Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
“Madem haksızlık hakseverliğe ağır basacak. O zaman inanmayalım tanrılara.”

HBO’nun mini dizisi The Night Of bu yazın belki de en güzel sürprizlerinden biriydi. Maalesef her güzel şey gibi bu dizinin de sonu geldi. The Night Of 28 Ağustos Pazar ABD’de, 30 Ağustos Salı gecesi de bizde Dizimax Vice’da final yapıyor. Şu anda çoğu sosyal platformlarda da herkes aynı konuyu konuşuyor; “Andrea Cornish’i kim öldürdü?”.

İyi eğitimli, efendi genç Nazir’in hapise girmesinin ardından değişimine adım adım hep birlikte tanık oluyoruz.

The Night Of, New York’ta yaşayan Pakistan kökenli ABD vatandaşı üniversite öğrencisi Nasir Khan’ın, babasının taksisini bir geceliğine kaçırıp ardından kendini bir kadının hunharca bıçaklanma olayının zanlısı olarak bulmasını ve akabinde gelişen olayları anlatıyor. Sekiz bölüm boyunca Nasir’in (Riz Ahmad)  göz altına alınması, tutuklanması, mahkemesi ve avukatı ile olan yakın ilişkisi anlatılıyor.

18 yaşında bir kız öğrencinin öldürülmesinden sonra erkek arkadaşının cinayet zanlısı olarak tutuklanıp hüküm giymesine odaklanan Serial podcastları ve Netflix’in  18 yıl suçsuz  yere hapis yattıktan sonra çıkıp cinayet işleyen birinin hikayesini anlatan Making a Murderer belgeselinin izlenme oranları, ceza hukukunun işleyişini sorgulayan yapımların büyük ilgi gördüğünü ortaya çıkardı. İşte The Night Of da benzer bir damardan ilerliyor. Nasir Khan, harçlığını ders vererek çıkaran, okulun havalı çocuklarıyla birlikte gezip tozmak için can atan, içine kapanık, efendi görünümlü ve Müslüman bir delikanlı. Gelin görün ki bir gece taksisine binen ilginç tercihleri olan belalı bir genç kadın onu baştan çıkarınca, bir takım yanlış kararlar veriyor. İyi ama hepimiz yanlış kararlar vermiyor muyuz bazen? Bu bizi katil yapmaya yeter mi?

John Turturro bu rolüyle aklınızı başınızdan alacak. Avukat Jack Stone rolü aslında James Gandolfini tarafından canlandırılacaktı. Gandolfini’nin  ölümünün ardından önce Robert De Niro’ya teklif edildi. Zamanlamanın uydurulamaması sonucunda John Turturro’ya kısmet oldu.

The Night Of’un Riz Ahmad, John Turturro, Bill Camp, Michael Kenneth Williams, Poorna Jagannathan, Peyman Moaadi ve Amara Khan’dan oluşan bir oyuncu kadrosu var. Spike Lee tarafından sinemaya uyarlanan Clockers romanının ve Lush Life’ın  yazarı, ayrıca The Wire’ın bazı bölümlerinin senaristi Richard Price tarafından kaleme alınan ve Oscar ödüllü  Steve Zaillian’ın yönetmenliğini üstlendiği The Night Of, 2008’de İngiltere’de gösterilen Criminal Justice’in uyarlaması. Bu dizide yazarlıktan daha çok yönetmenlik yapan Steven Zaillian ise Schindler’s List, American Gangster, Gangs of New York ve The Girl with the Dragon Tattoo’nun senaryolarını yazdı.

Gördüğünüz üzere dizide yok yok sevgili Ekranallacılar. Birinci sınıf oyunculuklar, görkemli sinematografi, maneviyatı muğlak kahramanlar, sosyal olarak dallanıp budaklanmaya müsait konularla The Night Of dizilerin yıldızı olmasın da ne yapsın?

Nazir’in anne ve babası üzerinden ABD’de Pakistan kökenli bir aile olarak yaşamanın ne demek olduğunu görüyoruz.

The Night Of’da yüzeye çıkmayı bekleyen birden fazla konu var; ABD cezaevlerindeki işleyiş, batı toplumlarında Müslümanlara yönelik tutum ilk bakışta görülenler. Daha derine indiğimizde ise aslında cinayet davalarının kazananı olmadığını görüyoruz. Bir de tüm yaptıklarımızın ardında yatan önyargıları. Bu peşin hükümler sonucunda hiç hesapta olmayan sonuçlarla karşılaşmayı ve önyargılar sonucunda alt üst olan yaşamları.

Dizinin temel amacı ise bana göre bir cinayeti aydınlatmak değil, masum biri olarak yola çıkan Nasir’in yavaş yavaş nasıl bir suçluya dönüştüğünü göstermek. Olaylar zinciri, Naz’ın tutuklanmasından itibaren, kefaretle serbest bırakılmasının reddi, hapse girmesi, hapishanenin onu gerçek bir suçluya dönüştürmesi şeklinde ilerliyor. Diğer yandan Naz’ın ailesinin yaşantısının katman katman açıldığını görüyoruz. Naz’ın da sandığımız kadar mülayim değil aslında şiddete eğilimli bir yanı olduğunu öğreniyoruz. Öte yandan Naz, cinayeti işlemiş olsa bile bunun dini ideolojiyle bir ilgisi yok. Bunun köklerini ABD toplumunun ayrımcı yaklaşımında aramakta fayda var.

The Night Of’da kimse masum değil. Herkes kendine düşen suçluluk payını almış.

Nasir’in avukatı Jack Stone (John Turturro) ise, hepimiz gibi kusurları, zayıf yönleri olan bir insan, mükemmel değil. Boşanmış, ayağındaki egzamadan şikayetçi, ancak fahişelerle yatabilen, mesleki ve sosyal alanda hak ettiği saygıyı göremeyen bir adam. Ancak bu davayla ilgili öyle bir durum var ki, hiçbir zaman potansiyelini gösterme fırsatını bulamayan avukatın hayatında işler hizaya girmeye başlıyor.

The Night Of’un kahramanları galip gelmesi beklenmeyen insanlar. Sanırım işte dizi de bizi buradan yakalıyor, ezilenlerin güçlüleri, masumiyet, temiz yürek ve yiğitlikleri ile yendiğini görmek istiyoruz çünkü.


*Euripides

Editör notu: Şurada, Vulture'da çıkan bir 'Katil kim olabilir?' spekülasyonu var. 'Kedidir kedi' de seçenekler arasında, fotoğrafta görüldüğü gibi...

 

 

 

YORUMLAR
DİĞER HABERLER