Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZEL
Orphan Black Yeni Buffy’miz mi Oldu?

Orphan Black, Rachel’la (Tatyana Maslany) kadın süper kahraman motifini tam da Buffy’nin kaldığı yerden devam ettiriyor.

Benim neslimin (80’li yıllarda doğanlar) kadınları için başlıktaki sorunun cevabı çok açık. Hangimiz Orphan Black’in ilk bölümlerini izleyip de “Buffy’den beri beklediğim dizi sonunda geldi” demedi? Dizideki (hepsi de aynı oyuncu tarafından canlandırılan) güçlü kadın karakterler bir bir çoğaldıkça hangimizin içi içine sığmadı? Farklı farklı hayatlar süren kadınların aynı kaderde yollarının kesiştiğini gördükçe hangimiz işte aradığım diziyi buldum demedi? Buffy’nin efsanevi son bölümünde Buffy Summers, Sunnydale’e inen kötülüğü ancak cadı Willow’un eşi benzeri görülmemiş büyüsü sayesinde güçlerini diğer tüm vampir avcılarıyla paylaşarak yenmişti. Tek bir avcının özel güçleri, dünyadaki diğer tüm potansiyel avcılara güç vermiş, Joss Whedon yine sıradan kadının kahramanlaşmasını vurgulayarak diziyi bitirmişti.

Üniversitede Film ve Kadın Çalışmaları bölümünde okumuş olan Whedon için böyle bir son kaçınılmazdı tabii. Buffy the Vampire Slayer sayesinde kendisi de bölümünde okutulan/tartışılan klasikler arasına girmiş oldu. Aptal sarışın diye nitelendirilecek bir kadının diğer kadınlarla dayanışma halinde, hem de kurulu düzenin muhafızlarından bağımsız bir biçimde kahraman haline geldiği bu dizi bir nesle ilham vermekle kalmadı, kadın süper kahraman motifinde çıtayı hayli yükseltti. Orphan Black de kadın süper kahraman motifini tam da Buffy’nin kaldığı yerden devam ettiriyor. Hiç de kahraman olmasını beklemediğimiz ev hanımı (ki onun gibi çocuklarını antremandan antremana taşıyan annelere Amerika’da soccer-mom adı veriliyor) Alison, kendi anneliğiyle uzlaşmaya çalışan ve her an kayıplara karışabilecek delifişek Sarah Manning, lezbiyen doktora öğrencisi Cosima, yıllarca klon olduğu için tacize maruz kalmış şimdi de sadece kız kardeşi ve yeğenine tutunmaya çalışan Elena, aralarına yeni katılan ve cinsiyetini değiştirmeye karar vermiş olan Tony ve belki de henüz tanışmadığımız nice diğer klon kendi kimliklerini keşfederken kahramana dönüşüyor.

1 2
Irmak Ertuna-Howison
14/06/2014 15:20
ETİKETLER : orphan black
YORUMLAR
DİĞER HABERLER