Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Bizimkilere de el atsalar ne güzel olur

Bir yabancı dizilerle ilgili neler dönüyor yazısından daha merhabalar efendim. Lafı uzatmayayım bu sefer de işte şöyle şeyler oldu:

.

Geçtiğimiz Pazar gelip çattı ve Oscar’ı arkamızda bıraktık ama ondan önce Emmy ödülleriyle ilgili birkaç değişiklik yapıldığı açıklandı. Buna göre drama ve komedi dizilerinde adaylık sayısını yediye çıkardılar ama komedide aday olacak dizilerin süresinin 30 dakikayı geçmemesine karar verdiler. Bu nedenle Orange is the New Black veya Shameless gibi bazı diziler mecburen dramanın yolunu tutacaklar.

Mini diziler için kullanılan ‘mini series’ ifadesi törende yerini ‘limited series’ kalıbına bırakıyor. Yani artık mini olarak başlayan ama reytingi güzel gelince devamı getirilen diziler bu kategoriden aday olamayacak. Gerçek anlamda bir hikaye finaline sahip, en az 150 dakika ve iki bölüm süren diziler burada yarışacak.

.

Geçtiğimiz hafta içinde başlayan dizilere bakarsak:

- CBS’in Matthew Perry’li sezon ortası komedisi The Odd Couple 19’unda başladı. Konu: Düzen-tertip takıntılı Felix Ungar (Thomas Lennon), eşinden boşanınca en yakın arkadaşı spor yazarı Oscar Madison’ın (Matthew Perry) yanına taşınıyor ve bu iki birbirine gram benzemeyen iki arkadaş aynı evde yaşamaya başlıyorlar. Aynı apartmanda yaşayan iki kız arkadaş da dipnot olsun. Reyting: The Big Bang Theory’nin arkasından yayınlanmanın da katkısıyla iyi bir açılış yaptı. Zaten yapsındı bir zahmet.

- Vikings üçüncü sezonuyla 19’unda, The Night Shift ise dün ikinci sezonuyla ekranlara geri döndü.

- İsteğe Cevap: Geçen Salı yazısında J.K. Rowling teyzeme torpil geçip The Casual Vacancy kitabından uyarlanan üç bölümlük mini diziden kısaca bahsetmiştim. Yazının içinde bir de editörden gelme ‘Indian Summers isteği de yer almıştı. Yerine getirelim:

Kendisi Channel 4’da yayınlanan ve 10 bölüm sürecek bir mini dizi. 15’inde başladı. Yıllardan 1932’deyiz; yani bir dönem dizisi. İngiliz koloni sisteminin çökmeye başlayıp Hintlilerin bağımsızlık için hareketlenmeye başladığı bir dönem ve bu dönemi iki taraftan birden ele alarak sunuyor. Yapımı için 14 milyon sterlin harcanan ve ‘masraftan’ kaçınılmayan bir dizi olduğunu söyleniyor ve Downton Abbey  benzetmesi yapanları gördüm.

Böyleyken böyle yani, siz bilirsiniz diyerek diğer konuya geçeyim:

1 2 3
/ Aytaç Kara
24/02/2015 08:15
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI