Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Kliplerimiz namusumuzdur
 
 
 
Bitmek bilmeyen müstehcen klip tartışması dün Seda Sayan’ın programında yeniden ivmesini yükseltti. O gereksiz konu hafif hafif sessizliğe bürünmüştü ama Seda Sayan’ın laf sokmaları yüzünden Niran Ünsal’ın programı terketmesi, Niran Ünsal gitmeye karar verince Seda Sayan’ın sanki kendisi kovmuş gibi davranması çok komik olsa da, bence Seda Sayan o tarihi yanlışından sonra okları üzerine çekmek istemiyor. İnceden neyi kaybettiğini anlamış gibi, çünkü biraz ılımlıydı. Alıştığımız Seda Sayan kavgası değildi doğrusu. Neyse çocukların ‘açık-saçık’ kliplerden zarar göreceği konuşulurken, konu nasıl öpüşme sahnelerine geldi anlamadım. Ama öpüşme ayrım gözetmeden klipte de, dizide de, sinemada da iş anlamında olur. Ha öpüşenler sevgili olabilir ya da o an etkilenip sonra gerçekten öpüşebilirler, ne var bunda. Gördüğünüz her şeyden etkilenmeyin. Çocuklara zarar gelmesi konusunda bazı bilimsel gerçekler var evet, hatta onlara bakarsak bebeğin kendi cinsel organını bile görmemesi lazım bir süre. Tamamen boşuna değil bunlar ama çocukların öyle travmalar yaşayacakları dönemlerde zaten hiç televizyon izlememeleri ya da sadece çizgi film falan izlemeleri lazım. Çocukların televizyon izlemelerine sebep olan, evlerde televizyonun bütün gün açık olması durumu zihinsel oyun gelişimi engelliyor çünkü. Oturup Kral Tv’yi açmazsın yani çocuğa.

Şu zararlı kliperlerden birkaç seçki hazırladım, onlara bakalım biraz.

Tarkan - Kuzu KuzuE nasıl patladığını hatırlarsınız, sadece şarkı değil Tarkan’ın baklavaları da aylarca konuşuldu. Bence klibin en parlak yeri Tarkan’ın zilleri eline alıp dans etmesiydi. Bazı yerlerde figürleri saçmalaşsa da, tipi İsmail YK’ya ilham verse de Kuzu Kuzu Türk popunun değişiminin başlangıcıdır. Neden Tarkan’dan başladın derseni, üzgünüm ama ben Niran Ünsal gibi sadece kadın şarkıcıları ima etmiyorum, ortada görünen bir yerlerin muhabbbeti varsa erkekler de işin içindedir.

Hande Yener - Acele Etme
 


Şimdi Hande Yener’in gay bara gidip eğlenmesinin nesi sakıncalı ki? Klipte öpüşme bile yok. Gayet g.b.f’leri ile mutlu mesut takılıyor. Hande Yener’in ileride iyi işler yapacağının kanıtıydı bu klip. Bence en başarılı klipleri ve parçaları bununla beraber; Kim bilebilir Aşkı?, Biraz Özgürlük ve Kibir. Resmen Sinan Akçıl kadının sebebi oldu. Çok kötü şarkılara çok kötü klipler eşlik etti. Acele Etme’den ayrı olarak saydığım diğer üç klibi bence Türk popu için çok ilerideydi.

Nez - Sakın Ha!Gerçekten dans edebilen isimlerden birisi Nez. Hareketleri ezbere durmuyor ama profesyonel dansın içeriğine de sahip değil. Kendisi takılıyor gibi. Ha, hiçbirimiz bedenimizi ciddiye alarak dans etmiyoruzdur umarım ama bundan para kazanıyorsan ruh ve teknik beraber olmalı. Yine de Nez güzel dans ediyor. Sakın Ha’nın bazı açıları biraz garip olsa da hiçbir sakıncası yok.

Gülşen feat. Murat Boz - İltimasEn son bomba bu, hepimiz biliyoruz. Burada da estetik olarak harika iki insanın aşkı var, tutku var. Kesinlikle erotizm yok. Hafif konulu olmasın mı yani kliplerimiz? Çiftler böyle şeyler yaşamıyorlar mı? Ben izleyince aklımda sadece kısa sürede anlatılan güzel bir ilişki canlandı. Başka şeyler de canlanabilirdi ama asla kötü niyetli olmazdım. Seksi düşünmek kötü niyet değildir çünkü. Gülşen’in başka olaylı klipleri için; Of Of, Sarışınım, Murat Boz için; Buralardan Giderim, Püf önerilir.

Hadise - Aşk Kaç Beden GiyerBen Hadise’nin seksi olduğunu düşünmüyorum ama bu konuda ele alınabilecek bir isim. Televizyonda seksapelin değil de seksi olmaya çalışmanın travma yaratacağını düşünüyorum. Bu yüzden kumaşında yoksa yok yani.

Demet Akalın - SabıkaDemet Akalın’ın Sabıka klibi de erkek bedeninin de kadın bedeni gibi görsel olarak kullanılmaya başlamasının Türk popundaki en büyük örneklerinden. Ucuz olmayan, ortaya estetiği güzelliği çıkaran hiçbir kullanımın bence zararı yok. Demet Akalın’ın Sabıka klibi feminist bile sayılabilir hatta.

Bedük - Koyver KendiniBedük ve gay temalı klibi alanında bir ilk. Tam anlamıyla tam değil ama okey. Ve bu arada evet klip oğlanı Güllerin Savaşı’ndaki Taner.Haftanın Prensesi: 

Atiye - Bu MudurBence bu hafta popun prensesini ele almalıyız. Atiye’ye nazarım değecek diye çok korkuyorum ama dansı harika, kıyafetleri harika, şarkıları da akılda kalıveriyor! Daha ne isteriz?

Görüldüğü üzere ortalıkta zarar görecek bir şey yok. İş kliplere kalmadı yani; çocuklar görebilecekleri zararın en fazlasını görüyorlar zaten.
ETİKETLER : Bağlan Keskin
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI