Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Yol
Sezon: 6 Bölüm: 7

Çatlamış Strafordan Adam

O yüzden bir Hound bölümü izlediğimizi söyleyebiliriz, üstelik ilk kez yalnız, hem de ilk kez bu kadar yalnız gördüğümüz bir Hound. Dizinin Hound hikâyesini nereye götürdüğünü okumak çok da zor değil ama işte karakter yolculuğunun çekiciliği, yolun sonunu bilmemize rağmen, özel kılıyor hikâyeyi. Kendi kendine inşa ettiği etik hapsinden kurtulup çıkan Hound’un dışarıda da benzer bir hapishaneye mahkûm olacağını söyleyebiliriz. Bölümün isminden ve ana temasından yola çıkışla parçalanmış insanların, şeytanlarından asla tam olarak kaçamayacaklarını biliyoruz en nihayetinde. Hound tüm parçalarına ayrıştırıp ta içine baktığımızda bir katil, hepimizin olduğu gibi. Eve dönmek gerçekten çok garip.

Jon Snow’un diş ağrısı var. Bir önceki iktidarın günahları, Winterfell’i kurtarmaya çalışan Jon’un yakasını bırakmıyor. Robb’un ayak izlerini takip ederken o izlerin saygıyla anılmadığını, tam tersi o izlere tükürüldüğünü, lanet edildiğini öğreniyor. Günahın, ya da daha genel tabiriyle hatanın aktarılması, bir sonraki jenerasyona taşınması motifi hayatın devamlılığını simgeliyor. Stark’lar da Lannister’lar da kendilerinden öncekilerin hatalarını yaşıyor ve çoğunlukla onların izinden gidiyor.

Sansa da tam olarak bundan mustarip işte, büyümeyi zorla yapmaya çalışıyor, hazır olmadığı rollere bürünüyor ve iktidarını henüz vakti gelmeden güce dönüştürmeye çalıştırıyor. Yanında büyümek zorunda kaldığı Cersei’nin de hatalarından ders çıkarmıyor ve annesine dönüşümünü tamamlayacak son hamleyi yapıyor, son günahı işliyor: Littlefinger’a güveniyor.

Westeros’taki savaşın en çok da ataerkiyi etkilediği malum, yeni toplum düzeninin sırf bu yüzden umut vaat etmesi sezonun en güçlü yönlerinden. 10 yaşındaki lider Lyanna Mormont’un Sansa’yla zıtlığı burada önemli. Nasıl liderlik edileceğini öğrenmek zorunda kalmış, çünkü yalnız ve çünkü o role hazırlıklı. Evreni bir kez daha küçük kız çocukları kurtarırken Lyanna’nın verdiği 62 askerlik desteğin 62 sayısından çok daha sembolik bir anlamı var, kuzeyin unutmadığını hatırlatıyor bize. (62’yle ilgili tavşan esprisi yapıldı mı? Yapıldıysa espri hakkımı H@y@t bzi 62 qnara .s’dan yana kullanmak istiyorum.)

Theon-Yara sahnesini şöyle izledim: Aa meme-Yara’nın saçını yıkamak istiyorum-Aa meme-Theon’un pipisi yok-N’olur biri Yara’nın saçını yıkasın-Theon L-Aa meme-Yara, The Big Bang Theory’deki Amy’ye benzemiyor mu?-Aa meme.

1 2 3 4
Aras Bayram
07/06/2016 15:26
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR