Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
KÖŞE YAZISI
Magazin programlarındaki süper ciddiyet

Söylemezsem Olmaz, aktüel röportajlara da yer veren bir program. Arada Bircan İpek dışarı çıkıp çeşitli röportajlar yapıyor. Örneğin geçenlerde pazardaydı.

Beyaz TV’de yayınlanan Söylemezsem Olmaz, benzerleri arasında en hareketli ve sürprizli program. Lerzan Mutlu, Oya Aydoğan, Sinan Özedincik ve Bircan İpek’in sunuculuğu üstlendiği programda, Lerzan Mutlu en çok konuşan kişi. Kızlı mızlı konuşmalar yapan, apır sapır aklına geleni söyleyen, şarkı söyleyen mini Seda Sayan rolünde. Ancak Lerzan’ın en önemli farkı kolejli ve konservatuvarlı olması.  Neredeyse her program konservatuvar ve Yıldız Koleji’nden bahsediyor. Oya Aydoğan, bu dörtlü içinde en tatlı, olgun ve mantıklar yorumlar yapan kişi; ‘kentli’ ve iyi eğitimli olmakla beraber ben daha bir kere bile bu konulara değindiğini görmedim. Bircan İpek ise ses tonunu ve kendini kontrol edememesiyle dikkat çekiyor. İlk başlarda sürekli Lerzan Mutlu ile aralarında bir itişme ve ağız dalaşı vardı, sonra zaman içinde aralarındaki pürüz giderildi. Sinan Özedincik ise olayları gazeteci gözünden değerlendiriyor ve tahminen programa ana istihbaratı sağlayan kişi. Söylemezsem Olmaz, sunucuların avaz avaz konuştuğu, yırtık, taşkın ve yorucu bir program; sosyal medya hesabında bile koca koca harflerle bağıran tweetler yer alıyor. Bununla birlikte sakladıkları hiçbir şey yok. Neyse o.  Magazin programı olmanın hakkını veriyorlar, çok ciddi konular tartışmalar açmadan, sürekli bizi şaşırtmaya devam ediyorlar. Tek ricam Demet Akalın, kocası Okan Kurt, Nur Yerlitaş ve İbrahim Tatlıses takıntılarından biraz vazgeçip, tüm program boyunca bizi baymamaları. Kendi aralarında çok eğleniyorlar belli ama izleyen için bu yalnızca kendilerini ilgilendiren arkadaş muhabbetleri çok sıkıcı.

Üç programın da gündemi aşağı yukarı aynı. Yalnız konuları ele alış şekillerinde bazı değişiklikler görülebiliyor. Bu hafta magazin gündeminin en önemli konusu, İşte Benim Stilim yarışmacılarından, kocası Ukrayna’da öldürülen Nazlı Hamarat’ın yas tutup tutmadığı. Özellikle İkinci Sayfa, Nazlı ile çok ilgili. Yeterince yas tutmadığını düşünüyorlar. Ne iş yaptığı belli olmayan merhum kocanın ise neredeyse tüm programlarda sanki böyle kerli ferli bir adammış, kariyerinde ilerlemiş bir profesyonel gibi yansıtıldığını da belirtmek isterim. Zira magazin programlarında kimse doğru dürüst çalışmanın ne anlama geldiğini bilmiyor. Bu dünyada önemli olan paranız olması, nasıl kazandığınız ve nereden geldiği değil.

Bu hafta konuşulan diğer talihsizlik ve rezaletler arasında ise, Demir Demirkan’ın Sertab Erener ile ilişkisi hakkında yorumlar yaptığı röportaj, Emir Berke Zincidi’nin sette yaptığı ileri sürülen huysuzluklar, Gülben Ergen’in Rising Star yarışmacısı taytlı Melisa hakında yaptığı yorum, Kösem Sultan dizisi setinde yaşanan Zeynep Günay Tan ve Hülya Avşar krizi vardı.

Uzun lafın kısası, magazin programlarını sanki CERN deneyi hakkında konuşuyormuş gibi bir tavır takınmadıkları, medya ve iletişim doktorası yapmışçasına TV dizilerini analiz etmedikleri, eski anıları habire yad etmedikleri sürece süper eğlenceli buluyorum. Dileğim, çekinmeden, utanmadan bombalarla bizi eğlendirmeye devam etmeleri ve bu ünlülerin bebekleri, çocukları geyiğini de çok uzatmamaları.

1 2 3
/ Defne Akman
24/09/2015 12:02
YORUMLAR
DİĞER KÖŞE YAZILARI