Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Siyaset Bilimine Giriş
Sezon: 6 Bölüm: 4

Manipülasyon

Gelelim Dany’nin yeniden yeniden doğuşuna. Sahneyi gömmeden önce birkaç şey söylemekte yarar var. Genelde kadınların erkeklere karşı politik zaferlerine şahit olduğumuz bölümde (Sansa Fucking Stark>Jon, Yara>Theon, Cersei>Tommen, Pycelle; Margaery>Loras) Dany’nin Dothrak’ların karşısında kazandığı zafer zirve noktası oluyor. Daha önce yürek yediği yerde, karşısında kadınların geleceğine karar verebileceğini düşünen, atlardan, kadınları satmaktan, tecavüzden bahseden patriyarkanın karşısında Dany kadınların mutlak zaferini ilan ediyor. Öte yandan dizi belki de çok uzun zaman sonra köklerine, 1. Sezona dönüp yeniden A Song of Ice And Fire oluveriyor.

Sembolizmini bir kenara bırakırsak sahne felaket.

Bir kere Anka kuşu misali yeniden doğuş alegorisi daha önce kullanıldı, hem de aynı karakter için, hem de çok daha iyi kurularak. Üstelik koca çadır yanarken “Oha kadın bizi yaktı, bari ölmeden şunu bir boğuvereyim.” diyen de mi olmadı? Peki. Bir de sanırım birileri benzin dökmüş oraya. Acaba artık benzin olduğu için atlara ihtiyacı kalmayacak ve Dothrak’ların var oluş amacı ortadan kalktığı için ölecekler sembolü mü. Yoksa Orta Doğu’dan sıklıkla alıntı kullanan Essos’un petrol savaşlarına esir düşeceğine mi işaret? Açıkçası son ana kadar ateş aracılığıyla Drogon’u çağıracağını falan düşündüm ben. İşin kötüsü Dany’nin son 5 sezondaki karakter yolculuğu nereye döndü biliyor musunuz? Beş. Sezon. Öncesine. Neyse artık Dany’nin bir ordusu olduğuna göre oralardan kurtulabiliriz belki.

Artık vakti geldi sanırım, Game of Thrones kadınları siyaset konusunda becerikli olabilir ama Weiss&Benioff, George RR Martin’siz ilk sezonlarında bana hiç onların çıkarı benim çıkarımmış gibi hissettirmiyorlar. Zorlama sahneler, aceleye getirilmiş büyümeler, jenerik diyaloglar, anlamsız deus ex machina’lar. Sinema/Televizyon ister küçük ekranda, ister beyazperdede bir illüzyon, bir gösteri ve her şeyin ötesinde bir manipülasyondur ve en azından bu sezon için şimdilik, Weiss&Benioff Siyaset Bilimine Giriş’ten sınıfta kaldı.

 

1 2 3 4
Aras Bayram
16/05/2016 19:26
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR