Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Kurtlar sofrasına hoş geldiniz

image

VIII. Henry dönemini sever misiniz? Anne Boleyn olayı, altı tane eş, 1500’lü yıllarda İngiltere ve daha neler neler… Philippa Gregory, 2001 yılında Anne Boleyn zamanında olanlar üzerine Boleyn Kızı ile başlayıp seri halinde Henry ve hayatındaki kadınları yazınca, dönem herkes için daha bir popüler hale gelmişti. Ardından Showtime’ın dört sezon süren The Tudors dizisi ve Gregory’nin kitabından uyarlama 2008 yapımı Boleyn Kızı filmi de geldi. İşte bu döneme dair bir yapım daha geliyor: Wolf Hall.

Kanal BBC Two. Tarih 21 Ocak. Altı bölümlük bir mini dizi. Bu seferkinin öncelikli farkı direkt veya sadece Henry üzerine olmayıp Henry’nin başbakanlığını yapmış Thomas Cromwell üzerine olacak olması. Yapım, esasında bir kitap uyarlaması. Hilary Mantel’in birkaç ödül kazanmış iki kitabından (Wolf Hall ve Bring Up the Bodies) uyarlama olacak. Gerçi kadın üç kitaplık bir seri hazırlamış ve 2009-2012’den sonra üçüncü kitap 2015’te çıkacak. Ama kanal iki kitabın telifini almış ve onun üzerine uyarlayacak.

İkinci kitabın Anne Boleyn’in idamı üzerine bitmesini uygun bir son olarak düşündüler sanıyorum. Tarih olarak 1500-1536’lık bir süreci kapsayacakmış. Cromwell’in ölümü de 1540, yani son kitap da olsa dizinin işleyeceği zaman aralığı ve olaylar adamın son dört yılını da kapsayacaktı. Ama konumuz o kısım değil.

Girişteki resme gelelim: Homeland'in Brody'si Damian Lewis, dizide VIII. Henry’yi canlandıracak. The Tudors’ta James Frain’in pek güzel canlandırdığı Cromwell Mark Rylance olurken, Claire Foy da Anne Boleyn olacak. Dönemi seven birisi olarak deneme gönüllüsüyüm; dönem dizilerini ve entrikayı seviyorsanız bence siz de bir bakın, fena olmayabilir. Kısa süre önce yayınlanan fragman için şuraya bakabilirsiniz.

image

Yılbaşı nedeniyle geçtiğimiz hafta pek dizi yoktu ama daha önce bahsettiğim gibi aya girmemizle ile birlikte yağmur gibi gelmeye başladılar. Direkt giriyorum:

Yeni yılın ilk gününden bugüne kadarki başlayanlarda durum şöyle: Galavant, 2 Broke Girls, A to Z, Bad Judge, Bob’s Burgers,  Broadchurch, Brooklyn Nine-nine, Family Guy, Gotham, Madam Secretary, Mom, NCIS: LA, Resurrection, Revenge, Scorpion, Sleepy Hollow, State of Affairs, The Good Wife, The Muskeeters, The Simpsons. = 20 dizi.

Bugün, yani 6 Ocak’ta başlayacaklarda da durum şöyle: Marvel’s Agent Carter, About Boy, Cougar Town, Chicago Fire, Forever, Marry Me, NCIS, NCIS: New Orleans, New Girl, Person of Interest, Pretty Little Liars, Switched At Birth, The Mindy Project. = 13 dizi.

Linkli olanlar yeni başlayacak diziler. Ayrıca Agent Carter’ı 7 Ocak’ta Dizimax Sci-Fi da yayınlamaya başlayacak. Diğerleri de ya yeni sezonuyla dönecekler ya da verdiği sezon arası tatilini bitirecek olan diziler. Galavant haftada iki bölüm yayınlanıp sekiz bölümlük sezonunu bir ayda bitirecek ve ilk haftadaki reytinglerine bakarsak hoş bir başlangıç yaptığı söylenebilir.

Seçin, beğenin, izleyin efendim. Bu yazıda hesabım karışmadıysa 33 dizi çıktı; acaba haftaya sıralamaya kalksam başımıza neler gelir?

image

Geçtiğimiz haftanın yazısını editöre gönderdikten sanırım bir saat kadar sonra –bunun olmasından nefret ediyorum- E! şu resimle bir haber duyurdu: Modern Family’nin Gloria’sı olarak bilinen Sofia Vergara ve True Blood’ın Alcide’i olarak bilinen Joe Manganiello nişanlanmış. Pek de güzel olmuş.

- Halen Two and Half Men’de izlediğimiz Ashton Kutcher’ın yeni yıl amaçlı kutlamasında paylaştığı şu resimde geçen ‘Kutchers’ ifadesi nedeniyle Mila Kunis ile evlendikleri iddia edildi; henüz resmi bir doğrulamaysa olmadı gördüğüm kadarıyla. Ayrıyeten dizilerle pek alakası yok ama ünlü oyuncu Joseph Gordon-Levitt de kız arkadaşı Tasha McCauley ile evlenmiş; belki birinize lazım olur.

- En son TV’de 30 Rock’ta izlediğimiz Alec Baldwin’in (56) eşinin, ikinci çocuğuna hamile olduğu açıklandı. Baldwin’in ilk evliliğinden de bir kızı var.

- Seslendirmeleri bir yana bırakırsak TV izleyicisinin özellikle Gilmore Girls’teki Richard Gilmore karakteriyle tanıdığı Edward Herrmann, 71 yaşında hayata veda etti. Hem de 31 Aralık’ta…

Evvel bir zaman içinde Game of Thrones’ta ilk kez bir flashback sahne izleyeceğimizin haberi gelmişti. Ne ile ilgili olduğu detaylı açıklanmasa da kitapları okuyan kitle dizide Cersei’in gençliğine gideceğimizi tahmin ediyordu. İşte bir çeşit bunu da doğrulayan bir haber geldi: Nell Williams adlı genç oyuncu genç Cersei’yi oynamak üzere diziye katıldı.

Ayrıca Game of Thrones için 8 Şubat’ta özel bir bölüm yayınlanacağı duyuruldu. Geçen sene bu zamanlar yine böyle, 28 dakikalık dördüncü sezon ve yeni karakterler üzerine bir video yayınlanmıştı. Tahminen bu da aynısının beşinci sezon versiyonu olur.

image

Netflix gibi internet üzerinden hizmet veren ve dizi de yayınlayan Amazon, onun aksine ilk bölümleri çekip üyelerine sunan ve gelen geri dönüşlere göre diziye gelecek bölümler için onay veren bir servis. Hatta Alpha House, Golden Globe’da birkaç adaylık kazanan Transparent ve geçen Salı da bahsettiğim Mozart in the Jungle yayına giren dizilerinden. Amazon geçtiğimiz yıl, X-Files’ın da yaratıcısı Chris Carter’ın elinden çıkan, kıyamet sonrasına dair The After’a da gelen iyi geri geri dönüşlerin ardından dizi onayı verdiğini açıklamıştı ve 2015’in ilk aylarında başlayacaktı.

Artık başlamayacak, verdiği onayı geri alıp iptal etmiş. Amazon dizileri başlatmadan onay haberi gelse bile ilk bölümleri izlememek en iyisi kesinlikle.

Önümüzdeki Pazar gününde Altın Küre ödül töreninin olduğunu bir kere daha hatırlatasım geldi efendim. Adaylıkları hatırlamak isterseniz şuraya bakabilirsiniz. Ayrıca sevgili Aras Bayram adaylıklara dair bir serbest çağrışım yazısı yazmıştı; ona da bir göz atıverin.

Benim geçen sene de dahil olmak üzere eğitim hayatımın büyük bir çoğunluğunda başıma geldiği üzere, Altın Küre’nin ertesi günü hem de sabahın kör bir saatinde finalim olduğu için kendisini pas geçeceğim. Ama gerekli kaynaklar sağ olsunlar sonrasında tabii ki izlemeyi düşünüyorum. Hatta duruma göre bir sonraki Salı yazısında yine bahsini geçirebilirim. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler ve hazır yeri gelmişken: Golden Globe bir Emmy değildir; Oscar zaten hiç değildir.

Bu haftalık da böyle oldu efendim, haftaya görüşmek üzere.

YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI