx Sineması 11.00 seansında izlenebilir.

KADIKÖY’DE DÜNYA FESTİVALLERİNDEN ÖDÜLLÜ FİLMLER Yarın, Sabah Gazetesi sponsorluğundaki “Dünya Festivallerinden” bölümünden birçok filmi Rexx Sineması’nda izleme fırsatı yakalayacaksınız. Bol ödüllü Oscar adayı Monsieur Lazhar / Canım Öğretmenim ile tanıdığımız Philippe Falardeau’nün, başrol oyuncusu Reese Witherspoon’un kariyerinin en iyi performanslarından birini sergilediği İyi Bir Yalan 16.00 seansında; yapımcıların baskısıyla orijinalini değiştirmek zorunda kalan yönetmen Mark Christopher’ın 17 yıl sonra elden geçirdiği Stüdyo 54: Yönetmen Kurgusu ise 13.30 seansında gösterilecek.

Rexx Sineması Salon 2’de ise Oscar adaylığı bulunan yönetmen Borja Cobeaga’nın geçtiğimiz yıl San Sebastian’da En İyi Bask Filmi seçilen Arabulucu filmi 19.00’da; 2015 Berlinale’den En İyi Görüntü için verilen Gümüş Aslan ödülünü alan Sebastian Schipper’in yönettiği Victoria ise 21.30’da izlenebilir.

ISSIZ TOPRAKLARDA KAYBOLMAK  Haftaya yeni bir sinema ve sinemacı keşfederek girmek isteyenler, “Issız Topraklar: Lisandro Alonso” bölümü tam size göre! Zira Arjantin sinemasının son dönem belki de en nevi şahsına münhasır yetenekli yönetmenlerinden biri olarak gösterilen Lisandro Alonso’nun iki filmi yarın festival izleyicisiyle buluşacak. Yönetmenin ilk uzun metrajı Özgürlük Feriye Sineması 11.00, Liverpool ise Beyoğlu Sineması 19.00 seansında keşfedilmeyi bekliyor.

USTA BİR YÖNETMEN, USTA BİR MÜZİSYEN Dünyanın en saygın yönetmenlerinden Ermanno Olmi’nin, 100. yılında Birinci Dünya Savaşı’nın gerçek dehşetini anlattığı Her Yer Yeniden Yeşerecek filminin Beyoğlu Sineması 13.30; ünlü oyuncu Ethan Hawke’un klasik piyano ustası, yazar, öğretmen ve bilge Seymour Bernstein’ın samimi bir portresini çizdiği Seymour’un ise 21.30 gösterimini kaçırmayın.

YÖNETMEN RÖPORTAJLARI Festival filmlerinin yönetmenleriyle yapılan röportajları festivalin internet sitesindentakip edebilirsiniz. Brezilyalı efsanevi fotoğrafçı Sebastião Salgado’nun oğlu Juliano Ribeiro Salgado’nun Wim Wenders’le birlikte yönettiği, fotoğrafçının hayatına ve eserlerine bakış atan Toprağın Tuzu belgeseliyle ilgili röportaja buradan ulaşabilirsiniz: http://film.iksv.org/tr/arsiv/haberarsivi/p/1/1102

34. İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için:

film.iksv.org

Festivali sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulfilmfestivali
twitter.com/ist_filmfest
instagram.com/istfilmfest
istfilmfest.tumblr.com
youtube.com/iksvistanbul

YORUMLAR
DİĞER HABERLER