Okuması izlemesinden daha heyecanlı!
logo logo logo logo logo
Bu sitede yer alan yazılardan yazarların kendisi sorumludur.
Referans vermeden kullanmayınız.
RÖPORTAJ
Patricia Arquette: Zekasını internette kötülük için kullananlar korkunç

Bir dizide başrol olmanın gerektirdiği uzun çalışma saatlerine nasıl ayak uyduruyorsunuz? Bir yandan da anneliği nasıl yürütüyorsunuz?

Bu dizide çok disiplinliler, bunu söylemem lazım. Medium’dakinden daha çok vaktim oluyor. Çok önceden yazıyorlar ve çok disiplinliler. Ama çekimler sırasında Boyhood için bir sürü promosyon çalışmasına katılmam gerekti. Yani hayat hep mücadeleyle geçiyor. İşsiz olunca da bu sefer çocuklarımı nasıl doyuracağım diye endişeleniyor insan. Aslında iyi ebeveynliğin tanımı da Dr. Spock günlerinden bu yana epey değişti. Çocuklarınızı yatağınıza almayın, beşiğinden çıkarmayın, size bağımlı olmasınlar vs, bir sürü sürekli değişen tanım. Şimdi “yeterince iyi annelik” akımı var mesela. Hür tür ihtiyacı anında karşılanmayan çocuklar hayata karşı daha hazırlıklı olup, daha iyi uyum sağlıyorlarmış. İyi, onları seven ama köle gibi her isteklerinin esiri olmayan ana babalara sahip çocuklar. Çocuklarınız onları sevdiğinizi, düşündüğünüzü, ne isterlerse o olmalarını tercih ettiğinizi bilerek büyür ve hayatta arzularının peşinden gider, iyi değerlere sahip, iyi insanlar olurlarsa görevinizi yapmışsınız demektir.

Cep telefonlarının hacklenmesi kötü bir şey tabii. Peki ya kendilerini seçenlerden bir şeyler gizleyen hükümetler? Karanlık işleri olan kurumlar? Bazen bu siber suçlarda neyin doğru, neyin yanlış olduğunun anlaşılmadığı bulanık bir alan yok mu?

Patrica Arquette olarak ne düşündüğümü mü soruyorsunuz? Canlandırdığım karakter tabii ki yasalara uygun davranacaktır. Ben tamamen bu şekilde düşünmüyorum ve oyunculuk açısından ilginç oluyor bu durum. Öyle düşünmeseniz de öyle oynamak zorundasınız. Ben şahsen devlet kendi yasalarına aykırı davranıyorsa bunun tehlikeli olduğunu düşünüyorum ve bilinmesinden yanayım. Bunun dünyaya açıklanmasının suç olduğunu düşünmüyorum.

Peki Boyhood ve Oscar ile diziyi nasıl dengeliyorsunuz?

46 yaşındayım. O kadar uzun zamandır bu işin içindeyim ki. True Romance isimli filmimi de çok sevmişlerdi, gişede battı, kimsenin umurunda olmadı. David Lynch’le Lost Highway’i yaptık mesela, hiçbir şey olmadı. O kadar çok böyle filmim var ki, bununla ilgili de hiçbir şey olmayacak sanıyordum. Bizim ailede dördüncü nesil oyuncuyum ve böyle bir projenin parçası olmak çok güzel. 12 yıl boyunca biraraya gelen 400 kişilik bir ekiptik ve hepimiz bunu kutluyoruz şimdi.

İnternetteki onca korkunç şey arasından sizi en çok korkutan ne oldu, dizide öğrendiklerinizden?

Kablosuz bağlantısı olan her cihaz kolayca hacklenebilir. Ve o kadar çok var ki o kablosuz cihazlardan. Mars’a gitmiş gibiyiz. Yepyeni bir gezegendeyiz ve yeni yeni keşfetmeye başlıyoruz. Keşfetmek bir yandan güzel de ama habire evriliyor bu gezegen. Sürekli mutasyona uğrayan bir virüs gibi.

1 2 3 4
YORUMLARDİĞER RÖPORTAJLAR