Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Festival Günlüğü #11

Festivalde Dün

İstanbul Film Festivali, 13 Nisan Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyerek festivalle ilgili gelişmeleri aktardı. Martı Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan’ın yanı sıra festivalin jüri üyeleri de katıldı. Festivalde filmi olan yerli ve yabancı sinemacılar da toplantıya katılan konuklar arasındaydı. 12 Nisan günü gerçekleşen gösterim iptalinin ardından festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Uluslararası Yarışma, İnsan Hakları Yarışması, Yarışma Dışı ve Yeni Türkiye Sineması bölümlerinde gösterilen filmlerin büyük çoğunluğu filmlerini göstermeme kararı aldı. Toplantıda, 34. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirilmesi planlanan Altın Lale Uluslararası Yarışması’nda yer alan filmlerin gösterimlerinin devam edeceği ancak Ulusal ve Uluslararası Altın Lale ve Ulusal Belgesel Yarışmaları ile festivalin kapanış töreninin iptal edildiği açıklandı. Basın bültenin ayrıntılarına festivalin web sayfasından ulaşabilirsiniz. Basın toplantısında ayrıca bugün saat 15.30'da Atlas Sineması’nda sektördeki meslek birliklerinin ortak bir basın toplantısının yapılacağı da duyuruldu.

SİNEMACI DAYANIŞMASI GENİŞLİYOR Mehmet Aktaş (senarist ve yapımcı), Shawkat Emin Korki (yönetmen) ve Hisham Zaman (yönetmen), bir basın bülteni yayınlayarak Festivalin “Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde gösterilen Taşa Yazılmış Hatıralar ve “FACE Sinemada İnsan Hakları” bölümünde gösterilen Krala Mektup filmlerinin “devletin sinema sektörü ve bizzat festival üzerindeki baskılarını protesto etmek amacıyla, söz konusu gösterimlerini iptal ettiğimizi sinemaseverlere üzülerek duyuruyoruz.” açıklaması yaptılar. 

SAVAŞIN ARDINDAN AYAKTA KALABİLMEK Yüzündeki Sır filminin dünkü gösterimine katılan yönetmen Christian Petzold, 80'li yıllarda yakın arkadaşı Harun Farocki ile bu fikri geliştirdiğini ve Farocki'nin Hitchcock'un Vertigo / Ölüm Korkusu filmi üzerine yazdığı bir yazıdan etkilendiğini belirtti. Erkeklerin kadınları kendi hayallerine göre yeniden yarattığı düşüncesinin işlendiği yazıya atıfta bulunan yönetmen, yıllar sonra filmi çekmeye karar verdiklerinde, bu düşünceye karşı koyacak bir kadın karakter yaratmak istediklerini belirtti. Bir izleyicinin Fassbinder'in Alman Üçlemesi filmleriyle benzerlik kurması üzerine Petzold, "Fassbinder benim için önemli bir sinemacı. Geçmiş üzerine yaptığı filmlerde bugünü yansıtmaya çalıştı. Filmdeki kadını oynayan Nina Hoss, Maria Braun'un Evliliği filmini defalarca izledi. Oradaki savaş sonrası ayakta kalan kadın karakteri bizim için önemliydi" dedi.

İMKÂNSIZA ADANMIŞ ŞARKILAR Sinemada İnsan Hakları Yarışması bölümünde yer alan Ülkesiz Şarkılar filminin gösterimi yönetmen Ayat Najafi’nin katılımı ile gerçekleşti. Najafi şunları söyledi; “Genellikle film gösterimlerinden önce konuşmam. Ama dün bir belgeselin gösterimi engellendi. Biz de ülkemizde (İran) her daim sansürle mücadele ediyoruz. Olan şeyi çok iyi anlıyor ve bu üzüntüyü paylaşıyorum.”

RUHU GENÇ İzleyiciler tarafından övgüyle karşılanan Hayat Altmışından Sonra filminin dünkü gösteriminde izleyicilerin sorularını yanıtlayan yönetmen Sigrid Hoerner iki başrol oyuncusunun da altmış yaşın üzerinde olduğu halde gerçek hayatta da çok canlı ve dinamik olduklarını belirtti ve "Onlar o kadar genç ruhlu insanlardı ki filmde bunu yansıtmaları hiç zor olmadı" dedi.

BEBEK TAKINTISI “Antidepresan” bölümünde yer alan başka bir film Hamileler Diyarı’nın Feriye Sineması’ndaki gösteriminde seyirciyle buluşan filmin yapımcısı Kevin Eastwood, filmin devamını yapmayı düşünüp düşünmedikleri sorusu üzerine, ilk kez böyle bir teklif aldığını, filmin açık bir sonu olduğu halde böyle bir devam filmi düşünmediklerini belirtti. Filmin son sahnesindeki cameosunun öyküsünden de bahseden yapımcı genel olarak filme gelen tepkilerden çok memnun olduğunu dile getirdi. Hamileler Diyarının bu gösteriminin filmin Avrupa Prömiyeri olduğunu da ekleyelim.

İNTİKAM VE AFFETMEK ÜZERİNE “Yeni Bir Bakış” bölümünden Bela Parkı filminin gösterimi yönetmeni Jens Östberg’in katılımıyla gerçekleşirken, bir koreograf olarak sinema kariyerine neden dansla ilgili bir filmle başlamadığı sorusu üzerine yönetmen “Dansta ritim ve hareketlilikle ilgileniyorsunuz. Dolayısıyla benim için görsellik fazlasıyla önemli. Ben filmler için de aynı şeyin geçerli olduğunu düşünüyorum. Fiziksel aktarıma ihtiyaç duyan ve belli bir ritme sahip olan unsurlar burada da var.” yanıtını verdi. Yönetmen bu filminde baba-oğul ilişkisi, affedici baba rolü, intikam ve affetmek üzerine tüm hislerin ne kadar kaygan zeminde olabileceğini göstermek istediğini de belirtti.

HUKUKSUZLUĞU ANCAK BİR SANAT ESERİ YARGILAYABİLİR Yaşanan olaylara bir tepki olarak festivalde göstermemeye karar verdiği filmi Gece’nin gösterim saatinde salonda hazır bulunan usta yönetmen Erden Kıral, “Bir sanat eseri yasaklanamaz ve yargılanamaz; tam tersi hukuksuzluğu ancak bir sanat eseri yargılayabilir” diyerek salondaki sinemaseverlere bu kararının nedenlerini anlattı.

ANNE OĞUL BİRLİKTE SUNUMDA “Yeni Bir Bakış” bölümü filmlerinden Party Girl’ün dünkü gösterimine filmin yönetmenlerinden Samuel Theis ve başrol oyuncusu, annesi Angélique Litzenburger katıldı. Filmdeki dört çocuğun da gerçek annesi olan Litzenburger gerçekte de bir kabare dansçısı olduğunu ve filmdeki oyuncu kadrosunun tamamıyla amatör oyunculardan oluştuğunu paylaştı. Düşük bütçeli filme casting yapılmasının zorluğu dışında çekimin yapıldığı bölgeye teknik ekibi getirmenin zorluklarından bahseden yönetmen, amatör oyuncularla Pasolini’nin Mama Roma’sına benzer bir öyküyü sinemaya taşımayı çok istediğini de salondakilerle paylaştı.

ÜÇ YILLIK BİR YAPIM SERÜVENİ Kaçış Sanatı filminin dünkü gösteriminde izleyicilerin sorularını yanıtlayan yönetmen Brice Cauvin senaryo yazımından montajına, filmin son halini almasının tam üç yıl sürdüğünü belirtti. Hikâyenin orijinalinin günlük ve rastlantısal olaylar etrafında şekilleniyor oluşunun bu üç kardeşin başından geçenleri aktüel Fransız yaşantısına uyarlama isteği uyandırdığını söyleyen yönetmen filmde neden Türk karakter kullandınız sorusunu ise “Bu film aslında bir uyarlama. Ben de her türlü detayın üzerinde ufak değişiklikler yapmak hazzıyla süreci kendim için eğlenceli kıldım. Orijinal metindeki Çinlilerin Japon restoranı açması hikâyesini filmde Türklerin İtalyan restoranı açması olarak kullandım. Ancak Türkler direkt Türk restoranı da açabilirlermiş, yemekleriniz oldukça lezzetli” diyerek yanıtladı.

TOPLU BİR DURUŞ Festival gösterimini iptal eden Limonata filminin ekibini temsilen yönetmen Onur Ünlü, Atlas Sineması’nda filmin başlangıç saatinde kısa bir açıklamada bulundu. Ünlü şöyle dedi: “Bakur filmine uygulanan sansür sonucu festivalden çekilme kararı aldık. Sadece Limonata değil diğer Türk filmlerinden de çekilenler oldu. Bu toplu bir duruştur. Umuyorum bu irade başka şeylere sebep olacak”.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI Amsterdam Ekspres filminde Arnavutluk'un gerçeklerini anlatmak istediğini belirten Fatmir Koçi “Birçok genç insan kolay para kazanmak için Arnavutluk’tan yurt dışına kaçmaya çalışıyor" dedi. Gerçekçi bir anlatım biçiminin bu hikâyeye tam olarak uymayacağını düşündüğünü belirten Koçi, hikâyeye bir stil kazandırmaya çalıştık; bir yandan klasik bir drama, bir yandan da peri masalı gibi" dedi. Sovyetlerin yıkılmasından sonra Tiran’ın nüfusunun arttığını özellikle kenar mahallelerde kadına yönelik şiddetin yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

HAYIR DİYEBİLMEK Festivalde dünya prömiyerini yapan “NTV Kuşağı Belgeselleri”nden Florence Anlatıyor yönetmeni Paul Poet şöyle dedi: “Dünya üzerinde istismara uğrayan ne kadar insan var ve kaçı hikâyesini anlatabiliyor? Bu açıdan Florence’ın özgürleşmesi hayır diyebilmesiyle komünden çıkışıyla oldu. Florence’ın hayata yabancılaştığını düşünmüyorum, hayat ona yabancılaştı.”

TÜKENEN BİR ŞEHİR, YENİ BİR AŞK “Mayınlı Bölge” filmlerinden Sonsuza Dek’in Feriye Sineması’ndaki dünkü gösterimine katılan yönetmen Margarita Manda, Atina şehrinin sessizlikle etkili bir biçimde ön plana çıktığı filminin ardından İstanbul’da da film çekmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna, henüz olmasa da günün birinde iyi bir fikir geldiği takdirde bu düşünceye olumlu bakabileceği yanıtını verdi.

KÖPRÜDE BULUŞMALAR SİNEMA DERSLERİ Bugün 11:00’deki 'Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması’ filminin gösterimi yönetmen Cem Kaya'nın isteği üzerine iptal edildi. Film gösterimi için gelen seyirciler ve Cem Kaya ile sansür üzerine söyleşi yapıldı. Ardından “Sabun Parçalarından Şaryo Yapmak” etkinliği Cem Kaya, Ali Yorgancıoğlu ve yönetmen Kunt Tulgar, katılımı ile yapıldı. Hem Yeşilçam'dan, hem de günümüz düşük bütçeli filmlerinden örnekler verilen derste, Yeşilçam zamanının zor şartları ve dijital çağın handikapları karşılaştırıldı. Eski Türk filmlerinin setlerinde yaşanan anıların da anlatıldığı sinema dersinde, konuşmacılar, bütçelemenin amatör ruhla ve alternatif yöntemlerle çözülebilirliği fikrini katılımcılarla tartıştılar. Soru-cevap seansında Yeşilçam filmlerinden sahneler de gösterildi.

Festivalde Bugün

YENİ ALMAN CANLANDIRMASINA DAİR BİR SÖYLEŞİ Festival kapsamında

DAĞITIM, İZLEYİCİ KATILIMI VE FİNANSMAN YÖNTEMLERİNDE YENİ AKIMLAR “Köprüde Buluşmalar”ın dağıtım, izleyici katılımı, fon imkânları ve bu alanlarda değişen sistemler üzerine gerçekleştirilecek bugünkü panelinde, Netflix, Mubi, Kickstarter, iTunes ve benzeri online gösterim ve fon bulma araçlarının yaygınlaşması üzerine konuşulacak. Özellikle film sektörünün bu gelişime nasıl adapte olduğundan bahsedilecek panelin konuşmacıları arasında, Film Presence'ı temsilen Merrill Sterritt ve Little Accidents, Ten Thousand Saints, A Diary of a Teenage Girl gibi filmlerde yürütücü yapımcılık yapmış, şu anda da Archer Gray'deki görevine devam eden Shani Geva ve Türkiye'den de global film şirketi SPI International temsilcisi olarak Güney Yaşavur yer alıyor ve moderatörlüğünü Medyavizyon’un Tanıtım ve Pazarlama Müdürü Tuğçe Taçkın üstleniyor. 11.00’de Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek panele katılım için onthebridge@iksv.org'a e-posta gönderilmesi gerekmektedir.

Bugün yönetmen, yapımcı ya da oyuncu katılımıyla yapılacak film gösterimleri:

 “Antidepresan” bölümünden Kaçış Sanatı 11.00’de Feriye Sineması’nda filmin yönetmeni Brice Cauvin’in katılımıyla;

“Yeni Bir Bakış” bölümü filmlerinden Nabat 16.00’da Feriye Sineması’nda filmin yönetmeni Elchin Musaoglu ve başrol oyuncusu Fatemeh Motamed Arya’nın katılımıyla;

“FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması”ndaki Baba Beni Yakalasana 19.00’da Feriye Sineması’nda filmin oyuncularından Wasim Zakir ve prodüksiyon ekibinden Tom Hardiman’ın katılımıyla;

Festivalde dünya prömiyerini yapacak olan, “NTV Kuşağı Belgeselleri”nden Florence Anlatıyor 21.30’da Atlas Sineması Salon 2’de filmin yönetmeni Paul Poet’in katılımıyla;

“Yeni Bir Bakış” bölümü filmlerinden Party Girl 21.30’da Feriye Sineması’nda filmin yönetmenlerinden Samuel Theis ve başrol oyuncusu annesi Angélique Litzenburger’in katılımıyla gösterilecek.

Bugün gösterimleri yapılmayacak olan filmler: 

Shawkat Amin Korki’nin “Altın Lale Uluslararası Yarışma”da yer alan Taşa Yazılmış Hatıralar filminin 19.00’da Beyoğlu Sineması’ndaki;

Çiğdem Vitrinel’in “Türkiye Sineması Yarışma Dışı” bölümünde yer alan Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku filminin 13.30’da Beyoğlu Sineması’ndaki;

Barış Atay’ın “Altın Lale Ulusal Yarışma”da yer alan Eksik filminin 16.00’da Atlas Sineması’ndaki;

Faruk Hacıhafızoğlu’nun “Altın Lale Ulusal Yarışma”da yer alan Kar Korsanları filminin 19.00’da Atlas Sineması’ndaki;

“Ulusal Belgesel Yarışması”nda yer alan Deniz Yeşil’in Yollara Düştük filmi ile Cihan Savucu ve Erol Karakaya’nın İs filmlerinin 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’ndeki;

Mete Gümürhan’ın “Ulusal Belgesel Yarışması”nda yer alan filmi Genç Pehlivanlar’ın 21.30’da Fransız Kültür Merkezi’ndeki gösterimleri yapılmayacaktır.

Gösterimi iptal edilen filmlerin yönetmen ve film ekipleri gösterim saatlerinde sinema salonlarına gelerek, kendilerine ait olan bu süreyi bir tartışma alanına çevirecek.

Bu gösterimlere bileti olan izleyiciler, iade için (Biletix Satış Noktaları, Çağrı Merkezi, web sitesi ve festival sinemalarından bilet alanlar) Biletix'e, ya da İKSV'ye (İKSV'den alanlar) başvurabilirler.

Festivalde Yarın

KÖPRÜDE BULUŞMALAR ETKİNLİKLERİ Yapımcı Emine Yıldırım’ın moderatörlüğünde yarın 10.00’da Akbank Sanat’ta gerçekleşecek “Ortak Yapım Marketleri ve Eğitim Programları ile Tanışma” paneline birçok ortak yapım marketi yöneticisi ve global endüstrinin önde gelen ismi katılacak. Projeniz hazırsa ve bundan sonrası için yol haritanızı belirlemek istiyorsanız, bu etkinliği kaçırmayın.

Akbank Sanat’ta 13.30’da başlayacak bir diğer panel ise “Fonlarla Tanışın”. Yapımcı Yamaç Okur’un moderatörlüğündeki etkinlik, film yapım sürecinde gerekli katkı ve desteklerin araştırılmasında önemli rol oynayan film yapım ve proje destek fonlarının kriter ve beklentileri, sınırları ve yetkinlikleri ile ilgili merak edilenleri masaya yatıracak. Fonların seçici kurullarından yetkililer, seçim ve takip süreçleri hakkında katılımcılara bilgi verecek.

Köprüde Buluşmalar’ın öğleden sonra yapılacak etkinliği ise senaryo danışmanı Anita Voorham ve sektör danışmanı Tobias Pausinger ile senaryo danışmanlığı üzerine gerçekleştirilecek olan söyleşi. Saat 16.30’da Akbank Sanat’ta başlayacak bu sinema dersinde senaryo yeniden yazım sürecinde yardımcı olacak önemli ve eleştirel soruların üzerinde durulacak. Senaryonun gelişimine katkıda bulunacak faydalı fikirler ve ipuçları tartışılacak. Ayrıca katılımcılar senaryo danışmanı ile çalışma yöntemleri hakkında fikir sahibi olacaklar.

Etkinliklere katılım için onthebridge@iksv.org'a e-posta gönderilmesi gerekmektedir.

Çarşamba günü yönetmen, yapımcı ya da oyuncu katılımıyla yapılacak film gösterimleri:

“Balkanlar: Ateşin Sineması” bölümünden Bomba Gibi 11.00’de Atlas Sineması’nda filmin yönetmeni Syllas Tzoumerkas, yapımcısı Maria Drandaki ve filmin başrol oyuncusu Angelique Papoulia’nın katılımıyla;

“NTV Kuşağı Belgeselleri”nden Florence Anlatıyor 11.00’de Rexx Sineması Salon 2’de filmin yönetmeni Paul Poet’in katılımıyla;

Barış Erçetin’in “Yeni Türkiye Sineması”nda yer alan Kanunsuzlar filmi 13.30’da Beyoğlu Sineması’nda film ekibinin katılımıyla;

“FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması”ndaki Baba Beni Yakalasana 30’da Rexx Sineması Salon 2’de filmin oyuncularından Wasim Zakir ve prodüksiyon ekibinden Tom Hardiman’ın katılımıyla;

“FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması”ndan Küçük Bir Aşk Hikayesi 00’da Beyoğlu Sineması’nda filmin yönetmeni Jamshid Mahmoudi’nin katılımıyla;

“Yeni Bir Bakış” bölümü filmlerinden Melbourne 00’da Rexx Sineması Salonj 2’de filmin yönetmeni Nima Javidi’nin katılımıyla;

“Balkanlar: Ateşin Sineması” bölümü filmlerinden Ders 00’da Atlas Sineması Salon 2’de filmin yapımcısı Konstantina Stavrianou’nun katılımıyla;

Mete Sözer’in “Yeni Türkiye Sineması” bölümünde yer alan Ve Panayır Köyden Gider filmi 30’da Beyoğlu Sineması’nda film ekibinin katılımıyla gösterilecektir.

Çarşamba günü gösterimleri iptal olan filmler: 

Murat Düzgünoğlu’nun “Altın Lale Uluslararası Yarışma”da yer alan Neden Tarkovski Olamıyorum filminin 13.30’da Feriye Sineması’ndaki;

Caner Erzincan’ın “Altın Lale Ulusal Yarışma”da yer alan Yeni Dünya filminin 16.00’da Atlas Sineması’ndaki;

Faysal Soysal’ın “Ulusal Belgesel Yarışması”nda yer alan Kayıp Zamanlar filminin 16.00’da Fransız Kültür Merkezi’ndeki;

Erol Mintaş’ın “FACE Sinemada İnsan Hakları” bölümünde yer alan Annemin Şarkısı filminin 19.00’da Beyoğlu Sineması’ndaki;

Gürcan Keltek’in “Ulusal Belgesel Yarışması”nda yer alan Koloni filminin 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’ndeki;

Ufuk Bayraktar’ın “Altın Lale Ulusal Yarışma”da yer alan Kümes filminin 19.00’da Atlas Sineması’ndaki;

Shawkat Amin Korki’nin “Altın Lale Uluslararası Yarışma”da yer alan Taşa Yazılmış Hatıralar filminin 21.30’da Rexx Sineması Salon 2’deki;

Kazım Öz’ün “Ulusal Belgesel Yarışması”nda yer alan Beyaz Çınar filminin 21.30’da Fransız Kültür Merkezi’ndeki gösterimleri yapılmayacaktır.

Gösterimi iptal edilen filmlerin yönetmen ve film ekipleri gösterim saatlerinde sinema salonlarına gelerek, kendilerine ait olan bu süreyi bir tartışma alanına çevirecek.

Bu gösterimlere bileti olan izleyiciler, iade için (Biletix Satış Noktaları, Çağrı Merkezi, web sitesi ve festival sinemalarından bilet alanlar) Biletix'e, İKSV'den alanlar da İKSV'ye başvurabilirler.

34. İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için:

film.iksv.org

Festivali sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulfilmfestivali
twitter.com/ist_filmfest
instagram.com/istfilmfest
istfilmfest.tumblr.com
youtube.com/iksvistanbul

YORUMLAR
DİĞER HABERLER