Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
ÖZETLİYORUM
Yol
Sezon: 6 Bölüm: 7

Garip Balıklar/Bozuk Akort

Jaime Lannister hayatı boyunca birilerini takip etti. Kral muhafızı olabilmek için, herkes tarafından sevilebilmek için Arthur Dayne’i takip etti örneğin. Bir lider olabilmek için, bir haneyi yönetebilmek için, her şart altında doğru karar alabilmek için babasını takip etti. Aşkı için, hayatına anlam katmak için, uğruna yaşayacak bir şeyi olsun diye Cersei’yi takip etti. Hareketlerine zeka katmak için, insanlar tarafından hor görülmenin nasıl olduğunu görebilmek için Tyrion’ı takip etti. Hayatı boyunca birilerini takip etmeden yaptığı tek hareket, belki herkesin iyiliği için yaptığı tek hareket, korumaya yemin ettiği Çılgın Kral’ı öldürmek, hayatı boyunca onu başka bir adama dönüşmeye zorladı. Jaime o gün bugündür birilerini takip etmek zorunda hissetti kendini.

Jaime’nin karakter yolculuğu tam da burada başlıyor. Artık yalnız ve aslında yalnız kaldığında Mad King’i öldürmesi gibi çok da aklı başında kararlar alabildiğini biliyoruz. Jaime artık liderlik etmek zorunda ve bunu tek başına yapmak zorunda. Kendi karakterini oluşturacak, yalnız kaldığında kim olduğunu öğrenecek, şu ana kadar insanların onu tanıtırken mutlaka bahsettikleri kılıç eli olmadan insanların gözünde kim olduğunu görecek ve en sonunda da şarkıda dediği gibi dibe vurup Cersei’nin kendisine ördüğü örümcek ağından kaçacak.

İlk sınavını da Westeros’un efsane kumandanlarından Karabalık karşısında veriyor. Kılıç eli olmadığında bir Kralkatili Jaime, oysa ki o kral katilliğini, doğrular için yemin bozabilmesini, anlamsızca dayatılan ahlaki değerleri çiğneyebilmesini gururla taşımalı. Jaime’nin kendisini affedilebilir kılacak en önemli özelliği bu belki de. Yeri gelmişken, Jaime tutsakken onu bırakan Catelyn’in Jaime’den Tully ve Stark’lara karşı bir daha savaşmama yemini aldığını da hatırlatalım. Tam da bu noktada kitapları okuyanlar yakalamıştır, Kardeşlik’in dönüşü, Frey’lerin dizide ortaya çıkması, Brienne’in Riverrun’a dönmesi derken bu sezon LSH’i göreceğimiz kesinleşti bence. Tahminen sezonun son sahnesi olur.

1 2 3 4
Aras Bayram
07/06/2016 15:26
YORUMLAR
BUNLAR DA VAR