Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Bıyıklar, Şura ve mürüvveti
Sezon: 2 Bölüm: 14
Yeni aşk üçgenimiz hayırlı olsun, ben hala aynı uçtayım.
 
Ne olacak, nasıl olacak derken Kurt Seyit ve Şura İstanbul sonunda geri döndü. Elbet bir gün diziye Murka/Mürvet dahil olacaktı. Petro’nun karmaşık entrikaları ile olay tam olarak bir aşk üçgen olmuyordu. Gerçi ben iki erkeğin rekabetinden pek hoşlanmam. Kimin daha iyi erkek egemen düzene hizmet ettiği hiç umrumda değil. Ayrıca sıkıcı da yani. Kadın rekabetlerinde ise on-off düşmanlıklar en sevdiklerimdir. Böyle durumlarda iki tarafı da severim, olayda rekabettense kadının gücü, baş kaldırması vardır. Ama Şura ve Mürvet’in durumunda karşı taraf yok edilene kadar sürmelidir savaş. Burada felsefe veya duyarlılık aramaya gerek yok, zaten bir taraf hep ‘erkek tarafı’dır. Ben de asla o erkek tarafını tutmam hadi bunu geçtim yılmaz bir Şura tutkunuyum biliyorsunuz. Şura ve Kurt Seyit kelimenin tam anlamıyla goldstar golden couple.Goldstar’lık ikisinin de altın saçları olmasından geliyor. Doğal koşullarımda esmer kadın-sarışın erkek kombinasyonunu değişik bir algıyla çok modern bulurum ama burada doğal koşullarımda değilim. Mürvet’in aşırı iyi olmasına, aşırı gıcık olmasına, çok kötü olmasına falan hiç gerek yok. Tek bildiğim Seyit, Mürvet’e karşı gerçekten bir şeyler hissederse Şura’nın hakkı haram olur.

Kurt Seyit’ten harika bir sarışın Abdülcanbaz olur.
 
Kurtuluş Savaşı’nı bildiğimiz bütün olayların dışında kazanmamızın iki sebebi daha var. Bunlardan biri, geçen sezon da söylemiştim: İngiliz komutanlarının onun bunun gönül ilişkileriyle kafayı bozmuş olması; bir diğeri de bu sezondan Kurt Seyit’in Milli Mücadele tarzı. Yani herkes böyle mücadele etmişse tabii kazanırız yani, tabii herkes destekler. Neyse neredeyse idam edilecekken Petro sayesinde kurtuldu Kurt Seyit. Gerçi Ayşe asla Petro’nun yaptığını düşünmüyor ama. Yeni sezonda Kurt Seyit karakterine level atlatmış. Kuzey gibi hırboluktan bir sertliği yok, kendi sert direkt! Ama yine de ‘cezalandırma’ ile ilgili takıntısını anlamadım. Ayşe’nin kurduğu tuzak sonunda ortaya çıktı evet. Ama Kurt Seyit ‘’Erkek olsan seni şimdi cezalandırırdım,’’ dedi; sonra Şura’ya gerçek olayı anlatırken, ‘’Ben o gece seni cezalandırmak istememiştim,’’. Cezalandırabilirsin bence Kurt Seyit yani bir sakınca yok. Hem belki dilinden de düşer o zaman.

Şura’nın çektiklerini unutursak kalbimiz kurusun.
 
Şura bu sezon daha kolay sinir krizi geçirir hale gelmiş. Ama olsun bence çok yakışıyor. Saçlarının modern kesimini de çok beğendim. Şura ile ilgili çok önemli bir ayrıntıyı daha önce söylemiştim ama bu saç bunu tekrar hakediyor: Bir kadına bütün saç modelleri yakışıyorsa o kadın koşulsuz güzeldir. Şura’nın da saç konusunda hiçbir falsosu yok. Saçlarını dört numaraya vurdurup, o boyla kızıla boyasa bile olur yani. Seyit’i bekleyeceğini biliyorduk da Petro ile yaşayacağını bilmiyorduk. Tina, Petro ve Şura güzel bir üçlü olurlar ona eminim. Nasıl olsa asalet işin içinde. İş kadını Şura’nın Ayşe’yi kovmasından da zevk aldım ben. Yani Ayşe, sen kadının sevgilisiyle yatmış gibi yapıyorsun, Şura’nın böyle sandığını biliyorsun bir de gözünün içine baka baka ‘’Seyit sen mi geldin?’’ diye bağırıyorsun. Tamam Ayşe’ye ilk çıktığında gıcıktım ancak sezon sonundan beri onu seviyorum. Ayrı bir derdi var hem hikayenin içerisinde güzel gidiyor. Mesela ben ‘’Ayşe ölse de kurtulsa’’ ya çok güldüm. Şura’nın Ayşe’ye atarlanması gibi Petro’nun otelciliği de benim bir hoşuma gitti. Sevgili Petro cinayet serisini Billy’i de öldürerek tamamlasa ve bir daha asla elini kana bulamasa, sonra konunun konuyu açtığı entrikalardan sıyrılıp sadece turizm sektöründe ona buna emirler yağdırıp, gelen konuklara burun kıvırsa keşke. Çok yakışmış oraya buraya çirkeflik yapmak ya! Şimdi Emine de geldi zaten kesin ikisinin harika anları olur. Petro’nun en güldüğüm anı; Kurt Seyit geldi diye şu küçük dulcuk oradan oraya koşturuyormuş ya, işte onun koşarken Petro’ya çarpması çok çok iyiydi.

Bir an Mürvet’in elindekiler ne anlamadım.
 
Mürvet’in herhangi bir özelliğini görmedim ben daha bu bölüm. Yani ne iyi ne kötü bir taraf çekilmedi. Eminim herkes hatırlar biraz ‘Vahşi Güzel’ tarzı bir flörtözlüğü var. Böyle hani atışıyorum ama aslında kur yapıyorum. Bu atışmalar gerçek nefret değil. Nefret/aşk kesişmeleri çok zevkli olur da bu eski göstermelik hoşlanmamaların hiç tadı yok. Göstermelik olduğunu, Mürvet’in nasıl yılan olduğunu orada yangının, kaosun ortasında çocukların kendisinin olmadığını açıklamasınan anlayabiliriz. İşin yılanlığı da bu zaten buldu gül gibi adamı, o an canından daha önemli bekâr olduğunun vurgusunu yapmak. Sonra Kurt Seyit onu suya yatırınca bir garip sesler çıkarmalar falan yani ne oluyor sana canım? Kurt Seyit’i Şura kapattı haberin olsun. Sen de gördün en sonunda ama umutsuz savaşına devam etmen benim de hoşuma gider.

Gecenin karanlığında tam bir karabasan değil mi ya Emine? Harika!
 
Peki ya Emine? Mürvet nasıl ben de herhangi bir charm yaratmadıysa Emine beni tam tersi etkide büyüledi. O nasıl bir karakter zenginliği öyle? O nasıl tam da Emine’nin yapacağı ağız hareketleri? Bayağı geri kafalı bir karakter ama verdiği tat çok iyi. Daha çok Emine sahnesi istiyoruz. Böyle Şeref Oteli’ndeki aşırı iyilik ve yardımseverlik karşısında başka başka fitne anlamlar çıkarmasını, insanların nezaket şovlarına burun kıvırmasını istiyorum. Petro ile kavga etsinler, Güzide-Celil aşkını çözsün istiyorum. Bu arada iki kadının rakip olmasalar bile hayatın karşı karşıya getirmeye zorlamasına da bayılan birisi olduğumdan Güzide-Celil-Alya ilişkiler yumağını seviyorum. Güzide ile Celil hayata geçmemiş yasak aşkları hakkında konuşurlarken Alya’nın yakalanmasınlar diye bağıra bağıra Güzide’nin kocasının geldiğini belirtmesi çok güzeldi. Bu arada Petro acaba kime patlayacak? Alya ilk geldiğinde onunla olacak gibiydi şimdi Ayşe ile de olabilir gibi, bilemiyoruz. Tina’ya da, Petro’ya da birileri lazım bence. Petro’yu az başka alanda görelimistiyorum. Tina’nın da istikrarlı bir ilişkisi olmalı artık.

Kurt Seyit ve Şura İstanbul sezona güzel bir başlangıç yaptı. Karakterlerin güncellemeleri çok güzel olmuş. Mürvet’in, özellikle Emine’nin kattığı tazelik hemen hikayeye yerleşmiş. Emine’nin bombalarını iple çekiyorum.
 
 
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR