Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Analiz: Yaz Sezonu vs Kış Sezonu

Yeni sezonda Cuma günü en merakla beklenen gündü. Yaz sezonunda 11-12 reytingler alan Kiralık Aşk üç sezondur Cuma gecelerinin zirvesinde yer alan Karagül ile ilk kez yarıştı. Belli ki kış sezonunda da zirve yarışı sadece bu iki dizi arasında olacak.

Tüm Kişiler’de az bir farkla birinci olan Kiralık Aşk, AB kategorisinde 4 puan fark atarak bu kategoride ben varım dedi.

Karagül Tüm Kişilerde aldığı yüksek oranla 4. sezonu olmasına rağmen seyirciyi çekebilmeyi başardı. Bölüm açılışı ve devamındaki yüksek temposu bu başarısının sebebi diyebiliriz. Finale kadar hiç temposunu düşürmedi. Karagül’ün senaryo matematiğinde yavaşlayarak seyirciyi kaçırmak yok. Bu özelliğini üç sezondur hiç kaybetmedi. Bu sezonda da aynı ivmeyle devam edeceğini ilk bölümüyle göstermiş oldu. Sonraki haftalarda Tüm Kişiler zirvesini geri alabilir. Bu kimseyi şaşırtmaz sanırım. Ama artık güçlü bir rakibi olduğunu da hesaplarına katmalı.

Kiralık Aşk’a gelince; son dört bölümünde kullandığı geçiş bölümü taktiğini bırakmış ve dört elle hikayesine sarılmış. Çatışmalarına Deniz ve Sude karakterlerini dahil ederek hikayenin kısır döngüsünü kırma yolunda güzel adımlar attı. İlk bölümlerdeki gibi baş karakterlerini merkeze alıp hikayeyi tekrar onlar etrafına getirmeyi başararak Tüm Kişiler’de Karagül ile savaşmayı başardı. AB kategorisinde ise zaten tahmin ettiğimiz gibi birinci olmasına kimse şaşırmamıştır.

Karagül ve Kiralık Aşk bu kış bize en zevkli hikayeleri seyrettirecek bu belli oldu. İki yapım da seyircisinin zekasını küçümsemeyen senaryo matematiğini nasıl kullanması gerektiğini bilen ekiplere sahip. Ah bir de dizi süreleri kısalsa kim bilir nasıl güzel hikayeler seyrederiz.

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI